Košické obete augusta ‘68 majú novú pamätnú tabuľu
V stredu (19. 8.) popoludní sa stretlo asi 10 ľudí pri budove na Hlavnej 7. Výtvarník a aktivista Peter Kalmus tam osadil novú pamätnú tabuľu obetiam 21. augusta 1968.
Sám urobil návrh tejto tabule a sponzorsky ju vyrobila firma z Bytče, ktorá ju aj prišla namotnovať.
„S Petrom sa poznáme už dlhé roky. Robili sme tiež tabuľu pre upáleného Košičana Michala Lefčíka. Keď nás o niečo poprosí, tak viem, že je to dobrá vec. Vždy mu vyjdeme v ústrety,“ povedal Jozef Dokupil z firmy Lavado.
[ad][/ad]Vraj bratská pomoc
Občianske združenie Res Cassovia v spolupráci s rodinami obetí z 21. augusta 1968 sa po rokoch rozhodlo dať veci na pravú mieru touto novou pamätnou tabuľou.
„Košice sú známe tým, že sa tu tabule strhávajú a osádzujú. Tabuľa obetiam augusta ’68 má smutný osud. V októbri 1968 ju tu osadili. V ďalšom roku ju komunisti zvesili, lebo podľa nich bol vstup vojsk Varšavskej zmluvy na Slovensko bratskou pomocou, nie okupáciou. V roku 1991 už nové vedenie mesta znova inštalovalo tabuľu, ale neznámy páchateľ ju neskôr odstránil,“ zaspomínal si predseda Res Cassovia Peter Neuwirth.
Pre niekoľkými rokmi mesto znova osadilo pamätnú tabuľu na Hlavnej 7. Na nej však už bolo deväť obetí (namiesto pôvodným siedmich), čo vyvolávalo spory.
Zástancovia pôvodnej tabule tvrdili, že medzi obeťami 21. augusta ´68 nemajú byť „eštebáci“ alebo tí, ktorí neboli priamo obeťami 21. augusta. „Boli to obete náhodných incidentov a tých bolo oveľa viac. Myslím si, že tieto mená tam nepatria,“ konštatuje Neuwirth.
Jedno z tých dvoch mien „navyše“ na znak nesúhlasu pred dvomi rokmi poškriabala sestra zavraždeného Michala Hamráka Katarína Rubinová. Tie škrabance sú dodnes tam…
[ad2][/ad2]Pokračovanie článku je na ďalšej strane.
[break][/break]Spomínať prišiel aj syn obete
Pozoruhodné je, že momentálne sú na budove dve pamätné tabule k tej istej udalosti. Okrem „Kalmusovej“ tam je stále aj tá mestská s deviatimi obeťami.
Podľa Neuwirtha by si všetky obete, ale aj zranení pri augustových udalostiach 1968 v Košiciach, zaslúžili samostatný pamätník. „Toto je však pamätná tabuľa, ktorá má za úlohu podať informáciu priamo z 21. augusta. Takéto tabule sú aj v iných mestách. Tabuľa je dvojjazyčná, aby sa aj turisti mohli oboznámiť s tým, čo sa tu dialo.“
Pri osadzovaní novej tabule bol v stredu aj syn zastreleného Ladislava Martoníka: „Dá sa povedať, že otec bol v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Neďaleko tejto budovy ho strelil do hlavy ruský vojak. Preniesli ho do vtedajšej nemocnice na Moyzesovej ulici, kde ešte žil dve či tri hodiny a potom zomrel. Tú druhú tabuľu by malo mesto odstrániť. Táto nová je presne tak urobená a je umiestnená presne na tom istom mieste, kde bola pôvodná v roku 1968.“
[ad][/ad]Už ju chce niekto odstrániť?
„Spomínať na augustové udalosti budeme v piatok o 15. hodine. Verím, že mesto pochopí, že je absurdné, aby na jednej budove boli dve tabule, z ktorých jedna je nepresná a zavádzajúca. Túto novú tabuľu sme odhalili bez účasti politikov a bez akýchkoľvek zbierok,“ uviedol v krátkom príhovore P. Kalmus.
Na umiestnenie tabule získal Kalmus súhlas priamo od majiteľa Prima banky (patrí do portfólia Penty), ktorej budova na Hlavnej 7 patrí, a nie je ničím podmienený. Súhlas s umiestnením má aj od pamiatkarov. Je však z roku 1990, ale doteraz ho nikto nezrušil. Žiadosť zaslali aj stavebnému úradu, no ten sa v priebehu dvoch mesiacov nevyjadril.
Do hodiny po osadení tabule organizátorom akcie volali doposiaľ neznámi ľudia, ktorí žiadali odstránenie novej tabule. „Neviem, kto sú tí ľudia. Verím však, že nová tabuľa ostane na mieste,“ skonštatoval Kalmus.
[ad2][/ad2]Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.