Rastislava Trnku kontroluje čudné združenie. Po jeho infožiadosti zrušil zmluvu s advokátkou
Na niekoľko žiadostí podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám musela v posledných týždňoch odpovedať košická župa občianskemu združeniu Nezávislá občianska iniciatíva Košíc a Košického kraja.
Neznáme združenie, ktoré vzniklo tento rok vo februári, si od Košického samosprávneho kraja (KSK) začiatkom júna pýtalo údaje o pridelení viacerých zákaziek. Zaujímala sa o zmluvy župy s advokátkou Ivetou Rajtákovou a s firmami Ultima ratio a KPMG Slovensko Advisory.
Všetky kontrakty župan Rastislav Trnka (nezávislý) podpísal v máji. S Rajtákovou sa kraj dohodol na poskytovaní právnych služieb za hodinovú odmenu takmer 80 eur na dobu do vyčerpania 30-tisíc eur.
Ultima ratio bude pre župu robiť verejné obstarávania. Firma bude platená za každú uskutočnenú súťaž, najviac celkovo 58-tisíc eur. KPMG Slovensko má samospráve za 56-tisíc eur pomôcť zaviesť do praxe európske nariadenie o ochrane osobných údajov.
[ad][/ad]Infožiadosť zamietli
Občianske združenie, ktoré používa skratku NOI KE KR, chcelo vedieť, ako prebiehali verejné obstarávania, výsledkom ktorých sú tieto zmluvy, a okrem iného aj to, ktorých ďalších uchádzačov, okrem úspešných, župa oslovila.
Riaditeľ Úradu KSK Jozef Dorko infožiadosti nevyhovel. Zdôvodnil to tým, že listiny o výbere Rajtákovej obsahujú osobné údaje, na ktorých zverejnenie nedala súhlas.
Chýbajúcim súhlasom argumentoval aj pri obidvoch firmách. „Zaslaním požadovaných údajov by sme sa vystavili riziku žaloby z dôvodu zásahu do práv úspešných uchádzačov obstarávania,“ píše sa v rozhodnutí Úradu KSK.
Minulý týždeň sa však Trnka dohodol s Rajtákovou na ukončení zmluvy. Platná tak bola len celý mesiac. Dôvody nechce župan povedať.
Rajtáková povedala, že o ukončenie zmluvy požiadala kraj ona. „V súvislosti s avizovanými personálnymi zmenami v mojej advokátskej kancelárii, nie je možné s istotou predpokladať, že bude možné zabezpečovať sústavné poskytovanie právnych služieb KSK, ako to predpokladá zmluva,” uviedla.
Zazmluvnili ďalšieho
NOI KE KR v podnete, ktorý poslala aj denníku KOŠICE:DNES, upozorňuje, že župa si na právne služby najala aj advokáta Ľudovíta Pavelu a postupne mu zaplatí dokopy 28 800 eur.
Združenie Trnkovi tiež vyčíta, že kraj zazmluvnil externých dodávateľov na služby, ktoré by podľa neho mohlo zabezpečovať právne oddelenie a oddelenie verejného obstarávania Úradu KSK. Župa oponuje, že zamestnanci právneho oddelenie zabezpečujú štandardnú agendu úradu.
„Na poradenstvo pri väčších právnych prípadoch, v ktorých vystupujú nadnárodné spoločnosti a korporácie, ako aj vo veciach, ktoré sa zdajú novému vedeniu nevýhodné, no pracovali by na nich pôvodní zamestnanci, čo by znemožnilo objektivitu ich právneho posúdenia,“ vysvetľuje hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová, na čo potrebujú externých právnikov.
Zmluvu s Ultima ratio zdôvodňuje tým, že firma bude zabezpečovať obstarávania pri zákazkách na nie bežne dostupné tovary a služby, pri ktorých je väčšia miera zodpovednosti.
