V Kostoľanoch nad Hornádom má farár za farou farmu so zvieratami
Rímskokatolícky farár Stanislav Stronček, ktorý pôsobí v Kostoľanoch nad Hornádom pri Košiciach, dostal pred rokmi do daru štyri ovečky. Neskôr k nim pribudli sliepky, zajace a bažanty.
Dvor sa rozrástol aj o ďalšie zvieratá, ako páv, vtáčiky, holuby, prepeličky, husi, morky či rybičky. Dnes s úsmevom hovorí, že chovateľom zvierat nikdy nechcel byť, ale jeho Farma u farára je pre neho veľkým relaxom.
„Nebol to môj výmysel. Ja som nikdy nemal úmysel byť chovateľom. Ale pochádzam z rodiny, kde sme chovali. A keď som tu prišiel, dostal som prvý darček od prvoprijímajúcich detí. Mali sme tému na prvé sväté prijímanie Dobrý pastier. Kúpili mi štyri ovečky. Je tu veľká záhrada, tak aby sa tu ovečky pásli,“ opísal dekan.
[ad][/ad]Exkurzia pre deti
Zajace a sliepky mu daroval brat a bažanta dostal od bratranca. Postupne sa jeho farma rozširovala. „Takže tu vznikla taká archa, „zberateľňa“ zvieratiek.“ Niektoré deti z farnosti totiž doniesli zvieratká, ktoré nemohli chovať doma. „Tak využili veľkú farskú záhradu,” dodal.
Na exkurzie na farmu chodia deti z miestnej materskej aj základnej školy. V Kostoľanoch na farme už boli aj školáci z Košíc. Deti sú podľa farára ochotné aj pomáhať na farme. Najkrajším kúskom farmy je podľa neho zlatý bažant a páv, ktorého mu kúpili k narodeninám. Vzácne sú pre neho aj sliepky hodvábničky brazílskej.
Dekan dostal pred tromi rokmi nápad, ako ukázať zvieratá z farmy veriacim a vymyslel živý Betlehem. Nielen so živými zvieratami, ale aj Jozefom, Máriou, Ježiškom a živou hudbou.
Farár hovorí, že starostlivosť o farmu si vyžaduje veľa času i skoré vstávanie. „Ale mňa to veľmi baví a robím to pre potešenie iných,“ zdôrazňuje, hoci mená svojim zvieratám nedáva.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Tradičné zapekané zemiaky so slaninou a bryndzou patria medzi jedlá, ktoré spájajú jednoduchosť prípravy s výraznou, poctivou chuťou. Kombinácia zemiakov, údenej slaniny a bryndze vytvára sýte jedlo vhodné ako hlavný obed či večera, ktoré ocenia najmä milovníci slovenskej kuchyne.
Polícia vyzýva motoristov, aby mysleli na prezutie zimných pneumatík včas, a takisto, aby mysleli na ďalšie povinnosti, ktoré by mali splniť pred jazdou počas zimného obdobia. Za nesplnenie týchto povinností hrozí vodičom mastná pokuta!
Jednoduchá klasika, ktorá nesklame ani pri nedeľnom obede. Bravčové karé na prírodno v spojení s jemnou zemiakovou kašou ponúka vyváženú chuť mäsa, prirodzenej šťavy a tradičnej prílohy, ktorú zvládne pripraviť aj menej skúsený kuchár.