Miliardári a firmy sľúbili na obnovu Notre-Dame už 700 miliónov eur
Príspevky na rekonštrukciu požiarom spustošenej parížskej katedrály Notre-Dame od miliardárov a firiem už dokopy dosiahli sumu okolo 700 miliónov eur, informovala v stredu agentúra AFP.
Francúzsky miliardár a šéf spoločnosti Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH) Bernard Arnault v utorok oznámil, že jeho rodina a spoločnosť prispejú na renováciu dovedna 200 miliónmi eur. Ďalší francúzsky podnikateľ a miliardár, Francois-Henri Pinault, už predtým prisľúbil pomoc na obnovu gotického chrámu vo výške 100 miliónov eur.
Objemný príspevok v hodnote 200 miliónov eur ohlásili francúzsky módny gigant L’Oréal a jeho zakladateľská rodina Bettencourtovcov. Podporu prisľúbil aj Tim Cook, šéf americkej spoločnosti Apple.
[ad][/ad]Vzácne svetové dedičstvo
Organizácia Spojených národov v utorok uviedla, že bude podporovať francúzsku vládu pri obnove chrámu prostredníctvom svojej agentúry UNESCO sídliacej v Paríži. Hovorca OSN Stéphane Dujarric pripomenul, že katedrála je lokalitou v zozname svetového dedičstva UNESCO.

Požiar, ktorý katedrálu zasiahol v pondelok večer, zničil jej strechu a štíhlu vežu nad krížením lodí, ktorá sa zrútila dovnútra. Ku katastrofe došlo v čase, keď boli na tejto veži – takzvanom sanktusníku – vykonávané renovačné práce.
Parížska prokuratúra uviedla, že požiar vyšetruje ako nešťastnú náhodu, a nie ako prípad podpaľačstva. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok prisľúbil, že katedrála bude obnovená „v priebehu piatich rokov“ a bude ešte krajšia.
[article slug=”pariz-place-svet-je-v-soku-smutia-aj-kosicania”][/article](TASR, ROČ)
Odporúčané články
Spoločnosť MH Teplárenský holding (MHTH) vyhlásila nové verejné obstarávanie na výstavbu 16-kilometrového teplovodu, ktorý prepojí geotermálne stredisko pri obci Ďurkov s košickou teplárňou. Predpokladaná hodnota zákazky je 67,7 milióna eur. Ide o súčasť projektu na vykurovanie Košíc geotermálnou energiou.
Na parkovisko pri Amfiteátri funguje od 1. mája systém P+R (Park and Ride). Ide o pilotný projekt záchytného parkoviska typu „zaparkuj a cestuj“ v Košiciach, ktoré prináša obyvateľom a návštevníkom mesta možnosť výhodnejšie cestovať mestskou hromadnou dopravou (MHD) – Napríklad pri návšteve športových a spoločenských podujatí v Starej jazdiarni alebo návštevách centra mesta.
V obci Oľšovany v okrese Košice-okolie došlo v sobotu 25. apríla v popoludňajších hodinách k požiaru, ktorý poškodil rodinný dom. Podľa zistení hasičov bola príčinou vzniku plameňov manipulácia s otvoreným ohňom, ktorá sa vymkla spod kontroly.
