Marley priniesol na Pohodu ducha slávneho otca, „chemickí bratia“ brejkbítovú šou
Hneď prvý zahraničný účastník multižánrového festivalu Pohoda priniesol vo štvrtok neskoro večer na trenčianske letisko silný faktor názvu populárneho podujatia. A to najtypickejším spôsobom, lebo Ziggy Marley a jeho bohatý sprievod ovládli hlavné dejisko jamajskou reggae rytmikou a melodikou.
„Mladý“ (čochvíľa päťdesiatnik) Marley pripomenul svojho slávneho otca nielen niekoľkými známymi hitmi, ale predovšetkým svojím vzhľadom a vokálom. Jeho vlastná produkcia možno neznela až tak presvedčivo ako piesne Boba Marleyho, lenže napriek Ziggyho floridskému domicilu nechýbala esencia karibskej muziky z ostrovného reggae raja. Pohodové bíty a spievanky, ktoré sa na človeka v žiadnom prípade nelepia a nie sú otravné, aj keď repetivita tohto žánru je výrazná.
Ziggy Marley sa ďakovne publiku prihováral od začiatku, iste milo prekvapený, že mal „plný dom”. Väčšia časť vypredaného 30-tisícového festivalu prišla na letisko už v prvú noc a žiadne z piatich tradičných vystúpení nemalo konkurenciu na inom javisku. Dav v poradí tretieho koncertu Pohody 2018 vztýčil vysoko aj dve jamajské zástavy a muzikanti na pódiu boli počas celej poldruhahodinovej šou uveličení. O to viac zarazil úplný záver, keď Ziggy zahlásil skladbu z nového albumu a po jej odznení sa kapela vybrala do zákulisia nečakane rýchlo. Vrcholom vystúpenia tak bola predchádzajúca notoricky známa „Is This Love“, už 40-ročná hitovica Boba Marleyho. Jeho najstarší syn Ziggy ju predviedol v jemne modernizovanej úprave a časť z nej nechal spievať publiku.
[ad][/ad]Vizuálna projekcia vyrážala dych
Diváctvo dostali ešte viac do varu britskí „lámači bítov“, úderom polnoci roztancovali hlavnú plochu Chemical Brothers. Kto má hudbu úspešného dua rád, musel sa (na minútu presne) poldruha hodiny baviť, kto ju pozná len okrajovo alebo bol len zvedavý, nemusel. A preto z okrajov masívneho davu postupne počas predstavenia niektorí odchádzali. Veľká väčšina si však podupkávala od najmladšieho hitu „Go“, ktorý s krátkym intro odpichol neprerušený veľkodídžejský set s ďalšími známymi kusmi ako „Do It Again“ a predovšetkým našliapanou „Hey Boy Hey Girl“, najčastejšie naživo hraným songom Chemical Brothers.
Hudobná zložka mala – pre elektronickú tanečnú hudbu typickú – silnú podporu vo svetelnej šou. Koncept vizuálnej projekcie nebol jasný, zväčša sa striedali rôzne výjavy znetvorených alebo ináč upravených bytostí so siluetnými figurínami a hologramovými efektmi. Najmodernejšie technológie, v ovzduší dymy všakovakého druhu a podchvíľou závany silážových polí vytvárali zvláštnu atmosféru prvej noci na Pohode 2018.
Top-hedlajner festivalu v druhom bloku doviedol svoje vystúpenie do prierezu svojou štvrťstoročnicovou albumovou tvorbou. Je v intenciách brejkbítového žánru mimoriadne bohatá a koncertný repertoár si dovolí už neobsahovať skvelú hitovicu „Setting Sun“, ktorú Chemical Brothers v roku 1996 spolu s vokálmi Noela Gallaghera vytlačili na samotnú špicu britského rebríčka. Na úplný záver tak odzneli – podľa štatistík i podľa reakcie publika na trenčianskom letisku – dve iné najpopulárne vypaľovačky „Galvanize“ a „Block Rockin’ Beats“.
