V Levočskom dome našli poklad desaťročia
AKTUALIZOVANÉ
Historické mince, dôkazy hazardných hier aj architektúra z 13.-14. storočia, ktorá dokazuje, že Levočský dom je najstaršou svetskou stavbou v Košiciach. Takéto sú výsledky archeologického výskumu v pivnici tohto objektu.
Z toho, čo sa tu našlo, sú archeológovia nadšení. Najhodnotnejším objavom je viac ako 500 strieborných mincí z 15. až 17. storočia od minimálne pätnástich panovníkov strednej Európy. Našli sa aj keramické nádoby, fajky, olovené plomby, šperky, prstene, strieborné špendlíky, kostená kocka, či žetóny na hazardné hry.
„Pre históriu Košíc je to súbor, ktorý sa vykope raz za desiatky rokov,” uviedol Peter Šimčík zo spoločnosti Triglav, ktorá výskum realizovala. V poklade prevažujú mince poľského panovníka Žigmunda III Vasu, no významný podiel majú aj mince Mateja II. a protikráľa Gabriela Betlena.
[ad][/ad]Hazardné hry
Hracie žetóny aj kocka dokazujú hazardné hry, ktoré sa v tom čase prevádzkovali v košických hostincoch a krčmách. Približne desať nájdených hlinených žetónov je v rôznych veľkostiach – denárovej, grošovej aj toliarovej.
Vo vyšších vrstvách výkopu objavili viac ako 120 mincí prevažne vyššej hodnoty najmä od panovníkov Leopolda I. a Jána II. Kazimíra. Našla sa aj jedna turecká minca, poltury Františka II. Rákociho a niekoľko zaujímavých baníckych známok.
Aj falošné mince
„Máme tam šesťgroš, trojgroš, teda väčšie nominály. V tejto vrstve sa začali objavovať aj falošné mince, ktoré v ďalších vrstvách pribúdali. Celkovo môžeme povedať, že máme cez 70 falošných mincí. Niektoré falošné mince sa nachádzajú aj v poklade, ale je ich výrazne menej,” vysvetlil.
„Mimo týchto vecí máme veľmi zaujímavé olovené plomby, ktoré nám dokladajú odkiaľ prichádzal tento tovar,” priblížil Šimčík. Konkretizoval, že v období 17. a 18. storočia to bolo napríklad Belgicko alebo Bavorsko.
[ad2][/ad2]Štamperlík zo svadby panovníka
Nechýba ani dobová keramika, gotické poháre, džbán, z mladších unikátny hlinený štamperlík, ktorý možno pochádza zo svadby Gabriela Betlena. Práve svadba Betlena a Kataríny Brandenburskej v roku 1626 patrí medzi najznámejšie oslavy v histórii Levočského domu. Trvala týždeň a boli na ňu pozvaní všetci panovníci z celej dnešnej Európskej únie.
Na konci výskumu sa podarilo nájsť jedinečnú architektúru z 13.-14. storočia, rovnako aj šachtu prevétu, teda žumpu, ktorá je na Slovensku unikátom. Dokazuje, že v Levočskom dome žil bohatý človek.
„Je to pre históriu Košíc nový údaj, pretože doteraz sa uvádzal ako najstaršia svetská stavba v Košiciach Levočský dom spolu s Miklušovou väznicou. Od tohto nálezu môžeme povedať, že tento dom je najstarší v Košiciach,” hrdo vyhlásil Peter Škripko, spolumajiteľ Pivovaru Hostinec, ktorý prevádzkuje v Levočskom dome.
Aj napriek tomu, že v pivnici Levočského domu našli drahocenný poklad investorovi archeologického výskumu, Pivovaru Hostinec, sa z toho neujde nič. Keďže plánovali rozšírenie kapacít do pivničných priestorov bol im pamiatkovým úradom nariadený archeologický prieskum zo zákona. Za výskum zaplatili približne 11-tisíc eur.
„Keby sme nechceli znižovať podlahu, nemuseli by sme nič. Potrebovali sme však znížiť aspoň jednu časť, a teda sme museli najať odborníkov, ktorí to preskúmajú. Čo je dobré pre mesto aj pre celý štát, len sa mi nepáči, že sme to museli platiť celé my a nič z toho nemáme,” povedal P. Škripko.
K financovaniu výskumov zaväzuje Maltská konvencia premietnutá do zákona o ochrane pamiatkového fondu z roku 2002. „V rámci nej platí pravidlo, že takzvaný znečisťovateľ platí. Ak teda chce niekto niečo postaviť, musí znášať aj náklady na výskum,” vysvetlil archeológ Andrej Žitňan.
(SUL)
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.