Medzi županom a hlavným kontrolórom je boj. Úrad podal žalobu na súd
Dlhodobý spor medzi predsedom Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislavom Trnkom (nezávislý) a hlavným kontrolórom Ľubomírom Hudákom sa naplno prejavil dnes na zasadnutí zastupiteľstva.
Hudák predložil poslancom župy pravidelnú správu o kontrolnej činnosti za minulý rok. Okrem prehľadu vykonaných kontrol v nej hlavný kontrolór namieta, že Úrad KSK výrazne okresal návrh na motivačné ohodnotenie zamestnancov jeho útvaru za prvý polrok 2018 a za druhý polrok neposkytol už žiadne odmeny.
„Týmto bolo hlavnému kontrolórovi znemožnené ohodnotiť prácu zamestnancov útvaru, za činnosť ktorého zodpovedá zo zákona,“ tvrdí Hudák. V takomto postupe vidí porušenie kolektívnej zmluvy, podľa ktorej zamestnávateľ vypláca za splnenie stanovených úloh zamestnancom kraja dvakrát ročne motivačné ohodnotenie. Okrem neho na útvare hlavného kontrolóra pracuje desať zamestnancov.
V správe opisuje aj prípad preverovania dvoch podnetov, ktoré sa týkali najmä vykonávania základnej finančnej kontroly zamestnancami úradu a zadávania zákaziek. Jeden bol anonymný, druhý podalo občianske združenie Nezávislá občianska iniciatíva Košíc a Košického kraja, o ktorého čudnom pozadí denník KOŠICE:DNES písal vlani v júli.
[ad][/ad]Trestné oznámenie
Hudák tieto podnety vyhodnotil ako oznámenia o protispoločenskej činnosti, ktoré je podľa zákona povinný preveriť do 90 dní. „Neboli sprístupnené všetky požadované účtovné doklady, písomnosti a vyjadrenia, ktoré boli potrebné na úplne zistenie skutkového stavu,“ povedal.
Tvrdí, že aj z dokladov, ktoré dostal, zistil vo verejných obstarávaniach viaceré nedostatky. V správe menuje rozdelenie podlimitnej zákazky za takmer sto tisíc eur, možný konflikt záujmov osôb zainteresovaných na tendri či nesúlad medzi elektronickými a písomnými dokumentami. Tieto aj iné skutočnosti posunul polícii v trestnom oznámení o podozreniach z machinácii pri verejnom obstarávaní, pre neposkytnutie podkladov ku kontrole dal podnet na prokuratúru.
V rozprave k správe kontrolóra Trnka a viacerí poslanci Hudákovi opakovane pripomínali jeho členstve v strane Smer, ktoré si pozastavil pred nástupom do funkcie v roku 2014. Podľa nich sa to prejavuje na výsledkoch kontroly, ktoré nie sú objektívne.
Trnka vidí politiku
„Robíte opozičnú politiku, na ktorú majú právo poslanci Smeru. Mali by ste sa opierať o zákon a fakty, nie o pocity a domnienky, funkcia hlavného kontrolóra musí mať svoju vážnosť “ povedal Trnka.
Šéf Trnkovej kancelárie Boris Bilčák spracoval stanovisko Úradu KSK k Hudákovej správe. Kontrolórovi v nej vyčíta, že podnety riešil prednostne mimo plánu kontrolnej činnosti, ktorý mu schválilo zastupiteľstvo, hoci nespĺňali náležitosti zákona o oznamovaní protispoločenskej činnosti.
„Tento zákon označovaný aj ako zákon o whistleblowingu má chrániť zamestnancov a motivovať k ich oznamovaniu protispoločenskej činnosti, o ktorej sa dozvedeli v súvislosti so svojím zamestnaním alebo funkciou. Postup hlavného kontrolóra by bol v súlade so zákonom ak by išlo podnet zamestnanca KSK a ten by v dobrej viere učinil oznámenie o podozrení z protispoločenskej činnosti,“ uvádza Bilčák.
