Počas sviatkov si dávajte pozor na svoje oči
Vianoce, najkrajšie sviatky v roku sú tu. Netuším kto a kedy im vymyslel prívlastok sviatky pokoja a pohody (zrejme v minulom storočí, keď ustali práce na poliach), no lekárom na pohotovosti takto absolútne nepripadajú.
Jeden lekár dokonca 31. december premenoval na “1. zimný apríl”. Podľa štatistík, ktoré nazbierali zdravotné poisťovne, počas Vianoc sa na pohotovosti otočí okolo tisíc ľudí. A muži sú pritom 8-násobne postihnuteľnejší ako ženy.
A prečo 1. apríl v zime? „Skutočne, vtedy sa dejú veľmi kuriózne úrazy a úrazy oka k nim rozhodne patria,“ pripomína očná lekárka Lucie Kvapilová.
[ad][/ad]Kuriózne nehody
Nie je snáď nič horšie ako predvianočný zhon pre už aj tak dosť unavených a vystresovaných rodičov, ktorí chcú mať všetko tip – top. Ak však pozabudnú na vlastnú bezpečnosť, ku zapadnutej kostičke z kapra sa ani nedostanú…
Doktorka Kvapilová z Optiky Agnes na Rastislavovej ulici zozbierané rôzne „očné“ kuriozity, medzi ktoré patria napríklad zaškripnuté mihalnice v novodarovanej vetrovke, zapichnuté ihličie v očiach nedočkavých detí, podliatiny a samozrejmosťou býva pomliaždenie oka zle vystrelenou zátkou od šampanského.
Upratovanie
„Sama si spomínam na vianočné “živelné” upratovanie, kedy sa v čase môjho detstva dokonca prenášal aj nábytok. Takto vzniká pestrá škála podráždených spojoviek chlórovými výparmi z dezinfekčných prípravkov, okeny, diavy, prípadne superaromatickými štipľavými esenciami – a máme krásnu alergickú konjuktivitídu (zápal očných spojoviek), poprípade aj s opuchom.
Tí ‚najúspešnejší‘ si dokonca týmto zázrakom vstreknú do oka a môžu utekať rovno urgent.“
Varenie
Ani príprava štedrej večere nie je podľa lekárky len tak nejakou neškodnou záležitosťou. „Okrem celkových popálenín vám môže navyše pristáť kvapka smaženého tuku v oku, bezmyšlienkovité potretie očí prstami, ktorými ste náhodou pred chvíľou korenili, vstrieknutie citrónu do oka…“
Zdobenie
Tak, a keď sme už v zdraví navarili a upratali, malo by sa niečo kontinuálne podniknúť aj s výzdobou, ktorej základ tvorí vianočný stromček. „Môže ísť o obyčajné škrabnutie vetvičkou, zanesenie pilín, triesok, či úlomkov dreva pri umiestňovaní stromčeka do vianočného stojana, manipulácia s náradím, podráždenie očí umelým snehom v sprayoch, úlomok vianočnej ozdôbky, háčika.“
Zušľachtovanie
Ak sme bez ujmy ozdobili aj stromček ešte nemáme vyhrané. Hoci prichádza to najpríjemnejšie – zušľachťovanie seba, väčšinou v klasickom hurry (uponáhľanom) štýle, takže pozor na pichnutie riasenky do oka, poškriabanie rohovky zle zastrúhanou ceruzkou, aplikáciu rias lepidlom priam ukážkovo zaváňa poleptaním rohovky. Ak s tým nemáte skúsenosti, radšej neexperimentujte na poslednú chvíľu.
Gelové nechty a kontaktné šošovky sa navzájom tiež ‚obľubujú‘. Kontaktológovia o eróziách rohovky špicou krásne dekorovaného nechtu, vedia popísať plné story. A napokon vstrieknutie ultra silného laku s trlbietkami do oka, prípadne trefa opačným koncom voňavky do centra oka.
