Aj kandidáti, ktorí odstúpili, zostanú na hlasovacích lístkoch. Nekrúžkujte ich, lebo váš hlas prepadne
Tieto komunálne voľby budú v Košiciach špecifické. Ešte nikdy sa v nich totiž nevzdali hneď štyria kandidáti na primátora.
Krúžkovanie pri voľbe primátora preto bude zrejme vyžadovať od voličov viac pozornosti. Podľa volebného zákona totiž aj údaje o kandidátoch, ktorí boli volebnou komisou zaregistrovaní, ale potom sa vzdali alebo boli odvolaní politickou stranou alebo koalíciou, zostávajú na hlasovacom lístku.
Pri voľbách sa pravidelne stáva, že aj kandidáti, ktorí si aktívnu účasť vo voľbách rozmysleli, získajú určitý počet hlasov. Napríklad v roku 2014 odstúpila Alena Bašistová (Sieť, Most – Híd), ktorá sa teraz o post primátora uchádza ako nezávislá, aj Ján Dečo (nezávislý), ktorý sa vzdal aj v týchto primátorských voľbách.
[ad][/ad]Prepadli stovky hlasov
Bašistovú pred štyrmi rokmi, napriek odstúpeniu, zakrúžkovalo 985 voličov, Deča 734. V komunálnych voľbách v roku 2010 sa zasa vzdala kandidatúry Mária Gamcová (nezávislá). Ladislava Rovinského vtedy z volieb odvolala strana SaS. Aj tak Gamcová získala 497 hlasov a Rovinský 217.
„Takýto kandidát teoreticky môže získať hlasy, ktoré sa sčítajú, ale pri prideľovaní mandátov sa na ne neprihliada. Ide o platné hlasy, avšak v konečnom výsledku volieb sa tieto hlasy neprejavia, “ uvádza k tomu odbor volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra. Volebný zákon určuje, že informácia o tom, kto sa vzdal kandidatúry alebo bol odvolaný, sa musí zverejniť vo volebných miestnostiach. Zabezpečiť to má predseda miestnej, respektíve mestskej volebnej komisie.
Kde a ako to oznámiť?
Problém je v tom, že zákon nešpecifikuje, akým spôsobom a kde vo volebnej miestnosti má byť takýto oznam umiestnený. Predseda mestskej volebnej komisie Stanislav Takáč hovorí, že je to v zásade na posúdení okrskovej volebnej komisie. Dodáva, že sa možno v tomto smere inšpirovať príkladmi, ktoré sú uvedené v komentári ministerstva vnútra k volebnému zákonu. Spracovalo ich v rámci metodickej prípravy tohtoročných komunálnych volieb.
„Predmetná informácia môže byť zverejnená napríklad za zástenou, prípadne na mieste, na ktorom sú zverejnené vzory hlasovacích lístkov a informácie pre voliča o spôsobe hlasovania,“ opisuje Takáč.
Ministerstvo usmerňuje
Ministerstvo vnútra vysvetľuje, že jej odbor volieb zaslal usmernenie pre všetky obce, ktorým im pripomína povinnosť uverejniť v každej volebnej miestnosti zoznam zaregistrovaných kandidátov, ktorí sa vzdali, boli odvolaní politickou stranou alebo zomreli. Rezort preferuje dať oznam „za plentu“, teda v priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov. „Umiestnenie je najvhodnejšie za zástenu, aby si volič nemusel uvedené mená pamätať,“ napísal.
To, že nejde o celkom jasnú záležitosť, dokazuje situácia počas komunálnych volieb spred štyroch rokov v Košiciach. Členovia mestskej volebnej komisie Matuš Lemeš a Pavol Mitrík vtedy zistili, že členovia niektorých okrskových komisií majú pochybnosti, ako majú v tejto veci postupovať.
Mestská komisia vtedy preto prijala usmernenie, že ak informácie o vzdaní sa alebo odvolaní kandidátov nie je zverejnená „za plentou“, treba ju vyvesiť na „inom dobre viditeľnom mieste vo volebnej miestnosti“.