[ad2][/ad2]Riaditeľ: Koná svojvoľne
Dodáva, že na Úrade KSK v roku 2018 urobil útvar hlavného kontrolóra dve iné kontroly, ďalšia zameraná na vynakladanie prostriedkov na mzdy a externé služby pri verejných obstarávaniach práve prebieha, pričom pri nich poskytli súčinnosť. Riaditeľ kancelárie predsedu KSK tiež tvrdí, že úrad rešpektuje postavenie hlavného kontrolóra.
„Zároveň však odmieta uplatňovanie svojvoľného postupu bez zákonnej opory pri výkone kontrolnej činnosti a preto je donútený sa voči postupu hlavného kontrolóra brániť správnou žalobou na príslušný súd,“ povedal Bilčák. Súd by mal preskúmať, či kontrolór neprekračuje svoje právomoci.
Hudák sa bránil, že kontroly mimo plán bežne robili v minulosti. Zaujatosť alebo tendenčnosť kontrol odmieta, vyhlásil, že vychádza len z faktov, ktoré v správach uvádza s odkazom na konkrétne dokumenty.
Hudák Trnkovi vyčítal aj to, že s ním nekomunikuje. Dvakrát ho napríklad žiadal o stretnutie, aby mu vysvetlil prečo zamestnancom jeho útvaru neboli schválené odmeny. Župan na to reagoval, že mal s kontrolórom viacero stretnutí, ale tie sa „minuli účinku“ a teraz už nemá voči nemú dôveru.
Polaček zvažuje návrh na odvolanie, Rovinský volá na Hudáka NKÚ
Ku kritike Ľ. Hudáka sa pridal aj krajský poslanec a primátor Košíc Jaroslav Polaček (OľaNO- SaS- KDH – Nova).
Spolu s ďalšími poslancami mu vyčítal najmä to, že nekonal v kauze astronomického nájomného elokovaného pracoviska Spojenej školy v Sečovciach.
„Naozaj zvažujem , že podám návrh na vaše odvolanie,“ povedal Polaček.
Hudák sa snažil odbíjať výhrady o nečinnosti tým, že najprv kontrola tohto zariadenia nebola schválená zastupiteľstvom a v súčasnosti už jeho útvar v tejto veci koná.
Podľa poslanca Michala Kravčíka z rovnakého klubu sa hlavný kontrolór usiluje brzdiť akékoľvek politické rozhodnutia, ktoré vyplývajú z politického programu župana R. Trnku. Usudzuje tak na základe Hudákovej kritiky projektov agrokruhov a krajskej futbalovej ligy.
Kravčík: Ideológia
„Ja osobne nemám dôveru vo vynakladanie prostriedkov na útvare hlavného kontrolóra. Dovolím si tvrdiť, že kontrolór sa nedokázal zbaviť politického trička,“ povedal Kravčík s tým, že v správe kontrolóra vidí len „ideológiu“.
Ladislav Rovinský z Klubu nezávislých poslancov KSK uspel s návrhom, aby župan požiadal Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) o preverenie funkčnosti, výkonnosti a efektívnosti vnútorných kontrolných systémov KSK“ , teda vlastne činnosti útvaru hlavného kontrolóra.
Hudák na to povedal, že s tým nemá problém a podľa informácii, ktoré má od šéfa košickej expozitúry NKÚ, kontrola, ktorú práve robia na úrade, sa bude zaoberať aj vnútornými kontrolnými mechanizmami.
Na stranu Hudáka sa postavili najmä poslanci Smeru. František Petro hovoril, že Trnka a jemu spriaznení poslanci vnímajú jeho výstupy ako kritiku „smerákov“, ale nesústredia sa na to, či sú jeho zistenia opodstatnené. „Nechcete zrušiť útvar hlavného kontrolóra? Nechcete zostať bez kontroly?,“ pýtal sa Trnku.
Kontrolóra sa zastal aj Emil Kočiš, hoci je členom klubu pravicových strán. Sám bol kontrolórom v samospráve. „Keď kontrolór niečo zistí, nemôže za to on, ale ten koho kontroluje,“ hovoril. Podľa neho treba preveriť každý podnet, ak je závažný.
[ad3][/ad3]