Téma číslo jeden: V zime neudržiavané chodníky
O modrej farbe sa vraví, že je farbou pokoja, harmónie, pohody a odpočinku. Táto definícia však v Košiciach už neplatí. Tej „modrej“ je v našom meste akosi priveľa.
Modré tabuľky s textom „Chodník je v zimnom období neudržiavaný“ totiž dvíhajú žlč obyvateľom, ale aj niektorým starostom mestských častí. Dokonca aj primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý) pocítil potrebu sa k tomuto problému vyjadriť na sociálnej sieti.
[ad][/ad]„Chodníková novela“
„Témou číslo jeden v Košiciach je momentálne zimná údržba. Na naše chodníky síce ešte nespadla ani vločka, ale nečudujem sa. Osemsto tabuliek s textom: Chodník je v zimnom období neudržiavaný, bije do očí. Vyzerá to ako dokonalý vlastný gól, ale nie je to tak,“ píše primátor.
„Na prvý pohľad to pôsobí, že sa mesto nestará. Že chceme ušetriť na zimnej údržbe. Aj keď to možno vyznie paradoxne, je to presne naopak,“ konštatuje Polaček s tým, že mesto upratuje dvakrát toľko chodníkov ako počas vlády jeho predchodcov, čo stojí viac ako 3,3 milióna eur ročne. Samosprávam túto úlohu pridelil štát tzv. chodníkovou novelou.
Mesto sa teraz stará o vyše 230 km chodníkov. Ak by chcelo upratovať všetko, bolo by to o 143 km viac, čo by bolo o ďalší milión eur viac. Nehovoriac o tom, že iba polovica z toho sa dá čistiť strojovo, druhú by museli čistiť ručne.
Alibizmus alebo dodržiavanie zákona?
Podľa primátora mesto udržiava dve tretiny všetkých chodníkov v Košiciach. Zvyšná tretina je označená modrou tabuľkou. „Ak by sme chceli mať od snehu upratané celé mesto, tak v prípade silnejšej zimy by nás to stálo aj viac ako spomínaný milión. Mne by sa páčilo, keby sme mali upratané všetko. Sme ale ochotní nájsť toľko peňazí? Diskutujeme s právnikmi, rozpočtármi, aj s odborníkmi na dopravu.“
[ad2][/ad2]Tri možnosti podľa Polačeka
Prvou je nájsť v rozpočte ďalší milión, tabuľky vytrhať a chodníky upratovať. Druhou nechať to tak, udržiavať všetky dôležité chodníky tak, ako to je v pláne a tie menej dôležité obetovať. „Treťou možnosťou by bolo to také typické slovenské: tabuľky vôbec neosadiť, ľudí nedráždiť a vyhovárať sa potom podľa potreby,“ uviedol Polaček.
Primátor dodáva, že tretia možnosť by bola „úplne ideálna“. „Ľudia by na nás nenadávali, lebo by žiadne tabuľky neexistovali. Jediné, čo by sme museli v zime potom vysvetľovať, by bolo, prečo nie je niektorý chodník odhrnutý. Vinník by sa našiel, veď my Slováci sme vynaliezaví. Vodiči zle parkujú svoje autá, pokazil sa odhŕňač, zamestnanci neprišli, lebo chrípka… Nejak by to už prehrmelo až do jari…“
Nepopulárne, no správne
„Zákon platí pre každého, aj pre nás vo vedení mesta,“ tvrdí Polaček a dodáva, že tu nie sú na to, aby klamali alebo chceli byť tí pekní. „Aj ja sa tým riadim, dodržiavam zákon. Viem, že to v tomto prípade nie je populárne. No takto je to správne. Budeme hľadať možnosti, ako vyčistiť viac chodníkov, ale len zákonnou cestou, nie populizmom, a za primeranú cenu.“
Samosprávam sa rapídne zvýšili náklady na zimnú údržbu v súvislosti s tzv. chodníkovým zákonom. Veľká časť z nich nedokáže finančne utiahnuť údržbu chodníkov. Zo stanoviska tlačového odboru Ministerstva financií SR pre KOŠICE:DNES vyplýva, že v ostatných rokoch výrazne rástli daňové príjmy samospráv (dane z príjmov fyzických osôb) v nadväznosti na vývoj ekonomiky, dynamický rast zamestnanosti, ale aj na základe vládou a parlamentom schválených legislatívnych úprav v mzdovej oblasti verejnej správy. „Kým v roku 2015 obce inkasovali z týchto daní do svojich rozpočtov sumu 1 471,7 mil. eur, v roku 2018 to bolo 2 002,1 mil. eur. V roku 2019 sa očakáva príjem obcí 2 212,2 mil. eur,“ uvádza ministerstvo. „Aj keď by sa dynamika rastu daní z príjmov v nasledujúcich rokoch mala oproti predošlému obdobiu zvoľniť, naďalej sa ráta s medziročným nárastom príjmov samospráv z tejto dane v roku 2020 o 3,9 % (85,7 mil. eur), v roku 2021 o 4,6 % (105,0 mil. eur) a v roku 2022 o 6,2 % (146,1 mil. eur).“ Podľa ministerstva financií sú subjekty územnej samosprávy naďalej v dobrej finančnej kondícii, čo potvrdzujú aj rastúce zostatky na ich účtoch. Obce ku koncu roka 2015 dosiahli sumu cca 641 mil. eur, pričom k 30. 9. 2019 je to už cca 1 120 mil. eur. (JV)
Starostovia MČ: Modré tabule nie sú systémovým riešením
Z modrých tabuliek nie sú nadšení ani starostovia jednotlivých mestských častí. Ešte stále sa snažia rokovať s mestom a hľadať najvhodnejšie riešenia pre svojich obyvateľov.
