Viete, kde bola prvá Kráľovská chlapčenská meštianka?
Minulý týždeň sme listovali v histórii školských budov na Moyzesovej ulici, v ktorých v súčasnosti sídlia Prírodovedecká fakulta UPJŠ a Stredná zdravotnícka škola. V rozľahlom komplexe, postavenom v rokoch 1894-1896, bola v jeho severnej časti umiestnená Štátna vyššia dievčenská škola, z južnej strany pozdĺž Rákocziho okružnej (dnes Moyzesova ul. 17) bola chlapčenská meštianka.
Na základe výnosu miestodržiteľskej rady z roku 1845 sa vo väčších mestách zriaďovala tzv. vyššia ľudová škola, ktorá v štyroch ročníkoch poskytovala vyššie základné vzdelanie potrebné pre prijatie na stredné školy. Tomuto typu škôl sa bežne hovorilo meštianska škola. Takáto mestská ľudová škola vznikla v Košiciach v roku 1845. Školský zákon z roku 1868 vytvoril predpoklady pre vznik meštianskych škôl nového typu na úrovni nižších stredných škôl…
Dlhodobý seriál Premeny Košíc poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie.
Projekt vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara (1953 – 2018), vášnivého zberateľa historických pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, bývalého riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta, z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
Prvá súkromná dievčenská meštianska škola vznikla v školskom roku 1872/1873 a bola umiestnená v dome Daniela Hayduho na Hlavnej ulici (dnes č. 41). Zanikla po roku, keď jej zakladateľ Edmund Dölle zomrel. Mestské zastupiteľstvo už vo februári 1873 rozhodlo zriadiť od školského roku 1873/1874 v Košiciach obecnú chlapčenskú a dievčenskú meštiansku školu. Tá vypĺňala medzeru medzi ľudovými školami a strednými školami s maturitou, ktoré svojich absolventov pripravovali predovšetkým na ďalšie vysokoškolské štúdium.
[ad][/ad]Obecná meštianska škola začala fungovať pod správou Mestskej školskej stolice od 1. 10. 1873. Do prvého ročníka chlapčenskej triedy sa zapísalo 24 žiakov, do dievčenskej 21 žiačok. Školu vydržiavalo mesto, ktoré jej poskytlo priestory v budove Čierneho orla na Hlavnej ulici (dnes č. 25) a prostredníctvom Mestskej školskej stolice prispievalo na jej prevádzku.
Od roku 1879 bola škola umiestnená v budove konviktu (dnes Hlavná č. 91) a od roku 1875 opäť v budove Čierny orol. V školskom roku 1889/1890 ju navštevovalo 254 chlapcov a 204 dievčat. Čierny orol jej už kapacitne nestačila a preto sa uvažovalo s postavením vlastného objektu. Od 1. 1. 1892 prešla obecná meštianska škola pod správu štátu. Vtedy sa osamostatnili jej bývalé dievčenské triedy a vytvorila sa z nich štátna vyššia dievčenská škola so samostatným vedením a učiteľským zborom.
Priestorové problémy oboch škôl sa začali riešiť v roku 1894, keď na pozemku, ktorý darovalo mesto, začali bratia Arpád a Gejza Jakabovci so stavbou trojkrídlového školského komplexu, podľa projektov Gyulu Pártosa z Budapešti.
[ad2][/ad2]Trakt, kde bola umiestnená Maďarská kráľovská štátna chlapčenská meštianska škola, sa tiahol popri Rákocziho okružnej (dnes Moyzesova ulica) južným smerom, ako to zobrazuje pohľadnica z roku 1914, a za vstupným priečelím pokračoval západným smerom až po Bethlenovu okružnú (dnes Kuzmányho ulicu). V komplexe budov zaberala chlapčenská meštianka menej priestorov, ktoré začínali na dnešnej Moyzesovej ulici južne od stredového rizalitu východného krídla.
V roku 1897 vznikla pri škole aj jej nadstavba, vyššia obchodná škola. Tá od roku 1902 pôsobila ako samostatná inštitúcia a v septembri 1904 sa presťahovala do nového vlastného objektu (dnes Moyzesova č. 11). Riaditeľom oboch škôl bol Štefan Lévay až do roku 1907, kedy ho preložili do Budapešti. V rokoch 1907-1918 bol riaditeľom chlapčenskej meštianskej školy František Malaszt, ktorý ju dočasne viedol už v školskom roku 1890/1891. Štátna chlapčenská meštianska škola tu ostala aj po roku 1918 a jej riaditeľom bol Jindřich Nentwich. Zanikla v júni 1948 a od septembra ju nahradila I. stredná škola chlapčenská, ktorej riaditeľom bol Ján Ferjenstík. Od roku 1962 budova patrí Strednej zdravotníckej škole.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.