Prichádza čas adventných kalendárov. Poznáte ich históriu?
Adventné kalendáre dávame deťom, aby si skrátili čakanie do Vianoc. Za každým otváracím okienkom sa skrýva malá odmena. Odrátavanie začína prvého decembra a končí dvadsiateho štvrtého – na Štedrý deň.
Kalendár malej Elisabeth
Jedna z prvých zmienok o adventnom kalendári je z detskej knižky Elisy Averdieck z roku 1851. Autorka v nej opisuje, ako mama malej Elisabeth najprv pred spaním hovorí dcére vianočné príbehy, potom si spievajú koledy a napokon na stenu pridajú každý deň obrázok. Keď ich bude 24, malá Elisabeth bude vedieť, že sú tu Vianoce.
[ad][/ad]Prvé kalendáre pochádzajú z protestantského prostredia. Okrem pridávania obrázkov na stenu tiež niektorí zmazávali čiarky, napísané na stene kriedou. Známe sú tiež rôzne adventné hodiny či sviece.
Vznikol v Nemecku
Adventný kalendár sa vyvinul z tzv. Mikulášskeho kalendára, ktorý začínal až 6. decembra. Neskôr sa dátum posunul na prvý deň v mesiaci s názvom vianočný kalendár, až prišiel k súčasnému pomenovaniu. Ten vznikol vďaka tomu, že niektoré kalendáre skutočne obsahovali dátumy zhodujúce sa s adventným obdobím kresťanov.
Za vynálezcu adventného kalendára považujeme Nemca Gerharda Langa. Ako malý dostával od svojej mamy 24 cukríkov pripevnených na kartóne. Každý deň adventu mohol zjesť jeden. Myšlienku oživil v dospelosti. Prvý tlačený kalendár určený na predaj vyšiel v roku 1908. Kalendár mal dve časti. Jedna mala 24 políčok s básničkou od Langa. Z druhej, obrázkovej časti si deti vystrihovali obrázky, ktoré prilepovali na polia. S biblickým motívom od slávneho ilustrátora tej doby Ernsta Keplera sa kalendár v Nemecku rýchlo rozšíril.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.