Starostovia v Košiciach si nechali preplatiť dovolenku. Niektorí na to nemali nárok, tvrdí ministerstvo
Traja starostovia v Košiciach možno začali nové funkčné obdobie porušením zákona.
Starostovia viacerých košických mestských častí nestíhajú dovolenkovať. Za nevyčerpané voľné dni im tak samosprávy dávajú náhradu platu. Podľa kolektívnej zmluvy majú ročne nárok na tridsať voľných dní, čo je o päť viac ako bežní zamestnanci v súkromnom sektore.
Preplatenie dovolenky musia starostovi schváliť poslanci. Po novembrových komunálnych voľbách tak urobili miestne zastupiteľstvá na svojich ustanovujúcich zasadnutiach v piatich mestských častiach. Denník KOŠICE:DNES to zistil zo zverejnených schválených uznesení alebo priamo od oslovených starostov. Výška náhrady za nevyčerpanú dovolenku sa vypočítava podľa denného priemerného zárobku starostu. Najviac preto vyplatili štatutárom dvoch veľkých mestských častí, ktorí vzhľadom na počet obyvateľov poberajú aj vyšší plat.
Ide o Jána Jakubova (Smer) na Západe a Ľubomíra Gregu (nezávislý) v Starom Meste, ktorí už neboli zvolení a vo funkcii nepokračujú. Prvý za 13 nevyužitých dovolenkových dní dostal 2 548 eur, druhý za 11 dní 1 648 eur.
[ad][/ad]Proti nebol nikto
O náhrade za nevyčerpanú dovolenku pre starostu rozhodli zastupiteľstvá aj v ďalších troch mestských častiach. Uznesenia schválili jednohlasne. Ich starostovia pritom vo voľbách svoje posty obhájili a budú tak pokračovať vo výkone funkcie aj v ďalšom volebnom období.
Najviac dovolenkových dní za rok 2018 si nechal preplatiť starosta Pereša Jozef Karabin (nezávislý). V uznesení, ktoré na prvom povolebnom rokovaní koncom novembra schválilo miestne zastupiteľstvo, sa neuvádza, aká suma v eurách mu bude vyplatená za dvadsať dní.
Starosta Lorinčíka Damián Exner (nezávislý) v rozhovore s denníkom KOŠICE:DNES priznal náhradu za 15 dní. Koľko to je nepovedal s tým, že sa to dozvie, až keď mu budú peniaze vyplatené. Starosta Poľova Ladislav Brada (nezávislý) tiež bez uvedenia sumy potvrdil preplatenie 18 dní.
Podľa zákona o právnom postavení a platových pomeroch starostov a primátorov može zastupiteľstvo starostovi odsúhlasiť náhradu platu za nevyčerpanú dovolenku, „len ak ju nemohol vyčerpať ani do konca budúceho“. Ministerstvo práce, ktoré má tento právny predpis vo svojej pôsobnosti, poskytlo denníku KOŠICE:DNES odborné vyjadrenie. Vyplýva z neho, že podmienky na preplatenie dovolenky za rok 2018 spĺňajú len starostovia, ktorí v novom volebnom období už vo funkcii nepokračujú.
Ministerstvo: Mohli dočerpať
„Zo zákona vyplýva podmienka na preplatenie dovolenky len vtedy, ak existuje objektívna nemožnosť vyčerpania si dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Pri končiacom starostovi je to zrejmé, že ako starosta už takúto možnosť mať nebude,“ píše sa v stanovisku.
O znovuzvolených starostoch ministerstvo tvrdí, že nárok na náhradu majú, len ak si nevyčerpali dovolenku ešte za rok 2017, čo nie je prípad troch košických starostov. „Pri dovolenke za rok 2018 v prípade pokračujúcich starostov možnosť jej dočerpania z praktického hľadiska je, keďže osoba má funkciu, teda je tu ešte priestor na čerpanie v roku 2019,“ uvádza rezort.
Karabin na otázku, z čoho vychádzal, že podmienky na preplatenie dovolenky splnil, neodpovedal. Brada hovorí, že mal právny výklad, že dovolenku za rok 2018 si nemôže preniesť do ďalšieho funkčného obdobia. „Ten bol daný a ja ho nemôžem meniť,“ povedal. Exner tiež vraví, že vec konzultovali s právnikmi aj Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a prihliadali na prax v iných obciach. „Vychádzali sme z dostupných zdrojov,“ povedal.
ZMOS pritom vydal k veci po komunálnych voľbách na svojej webstránke usmernenie. Upozorňuje v ňom, že tri podmienky, teda, že starostovi nejaká dovolenka zostala, schváli mu ju zastupiteľstvo a zároveň si ju nemohol vyčerpať do konca budúceho roka, musia byť splnené súčasne. „Absencia jednej z nich by mala za následok nemožnosť preplatenia dovolenky,“ radí obciam združenie.