[ad2][/ad2]Letisko roztancovali aj slovenské hviezdy
Na letisku v Trenčíne sa na 22. ročníku vo štvrtok večer predstavili aj dve známe slovenské kapely Billy Barman a Polemic. Obe s veľkým úspechom, keď sa pri ich vystúpeniach pred pódiom zišli tisícky fanúšikov.
Skupina Billy Barman sa na nedostatok koncertov a nezáujem fanúšikov sťažovať nemôže. V marci a apríli odohrala sériu ôsmich akustických koncertov, na ktorých vystúpila spolu s kvintetom speváčok zo SĽUK-u. Hneď v júni členovia kapely absolvovali sériu štyroch koncertov so skupinou Para pod názvom Pekné miesta. A júl začali koncertom na Pohode. Pre kapelu bol špeciálny tým, že v jeho priebehu uviedla do života nový album Live, ktorý je záznamom jej turné, živú nahrávku realizovala 11. apríla v bratislavskej Starej tržnici. Pokrstiť ho do Trenčína prišiel osobne generálny riaditeľ SĽUK-u Juraj Hamar, do života ho uviedol pohladením vrkočmi piatich speváčok. Z pódia zazneli viaceré skladby z tohto albumu, medzi nimi Vrkoče, Budú hrať, 100 kolies, Pijacke, Traja, Dolu cintorínom, Strmá voda, Lučka je žeľena, Cigánska, Jej sloboda či Mladým chýba vojna. K trom štúdiovým albumom Noční jazdci (2010), Modrý jazyk (2013) a Dýchajúce obrazy (2016) tak pribudla aj prvá “lajfka”.
Skackalo sa aj na SKA
Skupina Polemic hrala na prvej Pohode a predstavila sa aj v roku 2017 v rámci projektu Pohoda 97. Ťažko nájsť medzi domácimi interpretmi lepšiu festivalovú kapelu. Pri hitoch Škandál, Ona je taká, Tancuj, Poď s nami, Ja som to vedel, Málokto prežije či Komplikovaná si fanúšikovia zaskákali, zatancovali a zaspievali do sýtosti. Polemic sa blíži k oslave tridsiatky na scéne, do Trenčína si pozvala hosťa, bol ním nemecký trombonista a producent Dr. Ring Ding, jeden z veteránov nemeckého reggae, tvorca hitu Doctor’s Darling. S kapelou spolupracoval na albume Nenudin v roku 2005.
V prípade Polemicu to bolo 11. vystúpenie na Pohode. „My sme boli jedna z mála kapiel, čo hrala na úplne prvom ročníku pri zakladaní festivalu. Tie spomienky tam sú, sme s tým festivalom hlboko zviazaní. Každý rok by sme tu radi hrali, je tu špeciálne fluidum. Keď sa nás ľudia pýtajú, kde sú tie najlepšie festivaly, čo sa týka publika, tak Pohoda medzi nimi jednoznačne dominuje. Nesmierne nás teší, že naše pesničky fungujú, ľudia ich poznajú, spievajú si texty, je to nádherný pocit, je to povznášajúce. Vieme ale, že na druhý deň začíname znova, že je to krásny zážitok, ale život ide ďalej,“ povedal jeden z lídrov kapely Peter Petko Opet.
[ad3][/ad3]Tridsať rokov na scéne
K tridsiatke rokov na scéne dodal: „Boli turbulentné. Zažili sme mnoho vecí, keď sme začínali, hrali sme za pivo a párok, miesto pódia bola iba plocha z drevených paliet, nefungovala technika, chodili sme na koncerty v dvoch starých favoritoch. Teraz už máme komfort, sami nechápeme, keď sme začínali, že raz budeme mať tridsať rokov a budeme kapela, čo hrá stabilne vyše sto koncertov ročne, že raz vylezie na pódium na Pohode a tam 15.000 ľudí šalie. O tom sme ani nesnívali, veľmi si to vážime, že sa to stalo, a veľmi si to užívame, že to stále tak funguje.“
Foto: TASR(TASR, SŠ)
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.