Lekári z Nemocnice Košice-Šaca boli v Barcelone medzi svetovou elitou futbalovej medicíny
Na prestížnej konferencii futbalovej medicíny sa v Barcelone zúčastnili aj zástupcovia Nemocnice Košice-Šaca, člena skupiny AGEL. Na významnej akcii organizovanej Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA) neboli náhodou, veď Nemocnica Košice-Šaca je od roku 2016 ako jediná na Slovensku zaradená medzi elitné športovo-medicínske centrá FIFA Medical Centre z Excellence. V roku 2018 uspela aj pri náročnom procese reakreditácie týchto centier.
„Konferencia sa uskutočnila na jednom z najkrajších futbalových štadiónov sveta Camp Nou v Barcelone. Zúčastnilo sa na nej viac ako tritisíc hostí z 90 krajín, celkovo bolo odprezentovaných 400 odborných príspevkov z rôznych oblastí futbalovej medicíny. Účasť na tomto podujatí považujeme za veľmi prínosnú. Konferencia prebiehala súbežne v štyroch rokovacích priestoroch. Súčasťou programu bolo aj pravidelné stretnutie zástupcov medicínskych centier FIFA, kde sme diskutovali s najvýznamnejšími predstaviteľmi futbalovej medicíny z celého sveta,“ rozhovoril sa prednosta kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny MUDr. Peter Polan, PhD., MPH., ktorý bol v Barcelone spolu s kolegami z Nemocnice Košice-Šaca – MUDr. Jozefom Kubašovským, MUDr. Natáliou Vaňovou a MUDr. Róbertom Filepom.
Podrobné informácie o liečbe hviezd Modriča a Buffona
V súčasnosti je na celom svete aktívnych dovedna 49 športovo-medicínskych centier FIFA. Košickým zástupcom osobne poblahoželal k tohtoročnej úspešnej reakreditácii Belgičan Michel D´Hooghe, predseda zdravotníckej komisie FIFA. Stratégiu a návrhy nových výskumných projektov športovo-medicínskych centier FIFA predstavil vedúci oddelenia ľudských zdrojov a služieb medicínskej komisie FIFA Martin Vaso, ktorý má, mimochodom, rodinné korene práve v Košiciach.
„Program obsiahol takmer všetky oblasti futbalovej medicíny. Bol určený ortopédom, traumatológom, neurochirurgom, rehabilitačným a telovýchovným lekárom, fyzioterapeutom, ale aj kardiológom či internistom. Práve medziodborový charakter konferencie bol vysoko hodnotený všetkými zúčastnenými. Svoje prezentácie predniesli zástupcovia popredných svetových klubov, ktorí podrobne opísali liečbu zranení hviezd Luku Modriča, Gianluigiho Buffona či Toniho Kroosa. Mnohé prednášky boli zamerané na nové trendy v zdravotnej starostlivosti o vrcholových, ale aj amatérskych a rekreačných futbalistov, návrat do hry po zranení i prevenciu úrazov. Zvýšená pozornosť bola venovaná mládežníckemu futbalu a špecifikám futbalovej medicíny pri ženskom futbale,“ rekapituloval MUDr. Jozef Kubašovský, ktorý sa futbalu v minulosti aktívne venoval, ako lekár spolupracoval s viacerými reprezentačnými mužstvami v ľadovom hokeji i futbale a v súčasnosti pracuje ako lekár HC Košice.
O rok bude konferencia vo Wembley
Čo košických lekárov na trojdňovej konferencii najviac zaujalo? „Pre mňa ako ortopéda boli najprínosnejšie príspevky zaoberajúce sa problematikou poranení predného skríženého väzu, hamstringov, nestability členka a ramena, práce venujúce sa diagnostike a liečbe svalových zranení, ktoré patria k najčastejším futbalovým úrazom. Zaujímavý bol aj program na vyšetrovanie a monitorovanie úrazov hlavy vo futbale, ku ktorým dochádza pri hlavičkových súbojoch, program venovaný prevencii úrazov pri športe, ktoré sú vo svete veľmi populárne a s pomocou ktorých došlo k výraznému zníženiu počtu úrazov u detí a mládeže, predovšetkým v krajinách, ktoré takýto program plošne zaviedli. Program Back in Action slúži na vyhodnotenie pripravenosti športovca vrátiť sa k športu po operáciách kolena a členka, najmä po plastikách skríženého väzu. Aj keď od našej účasti v Barcelone ubehlo len niekoľko týždňov, tento program sme už mali možnosť vyskúšať priamo na našom pracovisku a prvých športovcov sme koncom júla už aj testovali na našej klinike. Práve riešime zakúpenie tohto prístroja s najmodernejším softvérom, aby sme od septembra mohli v testovaní športovcov pokračovať,“ vyjadril sa prednosta Peter Polan, ktorý od roku 1997 spojil svoj lekársky život s ortopédiou a športovou medicínou. Priaznivci športu ho poznajú ako dlhoročného lekára slovenskej basketbalovej či hádzanárskej reprezentácie. Na klubovej úrovni pôsobil pri basketbalistkách Good Angels Košice.
V apríli 2019 sa táto prestížna celosvetová konferencia uskutoční v Londýne na štadióne vo Wembley.
(BL)
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.