Slovákov v USA pribúda. Krajania si viac vážia kultúru a zvyky
V Spojených štátoch amerických enormne rastie slovenská populácia.
Ako uviedla Ingrid Sivčová, ktorá v New Yorku učila deti Slovákov a neskôr sa stala koordinátorkou vzdelávacích centier po celej krajine, život Slovákov v USA je veľmi pestrý.
„Slovenská komunita tam funguje vynikajúco, začlenila som sa ihneď. Sú tam obrovské komunitné centrá, každoročne je v štáte New Jersey veľký festival krajanov, chodí tam 3 000 až 4 000 Slovákov. Tak ako sa pristupuje ku slovenskej kultúre v Amerike, k zvykom, toto sa ani na Slovensku nerobí, sme na to veľmi naviazaní a viac si to vážime,“ približuje život krajanov.
[ad][/ad]Rozdiel je najmä v službách
Záujem o slovenské aktivity sa podľa Sivčovej zvyšuje. „Slovenské rodiny majú aj tri, štyri deti, je tu enormný nárast slovenskej populácie. Ale problémom je, že sa rozmiestňujú, lebo v New Yorku je ťažké vychovávať dieťa. Idú preto do vzdialenejších oblastí a našou prioritou je, aj tam zakladať slovenské centrá,“ dodáva. Sivčová je v Spojených štátoch amerických od roku 1997, keď vyhrala v lotérii zelenú kartu. Cudzinec podľa nej vďaka zelenej karte získava v Amerike mnoho privilégií.
Ako ďalej hovorí, rozdiel medzi Slovenskom a Spojenými štátmi je najmä v službách. „Človek si za tých dvadsať rokov zvykne na určitý štandard. Na Slovensku ešte vždy chýba úsmev a ústretovosť. Ľudský prístup v službách je tam na lepšej úrovni. Aj keď sa vraví, že možno je to ten falošný americký úsmev, ale aj ten človeku urobí deň,“ myslí si Sivčová. Dodáva však, že najmä pre rodinné väzby sa plánuje raz vrátiť na Slovensko.
[ad2][/ad2](TASR, ROČ)
Odporúčané články
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.