Na krivé alebo poškodené zuby pomôžu estetické fazety
Zubné fazety riešia drobné estetické nedostatky chrupu. Nerovnosti, poškodenia alebo zafarbenia zubov zmiznú pod fazetami. Možno patríte k tým, ktorí sa pýšia dokonalým chrupom filmových hviezd. Väčšine z nás však príroda žiarivé a ideálne rovné zuby nenadelila…
Najdôležitejšie však je, aby zuby boli zdravé. Pokiaľ vás trápi vzhľad vášho úsmevu, moderné zubné lekárstvo disponuje viacerými možnosťami, ako s nedokonalosťami chrupu bojovať. Jednou z nich sú práve estetické zubné fazety.
Sú to tenké plátky keramického alebo kompozitného (viaczložkového) materiálu. Fazety sa zafixujú na prednú stranu jedného alebo viacerých zubov. Používajú sa na viditeľnej časti chrupu.
Pre niekoho áno, pre niekoho nie
Vhodnosť faziet je vždy potrebné konzultovať so stomatológom. Všeobecne sa využívajú najčastejšie pri nerovnostiach zubov alebo pri poškodení zubov, napríklad po úraze. Vhodné sú aj v prípade nežiaduceho zafarbenia skloviny, ktoré sa nedá odstrániť bielením.
Zubné fazety teda dokážu pomôcť v mnohých prípadoch, ale aj napriek tomu existujú výnimky. „Fazety by som určite neodporučil ľuďom, ktorí trpia vysokou kazivosťou chrupu alebo nočným škrípaním zubov,“ vysvetľuje zubný lekár a odborný zástupca Dr. Michal Repaši zo Stomatológie AUPARK v Košiciach. Zároveň dodáva, že estetické fazety taktiež nemôžu nahradiť funkciu strojčeka na zuby a byť riešením zložitejších ortodontických chýb chrupu.
Aplikácia zubných faziet je šetrná
V porovnaní s korunkami je výhodou faziet ich šetrnosť. Zuby sa totiž pred ich nasadením neobrusujú tak, ako je to práve u koruniek. „Pred nasadením faziet sa iba jemne upravia predné plochy zubov, ktoré sa obvykle iba ľahko zbrúsia v sklovine,“ uvádza M. Repaši.
Aplikácia estetických faziet prebieha pri lokálnej anestéze, teda úplne bezbolestne. Po odobratí odtlačkov v ordinácii zubného lekára sa model fazety vyrába v zubnom laboratóriu. Konečný výsledok musí čo najprirodzenejšie splynúť s chrupom pacienta.
Odtlačok sa môže zobrať buď elektronicky, alebo klasicky. V prvom prípade výroba fazety prebieha frézovaním na špeciálnom počítači. V prípade klasického odtlačku fazetu zhotovuje zubný technik. „Výhodou tohto variantu je prirodzenosť a dokonalá estetika,“ hovorí zubný lekár. Fazeta sa potom pripevňuje na zub tzv. adhezívnou fixáciou, vďaka čomu je takmer nemožné, aby sa odlomila.
Cena za materiál na vlastnú fazetu sa pohybuje okolo 350 eur. Estetické fazety však zabezpečia pevnejšie a krajšie zuby. No tak ako o celý chrup je nutné sa o nich starať a poctivo dodržiavať ústnu hygienu.
- Dr. Michal Repaši zo Stomatológie AUPARK v Košiciach
- Viac informácií o klinike a jej službách nájdete na www.stomatologiaaupark.sk, alebo na telefónnom čísle 0940 123 555.