Na Fejovej ulici prekryli mozaiku výčapným menu
Jeden z domov na Fejovej ulici v Košiciach zdobí nenápadné umelecké dielo. Košičania ho však obdivovať nemôžu. Je totiž prekryté tabuľou s výčapným menu.
V budove, ktorá vznikla ešte za čias socializmu, je dnes obchod s mäsom a údeninami v jednej časti a pohostinstvo v druhej. A práve majitelia pohostinstva s názvom Rebel pub využili priestor fasády na to, aby tam zavesili tabuľu úctyhodných rozmerov. Je na nej zoznam toho, čo ponúka tamojší výčap. Umiestnili ho presne do stredu keramickej mozaiky.
„Myslím si, že je dôležité o tom napísať, aby sme predišli prípadnému ďalšiemu ničeniu umeleckých diel na verejných priestranstvách,“ napísal nám čitateľ, ktorý nás na situáciu na Fejovej upozornil.
[ad][/ad]Najviditeľnejšia plocha
Na mieste sme sa presvedčili, že tabuľa je pripevnená skrutkami navŕtanými priamo do keramických dielov.
„Toto bola pre nás najvýhodnejšia a najviditeľnejšia plocha. Vôbec sme nemali ani potuchy o tom, že ide o umelecké dielo. Plochu sme brali ako zaujímavú časť fasády. Majitelia budovy sa menili, ale nikto nás neupozornil na to, že s touto mozaikou nemáme nič robiť,“ vysvetlil nám majiteľ podniku Roderik Majorosi.
Bez najmenšieho zaváhania po upozornení sľúbil, že tabuľu odstránia najneskôr do konca týždňa. „Aj tak musíme meniť polepy na sklenené výklady, pretože sme zmenili dodávateľa piva a už sú neaktuálne. Tak tabuľu s ponukou umiestnime tam,“ spresnil R. Majorosi.
Ústretoví majitelia
Majiteľov krčmy upozornil na to, že prekryli umelecké dielo, aj známy milovník histórie a umenia v meste Milan Kolcun. „Keď som sa o tom dozvedel, hneď som šiel na miesto. Majiteľom som vysvetlil, že ide o umelecké dielo významného výtvarníka Imricha Vaneka. Jeho diela sú na viacerých miestach v Košiciach, ale aj v iných mestách na Slovensku aj v Česku,“ hovorí M. Kolcun.
On sám si podľa vlastných slov pamätá na viaceré umelecké diela na verejných budovách, ktoré nenávratne zmizli. Spomenul napríklad mozaiku na budove miestneho úradu na Terase, ktorú zničili robotníci pri rekonštrukcii. Definitívne zničené je aj výtvarné dielo na už neexistujúcej budove banky na Strojárenskej ulici.
Akademický sochár Imrich Vanek sa narodil v roku 1931 v Nových Zámkoch. Patrí medzi najvýznamnejších slovenských výtvarníkov, ktorí pracovali s keramikou. Veľkú časť tvorby venoval výzdobe rôznych verejných budov vo viacerých mestách na Slovensku aj v Česku. Zomrel v roku 2015 v Bratislave.
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.
Kampaňou Napíš list – Poteš srdce košická knižnica piatykrát inšpirovala k prejavom pozornosti a úcty voči staršej generácii. Listy boli odovzdané adresátom v troch seniorských zariadeniach.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.