Mali počkať ďalší rok
Dodáva, že zastupiteľstvo by malo o preplatení dovolenky rozhodovať až po uplynutí kalendárneho roka nasledujúceho po roku, v ktorom starostovi nárok na dovolenku vznikol. Až vtedy totiž možno hodnoverne preukázať splnenie tretej podmienky, ktorú predpokladá zákon. „Pokým neuplynie nasledujúci rok, starosta má ešte stále možnosť si túto dovolenku vyčerpať.“
Ministerstvo práce zasa vyvracia možný protiargument starostov, že po voľbách im skončil jeden pracovný pomer a začal nový. Rezort práce vysvetľuje, že podľa Zákonníka práce sa na účely dovolenky posudzuje skončenie jedného pracovného pomeru zamestnanca a bezprostredne nadväzujúci vznik nového pomeru k tomu istému zamestnávateľovi ako jeden pracovný pomer.
„Preto v týchto situáciách zamestnávateľ nemôže poskytnúť náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku,“ tvrdí ministerstvo s tým, že toto ustanovenie treba primerane aplikovať aj na starostov.
[ad2][/ad2]Hlinka si prenáša
Ostatní viacnásobní košickí starostovia si dovolenku, ak im nejaká zostala, preniesli do nového funkčného obdobia. Takým je aj Jaroslav Hlinka (nezávislý). V mestskej časti Juh začal svoje ôsme funkčné obdobie.
„Ja si dovolenku vyčerpám neskôr. Podľa môjho názoru, ktorý som si overoval u našich právnikov, sa dá preniesť ďalej. Ak by som nebol zvolený, minul by som ju do nástupu nového starostu, alebo by som ju nechal prepadnúť,“ povedal Hlinka denníku KOŠICE:DNES.
Balogová: Mohla by som to urobiť tiež, ale nebudem klamať samu seba
Máme veľa práce a dovolenkovať nestíhame, zhodujú sa starostovia veľkých aj malých mestských častí v Košiciach.
Starostovia „dedinských“ mestských častí zdôrazňujú práve to, že riadia malú samosprávu, nemajú zamestnancov a na všetko sú vraj takmer sami.
„V Lorinčíku prebieha tretí rok intenzívna investičná výstavba. Na úrade mám jeden a pol pracovníčky, nemáme financie na zamestnanca, ktorý by koordinoval tieto práce,“ hovorí D. Exner. Dodáva, že ešte v polovici tohto roka mal nevyčerpaných 56 dní dovolenky. Tvrdí, že v budúcom roku už nechce pokračovať v takom pracovnom tempe.
Starosta v montérkach
Aj jeho kolega z Poľova vraví, že by si radšej užil voľno ako peniaze, ale má málo zamestnancov. „Starosta riadi a manažuje množstvo vecí. Aj noc dva dni dozadu som riešil poľadovicu v obci, aby KOSIT mohol ráno vyviesť komunálny odpad. Množstvo prác sme si urobili v mestskej časti vo vlastnej réžii, v Poľove nemáte problém vidieť starostu v montérkach,“ povedal L. Brada.
Argument o pretlaku pracovných povinností ale používajú aj starostovia, ktorí majú k dispozícii pomerne početný úradnícky aparát s prednostom úradu na jeho čele, aj zástupcu starostu na riadny pracovný úväzok.
„Zabezpečenie odovzdania funkcie, príprava ustanovujúceho zastupiteľstva a predovšetkým potreba stálej fyzickej prítomnosti na úrade, keďže len štatutár obce je oprávnený podpisovať všetku agendu úradu a prijímať rozhodnutia v súvislosti z jeho chodom a požiadavkami úradu,“ opísal svoje dôvody v žiadosti o preplatenie dovolenky končiaci starosta Starého Mesta Ľ. Grega.
V uznesení o náhrade pre J. Jakubova zo Západu sa ako prekážka využitia dovolenky uvádzajú „pracovné dôvody“.
Oddychuje každý
Adriana Šebeščáková Balogová (nezávislá), starostka Džungle, ktorá je najmenšou košickou mestskou časťou, sa takémuto postupu kolegov čuduje. Podľa nej by si každý starosta vedel zariadiť vyčerpanie celej dovolenky.
„Aj ja by som to mohla urobiť tak, že som si dovolenku nevyčerpala a potom si ju dať preplatiť, ale nebudem klamať samu seba a ochudobňovať rozpočet mestskej časti,“ hovorí. Dodáva, že starosta, ktorý pracuje, si potrebuje aj oddýchnuť. Ona sa venuje výcviku psov a preto dovolenkuje priebežne.
Na vine sú voľby
Grega v žiadosti tiež spomenul, že po iné roky dovolenkoval počas vianočných sviatkov, ale keďže teraz prehral voľby, už to nie je možné. „Pri kandidovaní na funkciu starosta nemôže automaticky počítať s tým, že bude opätovne zvolený, a mal preto, pokiaľ nedošlo k objektívnej príčine, akou je napríklad práceneschopnosť, podľa možností v maximálne možnej miere riadne dočerpať svoju dovolenku,“ hovorí k tomu špecialista na samosprávu Michal Kaliňák.
[ad3][/ad3]