Leto a pitný režim. Čo si zvyknú dopriať Liba, Kecerová či Adamec?
Letné mesiace plné tepla lákajú do mesta, prírody i k vode. Počas horúcich dní je ale ľudské telo vystavené nadmernej záťaži. Lekári v tomto období zdôrazňujú, aby ľudia dodržiavali pitný režim a nepodceňovali potrebu hydratácie.
Podľa lekára Petra Minárika je práve leto jedno z najrizikovejších ročných období.
[ad][/ad]Rozloženie pitného režimu
Minárik hovorí, že už strata dvoch percent vody z tela spôsobuje príznaky dehydratácie, ako sú bolesti hlavy, malátnosť, poruchy sústredenia a strata koordinácie. „Straty potením môžu v extrémnych prípadoch dosiahnuť až dva litre za hodinu,“ upozornil lekár. Odporúčané množstvo príjmu tekutín by sa malo pohybovať zhruba medzi 2 až 2,5 litrami tekutín denne.
Pri hektickom spôsobe života by sa mal pitný režim rozložiť. Podľa Minárika je vhodné príjem tekutín rozdeliť do pravidelných intervalov a piť rovnomerne v priebehu celého dňa: „Napríklad, ak vypijeme 2,5 litra tekutín denne, je vhodné príjem rozdeliť na režim 5×500 ml prijatých tekutín, ktorý môžeme spojiť s bežnými piatimi dennými príjmami jedla – raňajky, desiata, obed, olovrant, večera.“
Pri takomto režime sa ľudský organizmus nemusí obávať dehydratácie a už vôbec nie „prepitia“ vodou.
[ad2][/ad2]Lekári experimenty neodporúčajú
Potreby prijímať tekutiny sú však individuálne a spotreba vody u jedinca záleží od viacerých faktorov, ako sú vek, telesná hmotnosť, strava, fyzická aktivita alebo vonkajšia teplota. Podľa Minárika netreba zbytočne experimentovať, stačí používať zdravý rozum. Každé telo si vypýta toľko vody, koľko spotrebovalo a koľko opätovne potrebuje doplniť. „Obzvlášť v lete môže dospelý človek denne stratiť až niekoľko litrov tekutín a tie treba neustále dopĺňať, inak sa stráca výkonnosť aj odolnosť,“ upozornil Minárik.
[ad3][/ad3]Anketa: Aký máte počas leta pitný režim a bez akého nápoja si neviete leto predstaviť?
(TASR, PS)
[article slug=”kosice-bojuju-s-horucavami-k-dispozicii-su-aj-pitne-fontanky”][/article]