Tibor Sahajda: Oproti vlaňajšku som sa zlepšil o triedu
Letenku do Berlína na augustové majstrovstvá Európy v ľahkej atletike si zabukoval už vlani v októbri skvelým výkonom na košickom Medzinárodnom maratóne mieru. Tibor Sahajda si na ňom okrem limitu na vrchol roka 2018 vybojoval aj titul majstra Slovenska a stlačil dole svoj osobák o viac ako päť minút, na 2:18:44 h.
Limit Slovenského atletického zväzu na európsky šampionát, 2:21 h, sa zdal byť pre našu súčasnú vytrvaleckú špičku trochu tvrdý oriešok. „Ale ja som vedel, že na to mám,“ vraví Tibor Sahajda. „Na tréningu som to niekoľkokrát dal pod 2:20, preto som si veril, že ten limit splním. Ale tréning je jedna vec a preteky druhá…“
Dal to aj na MMM v Košiciach, vo veľkej pohode, s veľkou rezervou. A mohol začať plánovať, ako by mala vyzerať príprava na najväčšiu akciu v jeho doterajšej atletickej kariére. „Do tohto roku som išiel s tým, aby som si zlepšil osobné rekordy na kratších vzdialenostiach, na päť i desať kilometrov, lebo iba tak môžem bežať lepšie polmaratón či maratón. To sa mi podarilo a tým som splnil aj limit na vyvrcholenie tohtoročnej sezóny, decembrové majstrovstvá Európy v krose v holandskom Tilburgu.“
[ad][/ad]Štart o desiatej je somarina
Slovenská vytrvalecká jednotka nemá pred odletom do Berlína veľké oči. „Čaká ma tam asi najväčšia konkurencia, takú nebude mať vo svojej disciplíne asi žiaden zo slovenských atlétov. Najmä preto, že za mnohé krajiny pobežia naturalizovaní pretekári z Kene či Etiópie.“ Vytrvalec vie, že držať sa silou-mocou čiernych nôh nemá zmysel. „Na marcových majstrovstvách sveta v polmaratóne vo Valencii som sa nechal strhnúť davom a vypálilo to zle… Myslím si, že štart maratónu o desiatej (v nedeľu 12. augusta – pozn. red.) je somarina… Privítal by som, keby bolo chladnejšie. Ak bude zdravie, nohy budú v poriadku a vyjde aj počasie, chcel by som si opäť vylepšiť osobák. Myslím si, že určite na to mám, oproti minulému roku som sa zlepšil o triedu,“ pochvaľuje si 27-ročný rodák z Raslavíc svoju aktuálnu formu.
Na mapku s traťou berlínskeho maratónu si ešte neklikol… „Trať si pozriem, až keď prídem do Berlína, a neriešim ani konkurenciu. Ja si to tam pôjdem užiť, ako som si užil maratón v Košiciach. Povedal som si, že hlavné je nestresovať sa… Kadiaľ sa asi pobeží, to som videl počas zájazdu na berlínsky maratón v roku 2010. Určite to bude pekná a zaujímavá trať, Nemci to vedia robiť.“
Z Kene sa vrátil predčasne
Tibor Sahajda momentálne ladí formu na Európu na Štrbskom plese. Je to plán B, pretože pôvodne zmýšľal trochu inak… „Od 3. júla som začal prípravu v Keni. Chcel som tam byť 36 dní, ale po desiatich dňoch som sa vrátil, pretože bolo zlé počasie, ustavične pršalo a bolo chladno. Chlad mi síce nevadil, ale v tom daždi by som nič nenatrénoval…“
Do Kene, chýrneho strediska vytrvalcov v mestečku Iten, sa vybral už tretíkrát. Na prelome rokov 2016/2017 a 2017/2018 tam bol vždy tri mesiace. „Nabral som tam veľmi veľa skúseností, ktoré v tréningovom procese využívam. Viem, čo, ako a koľko mám trénovať. Ale jeden kenský tréner, ktorý mi tam pomáhal, mi poradil, aby som radšej trénoval doma, že je to pre mňa lepšie. Predsa len, nadmorská výška 2 400 metrov nie každému sadne. Ten tréner mal v skupine bežcov s osobákmi 2:06 a mne pomáhal len preto, že sme kamaráti. On vedel, že na mne nič nezarobí…“
[ad2][/ad2]Človek sa zničí
Držať krok s bežcami takých kvalít nebola šanca. „Ak môžem poradiť, netrénujte s Keňanmi, a keď, tak maximálne so ženami, lebo človek sa zničí. Skúšal som to chvíľočku, ale to sa nedá. Takže do Kene už asi nepôjdem. Navyše v novembri čakáme prírastok v rodine, dievčatko, a ja chcem byť doma so ženou a s ním,“ vysvetľuje vytrvalec, ktorý nedávno zmenil dres.
Z košického Obal Servisu prestúpil do klubu Bratislavský Marathon Sport Club. „Mnohí ľudia si myslia, že aj žijem v Bratislave, ale to nie je pravda, ja za ten klub iba pretekám, s manželkou Máriou bývame v Košiciach.“
Keby sa to podarilo už v Berlíne…
Aj keď o nejakom poprednom umiestnení na európskom šampionáte v Berlíne Tibor Sahajda nemôže ani len snívať, určite sa tam nechystá iba na výlet. Z piateho maratónu vo svojej kariére by chcel vyťažiť aj niečo viac. „Lákajú ma budúcoročné majstrovstvá sveta v katarskej Dohe. Tam je limit 2:19 a splniť ho je jeden z mojich cieľov. Bol by som veľmi rád, keby sa mi to podarilo už v Berlíne.“
Aj keď na niekoľkomesačnú prípravu do Kene Tibor Sahajda možno už nikdy nepôjde, na mekku afrických vytrvalcov bude dlho spomínať. „Z prípravy v Keni mám väčšinou len pozitívne skúsenosti, aj keď sa nájdu aj negatívne zážitky. Predsa, je to úplne iný svet ako Európa. Cítil som tam napríklad rasizmus, čo vôbec nemám rád. Napríklad pri cenách, s čím som sa stretával prakticky každý deň. Tam je iná cena pre čiernych a iná pre bielych. Napríklad za možnosť trénovať na štadióne zaplatil čierny atlét desať eur a biely musel dať dvadsať. Aj preto tam nik nechodil… To ma trochu znechutilo.“
Bohuš Matia
[ad3][/ad3]