Vysoký vrch – pre peších aj cyklistov
Schlaďte sa počas letných dní návštevou miest, ktoré sú ukryté pod korunami stromov. Jednou z takých oblastí v blízkosti Košíc je aj prírodná rezervácia Vysoký vrch s rovnomenným vrcholom.
Je súčasťou Slovenského rudohoria a horského celku Čierna hora. Rozprestiera sa na južnom svahu Vysokého vrchu a jeho nadmorská výška je 851 m n. m. Chránené územie bolo v tejto oblasti vyhlásené v roku 1993.
Severozápadné výhľady
Severnú stranu vrchu tvorí vysoká a široká skalná stena, ktorá poskytuje výhľad od severu na západ. Uvidíte z neho na západe Kojšovskú hoľu, na severozápade Pokryvy a na severe Prielohy. Pri dobrej viditeľnosti dokonca aj Vysoké Tatry. Na svahu Vysokého vrchu navyše pramení Biely potok.
Turistický výlet
K Vysokému vrchu sa vydajte z obľúbeného strediska Čermeľ po modrej turistickej značke. Prejdete Alpinkou a stále sa držte modrej značky, až sa dostanete do sedla Repy, ktoré je vo výške 803 m n. m. Od sedla Repy je to na vrchol len kúsok cesty, ktorá by vám nemala zabrať viac ako 5 minút. Celkovo vaše putovanie k prírodnej rezervácii bude trvať približne 2 hodiny a 40 minút tam, kým späť si rezervujte trochu viac času – 3 hodiny a 20 minút.
Pre cyklistov
Na Vysoký vrch sa dostanú aj cyklistickí nadšenci. Od štadióna Lokomotívy smerujte na Alpinku po verejnej asfaltovej dolinovej ceste alebo verejnou cestou na Bankov, potom po zelenej cyklotrase Starou spišskou cestou na Alpinku so zvýšenou opatrnosťou pri prechádzaní štátnej cesty na jej vyústení nad Alpinkou. Modrá turistická značka od Baránku je svojimi parametrami určená výlučne pre peších! Od Alpinky si poriadne zašliapete – čaká vás skoro 500-metrové prevýšenie do cieľa. Pozdĺž chaty Diany smerujte popri potoku po asfaltke až k Nemcovej dolke. Po zelenej značke sa dostanete až do sedla Repy pod Vysokým vrchom. Na samotný vrch sa však na bicykli nedostanete.
Aj naokolo
Spleť cyklotrás a turistických chodníkov na území košických lesov je zaujímavá pretínaním sa jednotlivých trás. Na svoje si prídu takí, ktorí obľubujú začiatok i koniec výletu na jednom mieste, ale aj takí, ktorí si možno dajú do tela viac a ukončia túru na inom mieste. Z Vysokého vrchu sa viete vybrať do Hornádskej doliny po modrej turistickej značke, kde výlet ukončíte vo Veľkej Lodine, odkiaľ sa môžete zviezť do Košíc osobným vlakom. Podobne sa dostanete do Košíc aj z Kysaku, kam vás nasmeruje červená značka.
(EH, ED)
Prírodná rezervácia Vysoký vrch patrí medzi najcennejšie vrcholové pásma jedľobučín pralesovitého charakteru vo Volovských vrchoch. Vzácnymi bylinami na území sú aron alpínsky, zvonček karpatský, pižmovka mošusová, mesačnica trváca. Z fauny tu hniezdi sova dlhochvostá, kuvičok vrabčí, drozd kolohrivý či králik ohnivohlavý.
(EH)