Na Grešákovej postavili Učňovskú školu prezidenta Beneša
Minulý týždeň sme sa v našom seriáli venovali jednej z dominánt Grešákovej ulice, ktorú po politických zmenách koncom roka 1989 pomenovali umelci z filharmónie po hudobnom skladateľovi Jozefovi Grešákovi.
Prvé pomenovanie tejto 316 metrov dlhej ulice sa objavilo na mape mesta z roku 1869. Pomenovali ju Modlitebná ulica (Imaház utca) podľa dvoch synagóg, ktoré tu stáli. Toto pomenovanie zotrvalo až do roku 1948, kedy ju nazvali po stalinistovi a jednom z jeho hlavných inkvizítorov Andrejovi Alexadrovičovi Ždanovovi. Okrem areálu Vojenskej nemocnice, ktorú postavili na mestskom pozemku v rokoch 1854 – 1856, je ďalšou dominantou neprehliadnuteľná budova medzi Mojmírovou a Murgašovou , ktorú pôvodne postavili pre učňovskú školu…
Aj dnes vám ponúkame časom zožltnuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, a porovnáme ich so súčasnosťou. Dlhodobý seriál poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara (1953 – 2018), vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
[ad][/ad]Východne od vojenskej nemocnice okolo roku 1868 upravili parkovou výsadbou nezastavanú plochu, ktorá dostala názov Námestie vojenskej nemocnice (Katonai korház tér). Park však nevydržal dlho, lebo už v roku 1874 tu Fröbelov spolok zriadil v poradí tretiu materskú škôlku v meste, tzv. Fröbelovu záhradu.
Podnet na založenie Fröbelovho spolku dal riaditeľ evanjelickej ľudovej školy Gustáv Möszl a vznikol v roku 1873 z iniciatívy slobodomurárskej lóže „Haladás“ (Pokrok). Jeho cieľom bolo založenie detského útulku podľa vzoru nemeckého pedagóga Friedricha Fröbela, ktorý vypracoval systém predškolskej výchovy detí v spoločných tzv. záhradách. V roku 1839 založil Ústav pre hru a zamestnanie na sebavzdelávanie detí prostredníctvom tzv. Fröbelových hračiek, ktoré pozitívne pôsobili na rozvoj ich tvorivých schopností. Veľmajstrom lóže Haladás bol hlavný mestský lekár Jakub Moskovits. Bol aj na čele slobodomurárskej lóže „Resurrexit“, založenej v roku 1889, ktorá tiež finančne podporovala Fröbelovu detskú opatrovňu.
Ako členky Fröbelovho spolku pôsobili manželky významných občanov mesta Karolína Hartigová, Františka Zahrová, grófka Helena Hadik-Barkóczyová, Mária Moskovitsová Jozefína Jakabová a Irma Schirgerová. Vychovávateľkami boli diplomované učiteľky Terézia Eschwigová-Leszniewiczová, Irma Czitóová a Irma Skalitzová. Budova škôlky, ktorej tri krídla smerovali do Grešákovej ulice, bola daná do prevádzky 1. apríla 1874. O 60 rokov neskôr ju asanovali, keď sa na jej mieste chystala stavba budovy modernej učňovskej školy (dnes divadlo Thália a maďarská Stredná odborná škola). Na snímke z roku 1930 v pozadí vidieť budovu bývalého okresného súdu.
[ad2][/ad2]Stavba Učňovskej školy prezidenta Beneša sa na mieste bývalej Fröbelovej záhrady začala na jar 1936 na vtedajšiu dobu obrovským nákladom 3,6 milióna Kč, z čoho štát poskytol subvenciu 1,2 milióna Kč. Kuratórium pre výstavbu školy poverilo vypracovaním jej projektov brnenského projektanta Edmunda Žáčka, ktorý ich predložil v marci 1935. Stavbu, ktorú dali do prevádzky v roku 1937, realizoval košický staviteľ Hugo Kaboš. Z toho istého roku pochádza druhá historická fotografia (vpravo hore). Čelo trojposchodovej budovy z východnej strany tvorí krásny funkcionalistický monoblok so stupňovitou fasádou.
Táto časť pôvodne slúžila ako kultúrna sála, jedáleň a internát. V západnej časti, ktorá sa tiahne pozdĺž ulice, boli učebne, slúžiace svojmu pôvodnému účelu doteraz. Učňovská škola tu bola aj po roku 1945, potom tu do roku 1968 sídlila Stredná priemyselná škola stavebná a zememeračská. Prednú časť budovy, zo strany dnešnej Mojmírovej ulice, od roku 1969 využíva divadlo Thália.
Čítajte aj:
- História budovy polície a parku na Moyzesovej ulici
- Obchodná škola na Moyzesovej vychovávala podnikateľov
- Pôrodnicu na Moyzesovej vybudovali v priebehu jedného roka
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.