Centrum vedecko-technických informácií si v Košiciach pripomenulo svoje začiatky
Centrum vedecko-technických informácií SR (CVTI SR) si v týchto dňoch pripomína 80 rokov od svojho založenia a počiatkov podpory vedy na Slovensku. Pri tejto príležitosti sa koná séria odborných aj popularizačných podujatí, ktoré sa v pondelok začali symbolicky v Košiciach.
Počiatky CVTI siahajú do roku 1938 v rámci vtedy sa formujúcej knižnice Štátnej vysokej školy technickej Dr. Milana Rastislava Štefánika v Košiciach. Vzhľadom na Viedenskú arbitráž, ktorou Košice dočasne pripadli Maďarsku, sa škola musela presťahovať, najskôr do Martina a potom do Bratislavy.
Neskôr vznikla samostatná Slovenská technická knižnica, pod súčasným názvom pôsobí CVTI od roku 1996. Ako priamo riadená organizácia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR je národným informačným centrom pre vedu, techniku, inovácie a vzdelávanie a vedeckou knižnicou SR. Koordinuje činnosť a zabezpečuje prevádzku interdisciplinárnych výskumno-vývojových centier a národných infraštruktúr pre výskum, vývoj, inovácie a vzdelávanie.
[ad][/ad]Osobnosti slovenskej vedy
„Chceme si pripomenúť tie počiatky, preto sme sa zišli tu, v Košiciach. Zároveň chceme zdôrazniť aj veľmi dobrú spoluprácu s tunajšími inštitúciami, či už sú to vysoké školy, alebo pracoviská Slovenskej akadémie vied,“ povedal generálny riaditeľ CVTI SR Ján Turňa.
Okrúhlemu výročiu je v košickom Univerzitnom vedeckom parku Technicom Technickej univerzity v Košiciach (TUKE) venovaná výstava so zameraním sa na niektoré aktivity a osobnosti slovenskej vedy. V tejto budove CVTI v pondelok zároveň začalo s činnosťou svojho detašovaného pracoviska. „Jeho primárne zameranie je na tzv. telepresence, čo je systém zariadení na komunikáciu naprieč Slovenskom, pričom to srdce – ovládanie týchto zariadení, je práve v Košiciach,“ dodal Turňa.
[ad2][/ad2]Workshopy pre študentov
Predpoludním sa v Univerzitnej knižnici TUKE uskutočnilo podujatie Veda v meste, ktorej súčasťou boli aj workshopy a prednášky pre žiakov základných a stredných škôl s netradičnými stretnutiami s informatikou, matematikou, prírodnými či technickými vedami. Na následnej výročnej slávnosti CVTI boli prítomní aj rektori TUKE a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) Stanislav Kmeť a Pavol Sovák, podpredseda SAV Peter Samuely a ďalší hostia.
V utorok a stredu (27. – 28.11.) bude program pri príležitosti 80 rokov podpory vedy na Slovensku pokračovať v Bratislave.
Foto: TASR(TASR, ROČ)
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.