Košice sa v transparentnosti prepadli o 26 miest
Neslávne dopadlo mesto Košice v hodnotení transparentnosti samospráv. V rebríčku sa prepadlo o dvadsaťšesť priečok. Radnica sa bráni tým, že v niektorých oblastiach, kde nedošlo k žiadnym zmenám oproti minulosti, je odrazu hodnotené výrazne horšie.
Výsledky sú od začiatku hodnotenia samospráv spoločnosťou Transparency International Slovensko (TIS) v roku 2010 pre mesto najhoršie. Aktuálne sú na 62. priečke, pred dvoma rokmi to bolo 36. miesto, v roku 2014 dokonca 19. a na začiatku merania pred ôsmimi rokmi patrilo do prvej desiatky s deviatou pozíciou. Najviac sa prepadla Banská Štiavnica, zaznamenala pokles až o 50 priečok.
[ad][/ad]Hodnotitelia nepriznali mestu body
Podľa TIS hodnotené mestá sa dokázali za posledné dva roky zlepšiť napríklad v oblasti bytov a zariadení sociálnych služieb. „V praxi to znamená napríklad častejšie zverejňovanie zápisníc z rokovaní bytových komisií, alebo dôslednejšie informovanie o pravidlách pri žiadostiach o miesta v zariadeniach sociálnych služieb, materských školách a jasliach,“ uviedlo v tlačovej správe TIS.
Radnica uviedla práve tento bod ako príklad, prečo nie je spokojná s výsledkami. „Musíme skonštatovať, že aj toho roku nám hodnotitelia z neznámych dôvodov nepriznali plný počet bodov, alebo dokonca žiadne body v niektorých častiach,“ tlmočil stanovisko mesta hovorca radnice Jozef Marko.
Údaje poskytujú, TIS ich nenašiel
Marko poukazuje na to, že sa okrem iného skúmalo, či samospráva poskytuje na internetovej stránke možnosť požiadať o pridelenie miest v jej zariadeniach sociálnych služieb online. „Mesto má odkaz na portál elektronických služieb, v rámci ktorého je možné požiadať o posúdenie odkázanosti aj o zabezpečenie sociálnej služby elektronicky,“ poznamenal Marko a dodal: „Sme oprávnení konštatovať, že hodnotitelia v oblasti sociálnych vecí a bývania nezohľadnili objektívne všetky zverejnené informácie a mestu Košice nepridelili zodpovedajúci počet bodov.“
Mestu sa metodika nepozdáva
Košická radnica podnikla viaceré opatrenia pre zvýšenie transparentnosti a získala v niektorých oblastiach viac percent ako naposledy.
„Ako je možné, že v oblastiach, kde v transparentnosti a informovaní verejnosti nedošlo k žiadnym zmenám oproti minulosti, sme odrazu boli hodnotení výrazne horšie. V prípade oblastí rozpočet a zmluvy, účasť verejnosti na rozhodovaní či prístup k informáciám si pokles nedokážeme vysvetliť a nezdá sa nám to metodicky správne,“ konštatoval Marko. Priznal, že už pri minulých hodnoteniach sa radnica stretla s tým, že hodnotitelia z TIS údaje, ktoré mesto transparentne zverejňuje na web stránke, údajne nenašli a to výrazne zhoršovalo hodnotenie.
Riešením nová webová stránka
„Aj táto skúsenosť nás viedla k vybudovaniu novej webovej stránky, kde by mali byť zverejnené informácie pre Košičanov prehľadnejšie. Súčasná web stránka, z ktorej TIS čerpá väčšinu údajov do hodnotenia, je v prevádzke od roku 2005 a posledným výraznejším redizajnom prešla v roku 2012. Je preto možné, že vzhľadom k množstvu informácií, ktoré mesto zverejňuje, sú niektoré údaje dohľadateľné len s istou námahou, ktorú hodnotitelia neboli ochotní vynaložiť. Veríme, že nová stránka prispeje k lepšej a transparentnejšej informovanosti Košičanov a nebude dochádzať k tomu, že hodnotitelia na nej niektoré mestom zverejnené údaje nenájdu,“ dodal Marko.
[ad2][/ad2]Najväčšiu váhu má informovanosť na weboch
Transparency International Slovensko (TIS) uskutočňuje hodnotenie samospráv v dvojročnom cykle od roku 2010. Tohtoročné prebiehalo od júna do októbra.
Rebríček Otvorená samospráva 2018 je podľa TIS len prvotným ukazovateľom otvorenosti samosprávy. Čím vyššie je mesto v rebríčku umiestnené, tým obec vytvára menší priestor pre korupciu a netransparentnosť. V žiadnom prípade sa však vysoko otvorená samospráva nedá označiť za nekorupčnú, a naopak.
„Transparentnosť miest sme celkovo merali pomocou 105 indikátorov v jedenástich oblastiach. Vychádzali sme pritom z piatich rôznych zdrojov,“ približuje metodiku hodnotenia TIS.
Najväčšiu váhu, až 71,8 percenta, mala kvalita informovanosti prostredníctvom webových stránok. Druhým podstatným meradlom boli odpovede samospráv zaslané v dotazníku TIS na základe žiadosti podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Predposledným kritériom bolo získanie údajov z Elektronického kontraktačného systému (nástroj na zefektívnenie procesov verejného obstarávania) a napokon prínosnosť radničných novín pre informovanosť občanov o politike a činnosti samosprávy.
Jednotlivé kritéria boli rozdelené do jedenástich bodov. Hodnotil sa prístup k informáciám, účasť verejnosti na rozhodovaní, verejné obstarávanie a zabezpečovanie služieb, aj predaj a prenájom majetku. Ďalšími hodnotenými oblasťami boli rozpočet a zmluvy, dotácie a granty, riešenie bytov a sociálnych zariadení, kritériom bola aj personálna politika. TIS hodnotil aj etiku samosprávy a konflikty záujmov, územné plánovanie a nakoniec obecné podniky a investície.
Anketa:
Ako vnímate hodnotenie vašej samosprávy? (čísla v zátvorke znamenajú postup/zostup o x miest)
Foto: Veronika Janušková
[ad3][/ad3]