[ad2][/ad2]Župa: Zníženie nákladov
„Viaceré sú financované z európskych fondov, kde pri pochybeniach hrozí sankcia vo forme vrátenia financií. Navyše pri projektoch z prostriedkov EÚ sú zvyčajne externé služby oprávneným nákladom, kde je možná refundácia, čo v konečnom dôsledku znamená zníženie nákladov a efektívnejšie vynakladanie verejných prostriedkov,“ dodáva Činčárová.
Na oficiálnych dokumentoch občianskeho združenia, ktoré napáda zmluvy uzavreté Trnkom, sa neuvádza meno žiadnej fyzickej osoby. Na webstránke nemá NOI KE KR zverejnené telefónne číslo, len email.
Na opakovanú otázku denníka KOŠICE:DNES, kto je zakladateľom a štatutárom, združenie neodpovedalo. „Sme v prvom rade obyvatelia Košického kraja. Sú medzi nami aj vyhodení aj súčasní zamestnanci Úradu KSK a organizácií, ktorí sa boja o svoju existenciu a existenciu svojich rodín. Ide nám v prvom rade o spravodlivosť, slušnosť, transparentnosť,“ odpísali z emailovej adresy združenia.
[ad3][/ad3]Trnka: Antikampaň
Trnka vidí za touto iniciatívou Smer. „Máme indície, že za ňou stoja ľudia blízki tejto strane, prípadne jej členovia, ktorým ide výlučne o antikampaň voči novému vedeniu KSK, keďže spôsob výberu tém a útokov sa nápadne podobá tým, ktoré si vyberajú v zastupiteľstve aj poslanci za Smer,” odpísala hovorkyňa predsedu.
„Uvedené občianske združenie nepoznám, nekontaktujem a nespolupracujem s ním a nerozumiem, prečo mi kladiete takéto otázky,” reagovala poslankyňa a predsedníčka klubu Smeru v krajskom zastupiteľstve Renáta Lenártová.
Externé poradenstvo a konzultácie pri tendroch využívala košická župa aj v minulom volebnom období. Najvyššie platby za to išli firmám Zikra a SQM.
Možní uchádzači aj verejnosť prišli o možnosť dozvedieť sa o časti zákaziek, ktoré sa chystá obstarávať Košický samosprávny kraj.
Župa totiž zmenila vnútornú smernicu o verejnom obstarávaní tak, že po novom sa výzvy na predloženie ponúk pre zákazky s nízkou hodnotou na takzvané nie bežné tovary a služby a stavebné práce nezverejňujú na webe KSK. Pri tovaroch a službách ide o plnenia do 50 – tisíc eur, pri stavebných prácach do 150 – tisíc.
Na úpravu smernice upozornila tiež Nezávislá občianska iniciatíva Košíc a Košického kraja. Podľa nej verejné vyhlasovanie týchto zákaziek, pri ktorých zákon neupravuje presný postup obstarávania, bolo vnímané pozitívne.
„Prostredníctvom ich zverejnenia bolo možné, aby sa do obstarávania prihlásili aj tí, ktorí neboli zo strany KSK oslovení,” píše združenie. Podľa smernice si totiž župa musí vyžiadať pri takýchto plneniach tri ponuky.
Podľa NOI KE KR sa tiež docielilo sa skrývanie verejných obstarávaní pred verejnosťou, ktorá sa už nemá možnosť si na webe overiť, či zadanie zákazky nie je šitá na mieru konkrétnemu uchádzačovi.
Združenie dodáva, že Trnka vo volebnej kampani sľuboval zvýšenie transparentnosti, ale zrušil „jednu z málo vecí,” ktorá za jeho predchodcu Zdenka Trebuľu (Smer) v tejto oblasti bola.
Župa všeobecne odpovedala, že smernica je „živý dokument”, ktorý sa pravidelne aktualizuje v budúcnosti možno dôjde k jej ďalším zmenám.
„Nezverejňovanie nie bežne dostupných zákaziek nie je v rozpore so zákonom, a teda nejde o nehospodárne vynakladanie finančných prostriedkov,” povedala hovorkyňa predsedu A. Činčárová.
[ad3][/ad3]