Tokio rok pred olympiádou
Predchádzajúce olympijské hry v Tokiu predviedli svetu superrýchle vlaky, futuristické dizajny a novú diaľnicu, čím demonštrovali expresnú obnovu krajiny po druhej svetovej vojne. Olympiáda v roku 1964 bola vďaka satelitom ako prvá odvysielaná do celého sveta a bol to začiatok novej technologickej éry.
Rok pred začiatkom hier 2020 už hlavné mesto Japonska nemusí svetu toľko dokazovať. Väčšina športovísk je vybudovaných, Tokio má rozvinutú infraštruktúru a Japonsko je lídrom vo svete technológií. Napriek tomu nad budúcoročnou olympiádou stále vyvstáva niekoľko otáznikov. ú
[ad][/ad]Dopyt po vstupenkách
Problémom môžu byť očakávaná horúčava (aj keď práve prebiehajúce leto je v Japonsku daždivé a mierne), dopravné zápchy, vysoké ceny, pripravenosť na zemetrasenia a nedostatok vstupeniek. Podľa agentúry AP dopyt po vstupenkách u miestnych obyvateľov desaťnásobne prevyšuje ponuku. V zahraničí by zasa mali ceny stúpnuť na sekundárnych trhoch.
Organizátori OH 2020 sa môžu pýšiť rekordnými príjmami od miestnych sponzorov, ktoré súhrnne prekonali sumu tri miliardy amerických dolárov. To je trojnásobne viac než na akejkoľvek predošlej olympiáde. Hlavným sponzorom OH je najväčšia japonská reklamná spoločnosť Dentsu, ktorá vlastní exkluzívne marketingové práva.
[ad2][/ad2]Šport len podtext
Na komerčný aspekt OH 2020 poukázal aj športový ekonóm Robert Baade z Lake Forest College v americkom štáte Illinois. „Hry budú o marketingu a brandingu. Najdôležitejšou časťou z komerčného hľadiska budú otvárací a záverečný ceremoniál. V tomto smere je šport len podtext,“ tvrdí.
Organizátori očakávajú, že OH výrazne skomplikujú dopravnú situáciu v krajine. Podľa ich odhadov by malo k ôsmim miliónom ľudí, ktorí denne do hlavného mesta dochádzajú, pribudnúť približne 650-tisíc návštevníkov. Výbor preto nalieha na spoločnosti, aby v čase hier podporovali u svojich zamestnancov prácu z domu, či flexibilný pracovný čas.
Starosti spôsobuje organizátorom termín hier (24. júla – 9. augusta) a tiež paralympiády, ktorá odštartuje 25. augusta. Vlny horúčav totiž podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva vlani spôsobili v celom Japonsku až 1 032 úmrtí. Z tohto dôvodu už organizátori presunuli štart niektorých vonkajších disciplín na skoršiu hodinu. Magistrát mesta Tokio tiež plánuje v blízkosti športovísk umiestniť ventilátory, stany či tzv. hmlové brány.
„Pokúsime sa športovcom pripraviť také podmienky, aby mohli prekonávať rekordy. Do organizácie dáme všetku našu energiu, pretože chceme, aby olympionikom, obyvateľom Tokia a všetkým návštevníkom zostali len tie najlepšie spomienky,“ vyhlásila Koikeová.
(TASR)
[ad3][/ad3]