Košickí vedci diskutovali o situácii v SAV
Okolo šesťsto vedcov prišlo v piatok 3. augusta do Košíc a Bratislavy vyjadriť podporu pre Slovenskú akadémiu vied (SAV). Dôvodom podľa organizátorov je kritický stav pre nečinnosť ministerstva školstva pri zápise organizácií SAV do Registra verejných výskumných inštitúcií (VVI).
Košické zhromaždenie viedol podpredseda SAV pre vedu, výskum a inovácie Peter Samuely. „Splnili sme všetky predpisy aj nad rámec zákona. Vôbec nerozumieme, prečo nie sme v registri, veď tam by sme mali byť aj keby sme neodovzdali ani čiarku,“ vyjadril sa k problému. V diskusii nechýbala ani kritika ministerky školstva Martiny Lubyovej či výzva na protest.
[ad][/ad]Ministerstvo hovorí o privatizácii majetku
Podľa ministerstva školstva vymáhanie registrácie nátlakovými akciami v rozpore so zákonom nikomu nepomôže a môže byť vnímané ako politizácia alebo snaha o netransparentnú privatizáciu majetku štátu. Otázku transformácie SAV na VVI riešila Národná rada SR novelou zákona o SAV, ktorá bola schválená v júni 2018. Rezort školstva pripomenul, že súčasná situácia organizácií SAV je spôsobená tým, že novela bola vrátená prezidentom SR Andrejom Kiskom a doposiaľ nenadobudla účinnosť.

„Táto novela ustanovila povinnosť, aby SAV registrovala svoje nové VVI podľa zákona o VVI. SAV takúto registráciu môže urobiť aj teraz, pretože zákon o VVI je účinný. SAV musí podať návrh na registráciu na ministerstvo školstva,“ priblížil rezort.
„Každý pohyb, ktorý by mal nastať s majetkom v hodnote nad 25-tisíc eur musí byť osobne schválený slovenskou vládou. Tak o akej privatizácii tu hovoríme?“ zamýšľal sa Samuely.
Foto: Tomáš Hrivňák
(TOH, TASR)
[ad2][/ad2]Odporúčané články

Finančná správa SR upozorňuje verejnosť na prísne obmedzenia pri dovoze potravín živočíšneho pôvodu na územie Európskej únie. Pravidlá sa týkajú najmä mäsa, mlieka a výrobkov z nich, ktoré sú pri cestovaní z tretích krajín úplne zakázané, s výnimkami presne definovanými európskou legislatívou.

Ako informovalo na sociálnej sieti, práce súvisia s výmenou poškodených káblových vedení verejného osvetlenia.

Tím vedcov z Katedry fyziky kondenzovaných látok Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach pod vedením doc. Adriany Zeleňákovej, DrSc., už vyše 20 rokov skúma nanočastice – častice mnohonásobne menšie ako ľudské bunky, ktoré fungujú ako drobné magnety. Aktuálne zaznamenali úspech v podobe publikovaného článku vo vedeckom časopise o viazaní RNA vírusov na magnetické nanočastice.