Slováci sú v top desiatke krajín EÚ vo výdavkoch na alkohol
Slovákom patrí vo výdavkoch na alkoholické nápoje popredné miesto v Európskej únii (EÚ). Slovenské domácnosti na alkohol vynaložia 2,5 % z ich celkových mesačných výdavkov. V rámci V4 je však Slovensko na poslednom mieste. Najviac na alkohol utrácajú Estónci (5,2 %), najmenej Španieli (0,8 %). Vyplýva to z analýzy Slovenskej sporiteľne na základe údajov Eurostatu.
„Slovensko má pritom v prípade alkoholických nápojov ceny na úrovni 75,3 %, to znamená, že sú celkovo o zhruba štvrtinu lacnejšie než priemer celej Únie,“ priblížila analytička sporiteľne Lenka Buchláková. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vypije priemerný Slovák približne 12 litrov alkoholu ročne.
V roku 2017 minuli európske domácnosti v priemere 1,6 % z ich celkových spotrebných výdavkov práve na alkoholické nápoje. V prepočte ide o 130 miliárd eur, čo zodpovedá 0,9 % hrubého domáceho produktu EÚ.
„Ak to prepočítame na obyvateľa, tak v priemere minie Európan na alkohol ročne zhruba 300 eur. Nejde pritom o alkoholické nápoje objednávané v reštauračných a hotelových zariadeniach,“ doplnila Buchláková.
[ad][/ad]Kde sa pije najviac?
Na popredné priečky vo výdavkoch na alkohol sa dostali postsovietske krajiny ako Estónsko (5,2 %), Litva (4,9 %) či Lotyšsko (4 %). Najnižšie výdavky majú Gréci (0,9 %), Taliani (0,9 %) a Španieli (0,8 %). Počas desiatich rokov Slovensku, ako jednej z mála krajín, stagnovali výdavky ľudí na alkohol.
Z hľadiska porovnania cien v rámci krajín EÚ sú v prípade alkoholu a cigariet najvyššie v Írsku. Práve táto krajina bola podľa posledných údajov Eurostatu jednou z najdrahších aj v prípade cien oblečenia, nábytku či doplnkov do domácnosti, dopravy a rekreácie, kultúry a v cenách v reštauráciách a hoteloch.
V Európskej únii má najnižšie ceny Bulharsko, naopak, najdrahšie sa žije v Dánsku. V Bulharsku sú ceny ani nie polovičné než je priemer EÚ, v Dánsku sú o 41 % vyššie. Slovensko je na úrovni 65 %, to znamená, že ceny máme celkovo o 35 % nižšie než priemer celej Únie. V prípade Dánska však treba poznamenať, že aj priemerné platy sú štvornásobne vyššie ako na Slovensku.
[ad2][/ad2](TASR, JH)
Odporúčané články
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.