Kŕčové žily ohrozujú až 50% populácie
Liečba chronického žilového ochorenia patrí do rúk lekára. Už prvotné príznaky – pocit ťažkých nôh, bolesť či tŕpnutie, kŕče v lýtkach alebo opuchy môžu signalizovať začínajúce žilové ochorenie, hoci zmeny na koži ešte nemusia byť viditeľné.
Príčiny ich vzniku môžu byť primárne alebo sekundárne. Ide však najmä o genetickú predispozíciu u ľudí so sedavým alebo naopak stojatým zamestnaním, ľudí s nadváhou, ženy po tehotenstve,…
Koho postihujú?
Kŕčové žily (varixy) dolných končatín sú rozšírené a serpentínovite zmenené žily povrchového systému dolných končatín. Varixy dolných končatín patria medzi najčastejšie ochorenia v populácii. Na Slovensku každá druhá žena vo veku nad 35 rokov a každý druhý muž nad 45 rokov trpia žilovým ochorením, inak povedané kŕčovými žilami – varixami. Až 55 percent žien má známky žilového ochorenia dolných končatín a asi 25 percent žien má viditeľné kŕčové žily. U mužov sú viditeľné varixy asi len u 15 percent mužov.
Samotné kŕčové žily predstavujú zo začiatku skôr len kozmetický problém. Neskôr sa však môžu pridružiť komplikácie ako zápal žíl alebo vred predkolenia. Práve žilová nedostatočnosť spôsobuje ťažkosti ako nočné kŕče, pocit ťažkých nôh, pálenie, svrbenie, mravenčenie,…
Čo prispieva ku vzniku kŕčových žíl
Medzi faktory, ktoré prispievajú ku kŕčovým žilám, sú dedičné predispozície, obezita, pôrody, dlhodobé státie a nedostatok pohybu. Medzi rizikové faktory výskytu varixov patrí pohlavie a vek. Vekom sa pravdepodobnosť výskytu chronického žilového ochorenia zvyšuje.
Ako sa prejavujú kŕčové žily?
Venózna hypertenzia sa prejavuje bolesťami dolných končatín, najmä v noci, pálením, svrbením, nočnými kŕčmi, pocitom ťažkých alebo nepokojných nôh. Tieto ťažkosti môžu u žien súvisieť aj s menštruačným cyklom. Bolesť pri kŕčových žilách je väčšinou tupá a zhoršuje sa pri dlhodobom státí. Zlepšuje sa pri chôdzi, pretože pri chôdzi sa zvyšuje práca svalovej pumpy a zlepšuje sa odtok krvi z nôh.
Ako sa dá zistiť či trpím kŕčovými žilami?
Diagnostika kŕčových žíl pozostáva z klinického vyšetrenia, najmä pri pohľade na stojaceho pacienta. V stoji sa naplnia kŕčové žily a môžeme tak najlepšie vidieť ich rozsah a priebeh. Dôležité je tiež vyšetrenie pohmatom, keď tuhý bolestivý pruh v priebehu kŕčovej žily môže odhaliť povrchový zápal.
Ďalším veľmi dôležitým vyšetrením je ultrazvukové vyšetrenie žilového systému dolných končatín, ktoré nám môže odhaliť príčinu kŕčových žíl. Pri ultrazvukovom vyšetrení je nutné zistiť priechodnosť hlbokého žilového systému, priechodnosť a nedostatočnosť povrchového žilového systému.
Pacienta s kŕčovými žilami by mal vyšetriť angiológ alebo cievny chirurg a urobiť i ultrazvukové vyšetrenia, ktoré je kľúčové pre stanovenie liečebného postupu. Následne by mal zvážiť, či je pacient vhodný na operačné riešenie, na typ operačného výkonu event. konzervatívny postup.
Kde je možné sa dať vyšetriť?
Cievna klinika IMEA v Košiciach na Letnej 45 je vybavená najmodernejšími prístrojmi pre potreby diagnostiky kŕčových žíl – varixov. Cievna klinika IMEA, ako jedno z mála zdravotníckych zariadení, poskytuje všetky diagnostické vyšetrenia pre poistencov slovenských zdravotných poisťovní. Cievna klinika IMEA poskytuje všetky najmodernejšie metódy na liečbu varixov. Medzi tieto metódy patrí operácia rádiofrekvečnou abláciou, tzv. metóda RFA, uzavretie kŕčových žíl laserom, adhézna forma uzatvárania ciev (použitie špeciálneho lepidla) VenaSeal a ClariVein.