Rozbaľovanie
Tak, a môžeme pristúpiť k upravenému štedrovečernému stolu a následne zlatému klincu programu – darčekom. „Aj tu treba dávať veľký pozor na vášnivé vrhnutie sa na darčeky. Smrekové vetvičky a ihličie čakajú len na to, ako budú dekorovať oči vašich najdrahších a vám tam spestria inak celkom adrenalínový deň. Pri nedočkavom rozbaľovaní, vlastne trhaní baliacich papierov, otváraní krabíc od darčekov, prstík alebo päsť vašej ratolesti môže pristáť v oku. Či už vo svojom alebo súrodencovom,“ upozorňuje L. Kvapilová.
Darčeky
Netreba zabúdať ani na alergické reakcie na darované krémy, maskary, rezné poranenia oka nožnicami, natrhnutie očnej steny detskými pištoľami, podráždenie sliznice nosa a očnej spojovky vonnými tyčinkami, levanduľou, arómou jablka so škoricou… „Málokto si uvedomuje, že 24. december je z hľadiska potenciálnej nehodovosti „číslo 2“. (Číslo 1 je asi Silvester).
Silvester
Nuž a Silvester, je kapitola sama o sebe. Väčšina ľudí má už dnes pripravené rôzne domáce ohňostroje, petardy, prskavky. „Prosím vás, keď pálite petardy, majte na pamäti aj jednu oftalmologickú negatívnu štatistiku – asi 12 percent zranení očí vzniká pri neopatrnej, neodbornej manipulácii so zábavnou pyrotechnikou. Nuž, kto sa hrá s ohňom, nie zriedka sa aj popáli. U očí ešte pozor na podráždenie spojoviek štipľavým zápachom. V oku vám môže pristáť aj nejaká nezbedná poletujúca iskrička.“
Čo robiť, ak si počas sviatkov poraníte oko?
Samozrejme, najlepšie je hneď vyhľadať lekára, avšak počas sviatkov väčšinou funguje len pohotovostná služba, a aj tá býva preplnená… 112-ku volajte pri skutočne vážnych stavoch.
Lucia Kvapilová hovorí, že 1. pomoc musíte zvládnuť aj doma. „Vôbec najdôležitejšie je vopred myslieť a predvídať poranenie očí. Tu sú krátke rady, ako postupovať.“
Kontakt so žieravinou
Dieťa môže prísť do kontaktu so žieravinami úplnou náhodou, keď ich napr. objaví pri hre a rodič si nič nevšimne. Ak sa žieravina dostala do oka, otvorené oko opatrne vyplachujeme vlažnou až chladnou vodou tak, aby sa voda opatrne spúšťala na očnú guľu.
Poleptanú kožu, okolie oka, oplachujeme rovnako veľkým množstvom vody, pod sprchou. Po nevyhnutných opatreniach privoláme rýchlu zdravotnícku pomoc! Žieravinu, ktorá poleptanie spôsobila, vezmeme (ak je to možné) so sebou. Lekárovi presná identifikácia žieraviny umožní zvoliť čo najrýchlejšie najvhodnejšie liečebné opatrenia.
Vniknutie cudzieho telieska
Opatrne sa pokúste roztvoriť oči. Oko prepláchnite Ocuflashom, alebo Opthalmo-Septonexom. Viditeľnú nečistotu odstráňte vatovou tyčinkou, ak máte doma Opthalmo-framykoin masť, do spodného očného vaku naneste kúsok masti, asi na špičku prsta a oko prekryte sterilným obväzom napríklad z autolekárničky. Následne zamierte na pohotovosť.
Zapichnutie ihličia alebo črepiny z rozbitej ozdoby
Nikdy sa nesnažte vyberať takéto veci z oka! Oko prekryje obväzom alebo vreckovkou a utekajte na pohotovosť!
Poranenie očí ostrými predmetmi
Ide o obzvlášť závažné poranenie. Aplikujte obväz na obe oči, ktorý zaistí znehybnenie očí a utekajte na pohotovosť!
Zakrvácanie
Je to povrchová červená rana bez zahmleného videnia. Zväčša ide o autolimitujúcu záležitosť, sufúzia (krvná podliatina) sa postupne vstrebe. Pomôcť jej môžeme Aescinom, Ascorutinom a vyhýbaním sa chladu.
[ad2][/ad2]