Na násilie páchané voči ženám upozorňuje 25. november a oranžová farba
Oranžová farba sa stala kľúčovým slovom v téme Medzinárodného dňa odstránenia násilia páchaného voči ženám. Pripadá na 25. novembra a vyhlásilo ho Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v decembri 1999.
Iniciatíva „Všetci jednotne za skoncovanie násilia páchaného voči ženám“ je viacročnou kampaňou, cieľom ktorej je predchádzať a odstraňovať násilie, ktorému sú vystavené ženy a dievčatá vo viacerých krajinách sveta, informovala OSN na svojej webovej stránke.
VZ OSN opakovane vyzýva vlády, medzinárodné i mimovládne organizácie, aby zvlášť v ten deň upozorňovali verejnosť na problematiku násilia na ženách.
[ad][/ad]Mučenie žien aj v súčasnosti
Korene tohto medzinárodného dňa siahajú do roku 1960 do Dominikánskej republiky, kde boli 25. novembra 1960 tri sestry Mirabalové – Patria Mercedes, María Argentina Minerva a Antonia María Teresa – zavraždené za to, že bojovali za svoje práva a stáli v opozícii proti vtedajšiemu diktátorovi Rafaelovi Leónidasovi Trujillovi (1891-1961; vládol v rokoch 1930-1961). Ten vydal rozkaz na ich likvidáciu. Sestry sa stali symbolom boja za odstránenie násilia voči ženám.
Obhajcovia práv žien pripomínali deň boja proti sexuálnemu násiliu na ženách od roku 1981. Niekoľko ďalších rokov daný jav nepútal väčšiu pozornosť medzinárodného spoločenstva. Pritom bitie žien, ich mučenie či iné formy násilného správania sa vyskytuje aj v súčasnosti.
Medzinárodné, humanitárne aj mimovládne organizácie spojili sily, aby sa 25. november stal príležitosťou na väčšie informovanie verejnosti o násilí, ktorému sú ženy vystavené.
[ad2][/ad2]Demonštrácie v európskych krajinách
Desaťtisíce ľudí demonštrovali v sobotu vo viacerých európskych krajinách proti násiliu páchanému voči žením. V Paríži sa na tomto podujatí zúčastnilo viac než 30-tisíc ľudí, vyplýva zo správy, ktorú v noci na nedeľu priniesla tlačová agentúra AFP.
Na demonštrácie po celom Francúzsku prišlo celkovo okolo 50-tisíc ľudí, uviedla organizátorka Caroline de Haasová. Reagovali tak na výzvu na „feministickú vlnu“ pobúrenia nad rodovým násilím, na ktoré upriamilo pozornosť hnutie #MeToo (Ja tiež). V Ríme sa napriek silnému dažďu zhromaždilo asi tisíc ľudí, pokým podobné protesty vytiahli do ulíc stovky demonštrantov v Ženeve a Aténach. Podujatia sa konali deň pred nedeľňajším Svetovým dňom odstránenia násilia voči ženám, počas ktorého sú plánované ďalšie pochody v mestách po Európe.
Týka sa to každého
V španielskej metropole Madrid pochodovalo niekoľko sto ľudí za hlasného zvuku bubnov. Z davu sa ozývali heslá ako „Všetci sme tu, vrahovia chýbajú“. De Haasová vyzdvihla „najväčšiu (feministickú) mobilizáciu, akú Francúzsko zažilo“, keďže účasť zďaleka presiahla vlaňajšiu demonštráciu, na ktorú prišlo približne 2 000 ľudí.
Podporu týmto akciám vyjadril aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý si vlani stanovil rovnosť mužov a žien za jednu z priorít svojej vlády. „Boj proti násiliu voči ženám každodenne napreduje, ale naša spoločnosť má pred sebou ešte dlhú cestu – všetci musia konať a bojovať, pretože toto sa týka každého,“ napísal na sociálnej sieti.
Prevažne účastníčky oblečené vo fialovom, farbe francúzskeho protestného hnutia #NousToutes (My všetky), kričali heslá ako „Dosť bolo znásilnenia“, „Ukončite beztrestnosť pre útočníkov“ či „Žena nie je nikdy zodpovedná za násilie, ktoré znáša“. Žiadali tiež, aby vláda poskytla dostatočné zdroje na riešenie tohto problému.
Zabrániť najhoršiemu
Hnutie #NousToutes vzniklo vo Francúzsku v septembri, inšpirované kampaňou #MeToo, ktorá sa rozbehla minulý rok, odkedy sa počet prípadov sexuálneho násilia nahlásených francúzskej polícii zvýšil o 23 percent. Posledné údaje francúzskej vlády ukazujú, že v roku 2017 evidovali úrady v krajine 225 000 prípadov domáceho násilia proti ženám, ktorého sa dopustili ich partneri, zatiaľ čo v roku 2016 došlo k 123 úmrtiam v dôsledku takýchto činov, píše AFP. Francúzsky premiér Édouard Philippe v sobotu oznámil, že internetová platforma pre nahlasovanie sexuálneho násilia a sexizmu bude spustená v utorok (20. 11.).
„Toto je prvý míľnik, technický a politický, na odstránenie násilia,“ uviedol Philippe. „Odteraz môže len niekoľko klikov pomôcť každému k novému začiatku: pre nich samotných, pre ich rodinu. A možno zabrániť najhoršiemu.“
(TASR, ROČ)
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.