Hlasy nikomu nepripočítajú
Komisia zároveň zdôraznila, že na hlasy odovzdané týmto kandidátom sa neprihliada. „V žiadnom prípade však nemožno tieto hlasy pripočítať k hlasom získaným iným kandidátom, a to ani toho kandidáta, v prospech ktorého sa pôvodný kandidát vzdal,“ píše sa v usmernení.
„Možno predpokladať, že hlavným dôvodom je nepozornosť voličov, ktorí si buď nevšimli oznámenie o zániku kandidatúry alebo na danú informáciu pozabudli,“ hovorí.
Podobne to vidí ministerstvo vnútra. „Voliči niekedy náročky dávajú hlas kandidátovi, ktorý sa vzdal, niekedy sa pomýlia. Motivácia môže byť rôzna,“ uviedol odbor volieb.
V minulosti sa napríklad objavili teórie, že takýchto kandidátov zámerne krúžkujú občania so skeptickými postojmi ku samosprávnej demokracii, ktorí neveria, že výsledky volieb môžu niečo v ich životoch zmeniť.
Za primátora
č. 2 – Ján Dečo
č. 4 – Richard Havrilla
č. 7 – Milan Lesňák
č. 12 – Miroslav Špak
Do mestskéhozastupiteľstva
Ján Dečo
Pavol Ičo
Eva Mryglotová
Prečo je dôležité ísť zajtra voliť
Zajtra máme šancu zásadným spôsobom ovplyvniť to, čo sa bude v meste diať najbližšie štyri roky. Zástupcovia, ktorých si zvolíme, budú rozhodovať o všetkých podstatných otázkach v meste (primátor a mestské zastupiteľstvo) aj v mestských častiach (starosta a miestne zastupiteľstvo).
Kompetencie mestského zastupiteľstva:
- uznáša sa na nariadeniach mesta (parkovanie, nakladanie s odpadmi, zodpovednosť za čistotu atď.)
- hospodári s majetkom mesta (predaje a prenajímanie pozemkov, budov atď.)
- schvaľuje rozpočet mesta a jeho zmeny
- schvaľuje územný plán mesta a jeho častí a koncepcie rozvoja jednotlivých oblastí života mesta
- rozhoduje o zavedení miestnych daní a miestnych poplatkov (za byt, za psa atď.)
- zriaďuje, zrušuje a kontroluje rozpočtové a príspevkové organizácie mesta, na návrh primátora vymenúvať a odvolávať ich riaditeľov (základné školy, dopravný podnik, správa zelene atď.)
Kompetencie primátora mesta:
- zvoláva a vedie zasadnutia mestského zastupiteľstva a mestskej rady, podpisuje ich uznesenia
- zastupuje mesto vo vzťahu k štátnym orgánom, k právnickým osobám a fyzickým osobám
- rozhoduje vo všetkých veciach správy mesta, ktoré nie sú zákonom alebo štatútom vyhradené mestskému zastupiteľstvu
Kompetencie miestneho zastupiteľstva mestskej časti:
- uznáša sa na všeobecne záväzných nariadeniach mestskej časti (čistota, údržba chodníkov atď.)
- hospodári s majetkom mestskej časti
- schvaľuje rozpočet mestskej časti a jeho zmeny
- zriaďuje, ruší a kontroluje rozpočtové a príspevkové organizácie mestskej časti a na návrh starostu vymenúva a odvoláva ich riaditeľov (materské školy, správa trhovísk, športoviská atď.)
Kompetencie starostu mestskej časti:
- zvoláva a vedie zasadnutia miestneho zastupiteľstva a podpisuje jeho uznesenia
- zastupuje mestskú časť vo vzťahu k štátnym orgánom, k právnickým a fyzickým osobám
- rozhoduje vo veciach správy mestskej časti, ktoré nie sú vyhradené miestnemu zastupiteľstvu
[ad2][/ad2]