Funkčná rohožka
A už je to tu! Prichádza jesenné obdobie dažďov a blata. Predstava čerstvo upratanej podlahy v predsieni posiatej mokrými a zablatenými šľapajami je najmä pre poriadku milovné domáce panie pomerne desivá. Viete si vybrať naozaj funkčnú rohožku?
Hoci je rohožka do istej miery vizitkou domácnosti a chceme jej pomocou vítať návštevy, jej estetickú funkciu radšej nedávajte do popredia. Mala by plniť funkcie, ktoré v daždivom období oceníte. V prvom rade by vám mala pomôcť udržať čistotu v interiéri, zabrániť mechanickému poškodeniu podlahových krytín a minimalizovať aj úrazy na šmykľavom povrchu.
Materiál a veľkosť
Pri rohožkách je potrebné si všímať materiál a veľkosť. Materiál by mal byť odolný, bezpečný a mal by plniť funkciu tzv. trojfázového čistenia – pred hrubými a jemnými nečistotami a vlhkosťou. Ak bude dostatočne veľká, už pri chôdzi po nej sa z topánok odstráni väčšina nečistôt. Rozhodujúcim je aj fakt, či máte v predsieni koberec. Ak áno, zvoľte rohož, ktorá vie dostatočne odsať vlhkosť.
Krása na druhom mieste
Ponuka materiálov rohoží je rozmanitá. Krásne vyzerajú masívne hliníkové kostry s čistiacou vložkou. Sú síce stabilné a schovajú veľké množstvo neporiadku, ale majú slabú čistiacu funkciu. Na pohľad pekné, ale nepraktické sú aj drevené rohože, ktoré sa po navlhnutí šmýkajú a stávajú sa nebezpečnými. Ak si vyberiete rohož z prírodného materiálu, zamerajte svoju pozornosť na kvalitu jej spracovania. Lacné rohožky sa začnú veľmi skoro rozpadávať a drobiť a do miestnosti si nanosíte ešte viac neporiadku. Ak sú pred vaším vchodom vysypané drobné kamienky alebo štrk, vyberte si rohož, ktorá vyzerá ako kefa. Ideálnym materiálom je kaučuk, ktorý by mal byť dostatočne pružný, pamäťový a mal by mať protišmykovú úpravu.
Ako vyberať
Vybrať rohož, ktorá by plnila všetky tri fázy čistenia, nie je jednoduché. Problém môžete vyriešiť vhodnou kombináciou vonkajšej rohože na zachytenie hrubších nečistôt a textilnej rohože na zachytávanie vlhkosti. Tá už môže byť v interiérovej časti vchodu. Kvalitná textilná rohož musí mať nepriepustnú spodnú stranu a dostatočne pevné vlákno. Druhým kritériom výberu je veľkosť vonkajšej rohože. Jej šírka by mala byť väčšia, než je šírka vstupných dverí, aby sme zabránili jej prípadnému obchádzaniu. Rohož by nemala byť ani veľmi úzka, jej dostatočná dĺžka zaistí maximálne zachytenie nečistôt pri vchádzaní do bytu. Hlavne pri textilných a prírodných rohožiach si všímajte aj výšku. Pre výber je tiež dôležitý fakt, koľko má vaša domácnosť členov.
Pomôžu aj drobnosti
Na tieto jesenné a zimné dni si zaobstarajte odkvapkávač na obuv. V priestore pri vchode poslúži aj čistič topánok. Ten, kto chodí k moru, ho určite pozná. Na jednoduchej doske sú priklincované dve kefy. Pri mori sa využíva na odstránenie piesku z obuvi, v našich zemepisných šírkach pomôže s odstránením blata z topánok.
Foto: shutterstock