Sídlisko Dargovských hrdinov
„Súhlasím, že zimná údržba je problematickou témou, zvlášť u nás na Furči v kopcovitom teréne s viac ako 200 schodiskami. Mesto je ako vlastník a správca komunikácií zodpovedné za ich údržbu, stojí však za úvahu, či je systém modrých tabuliek právne relevantný,“ myslí si starosta MČ Dargovských hrdinov Jozef Andrejčák, ktorého mrzí, že prvá várka tabuliek bola osadená bez prítomnosti zástupcu MČ. „Niektoré tabuľky boli osadené zle, takže to vzbudilo nevôľu u občanov, dostali sme od nich viacero podnetov.“ Na Furči bola napríklad jedna tabuľka pôvodne umiestnená na prístupový chodník smerom k materskej škôlke… „Po konzultácii so zástupcami firmy KOSIT bola ihneď promptne odstránená,“ uviedol starosta. Tabuľky sú už dnes po kontrole umiestnené správne.
Sídlisko KVP
„Na KVP sme v tomto roku neosadili žiadne nové modré tabule a ani to neplánujeme. Jednoducho sa budeme starať tak, aby bolo dobre. Je to naša povinnosť,“ myslí si Ladislav Lörinc, starosta Sídliska KVP, v rámci ktorého nie sú v zime udržiavané iba dva chodníky. „Po vyčistení všetkých úsekov však plánujeme čistiť aj tieto.“ Systémovým riešením by podľa Lörinca bol presun (aj) tejto kompetencie na jednotlivé MČ. „Skúsenosti z KVP jednoznačne ukazujú, že MČ vedia zimnú údržbu zabezpečiť na rozdiel od mesta Košice lacnejšie a efektívnejšie. Osadzovanie modrých tabuliek je len náplasťou, nie systémovým riešením, o ktorom celý rok hovorím všetkým kompetentným.“
Sever
„My tomu hovoríme, že túto jeseň máme veľmi silnú úrodu modrých tabuliek,“ hovorí František Ténai, starosta MČ Sever, ktorá v týchto dňoch intenzívne rokuje s mestom o čistení a zimnej údržbe špecifických lokalít, keďže strojné čistenie vo väčšine z nich bude problematické alebo nie je vôbec možné. „Je tam množstvo schodov a chodníky sú dokonca nie rovné, ale kaskádovité a smerujúce do kopca. Samozrejme, tento stav nás neteší, práve preto hľadáme riešenia, aby sme v spolupráci s mestom Košice zabezpečili dodržiavanie toho, čo nám hovorí zákon.“
Juh
Jaroslav Hlinka, starosta MČ Juh, hovorí, že takéto označovanie verejne prístupných chodníkov nie je vhodným riešením. „Spôsobuje to nespokojnosť obyvateľov s pripravenosťou mesta na zimnú údržbu komunikácií. Spoločnosť KOSIT inštalovala tieto tabule aj u nás. Mestské časti mohli pripomienkovať rozsah zimnej údržby na chodníkoch v obmedzenom rozsahu z dôvodu požiadavky mesta Košice na zníženie nákladov na výkon zimnej údržby,“ konštatuje Hlinka. Stanovisko primátora nechce komentovať, ale hovorí, že je vhodné prijať aj iné formy zabezpečenia schodnosti chodníkov. „Tak ako napríklad v Nitre a iných mestách, možno aj výzvou k obyvateľom, aby sa zapojili do čistenia chodníkov za primeranú odmenu.“
Sídlisko Nad jazerom
Modré tabuľky sú aj na Sídlisku Nad jazerom. Starostka Lenka Kovačevičová hovorí, že aj oni rokujú s mestom, aby boli chodníky čistené tak, ako to stanovuje zákon. Starostka konštatuje, že zimnú údržbu rieši mesto Košice iba v siedmich MČ a ostatní si ju robia sami. „Tabuľky nie sú náš výmysel. Zákon a legislatíva je jasná a jednoznačná, vlastník sa má starať a zabezpečiť údržbu. Aj v minulosti sme k tomu pristupovali tak, že mesto komplexne robilo údržbu, ale mali sme k dispozícii 15 – 20 ľudí a riešili sme to operatívne. Tohto roku budeme mať k dispozícii aj auto na zimnú údržbu. Bolo to tak aj v minulosti.“
Západ
„Verím, že budú akceptované požiadavky mestskej časti na údržbu chodníkov, ktoré sú tabuľou označené. Predsa len máme lepší prehľad o jednotlivých komunikáciách a ich potrebe zimnej údržby. Stále dúfam, že aj chodníky označené tabuľkou budú podľa možností odpratávané,“ uviedol pre KOŠICE:DNES starosta mestskej časti Západ Marcel Vrchota. „Verím, že bude pán primátor hľadať možnosti, ako udržiavať čo najviac chodníkov. V rámci našich možností sa mu budeme snažiť na území Terasy pomôcť,“ dodal starosta.
(FER, JV, KAC)
[ad3][/ad3]