Začali s výrubom stromov na Palackého
V sobotu ráno sa začalo s výrubom stromov na súkromnom pozemku firmy Labaš na Palackého ulici 12 v Košiciach.
Firma tam chce postaviť budovu so supermarketom a bytmi. „Je to škoda prísť o tieto monumentálne kúsky, ktoré sú staršie ako my. Avšak developerské záujmy sú prednejšie,“ píše vo svojom podnete naša čitateľka.
Neudržiavané stromy
Zdevastovanú budovu zbúral vlastník ešte v januári tohto roku a už vtedy oznámil, že s výstavbou začnú budúci rok. Dnes doobedu sa začala príprava na budúcu výstavbu. Zamestnanci Správy mestskej zelene Košice tam vyrúbali 12 kusov drevín – 4 topole čierne, 8 maklury oranžové a k tomu ešte kríky bazy čiernej.
Ako sa píše v žiadosti o výrub, ktorý firma zaslala mestu Košice, dôvodom je skutočnosť, že ide o dreviny neudržiavané bývalými majiteľmi s korunou mohutného neriadeného vzrastu, značne prerastené, poškodené, napadnuté imelom. Niektoré kmene sú naklonené a teda nestabilné. Pri nepriaznivých poveternostných podmienkach hrozí nebezpečenstvo zlomenia a pádu konárov prípadne vyvrátenie celého stromu a tým možnej škody na budovách. Nakoľko konáre prevísajú aj mimo hraníc parciel vo vlastníctve firmy, hrozí poškodenie áut na budovanom parkovisku pozdĺž plota ako aj zdravia ľudí. Niektoré dreviny rastú v blízkosti budov a plota a koreňovým systémom narušujú statiku a chodníky.
Žiadosť o výrub podala firma Labaš ešte v septembri minulého roku.
[ad2][/ad2]
(JV)
Odporúčané články
Ministerstvo životného prostredia pod vedením Tomáša Tarabu navrhuje znížiť stupeň ochrany povodia vodárenskej nádrže Starina v rámci zonácie Národného parku Poloniny, čo by mohlo ohroziť pitnú vodu viac ako 600-tisíc obyvateľov východného Slovenska. Organizácia Aevis varuje, že tento krok predstavuje vážnu hrozbu a veľký hazard pre zásobovanie pitnou vodou v oblasti.
Opozičné strany a hnutia Progresívne Slovensko (PS), Sloboda a Solidarita(SaS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Demokrati spoločne tento týždeň opäť organizujú verejné protesty proti krokom súčasnej vládnej koalície. V Košiciach sa zhromaždenie uskutoční v rovnakom čase ako v iných mestách teda v utorok, 16. decembra o 18:00 na Hlavnej ulici na priestranstve pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej 10.
Dôvera Slovákov v Európsku úniu mierne vzrástla a dosahuje 54 percent, čo je najvyššia úroveň za takmer 15 rokov. Vyplýva to z najnovšej jesennej edície národnej správy Eurobarometra za rok 2025. Za najväčšiu výzvu pre EÚ Slováci považujú ruskú agresiu na Ukrajine.