Pracovníčka Faurecie zomrela v práci
V závode spoločnosti Faurecia došlo minulý týždeň k úmrtiu. Údajne pre privysoké pracovné vypätie tam skolabovala a zomrela 37-ročná pracovníčka.
„Informácie mám z prvej ruky. Za jej smrťou treba vidieť vyčerpanosť. Vo firme smrti Faurecia robia aj päť nočných zmien po sebe. Sú tam neznesiteľné pracovné podmienky a ľudia tam kolabujú na vyčerpanosť,“ napísal nám jeden z našich čitateľov.
[ad][/ad]Ocenili prístup vo firme
Informáciu o smrti ženy sme si overili u košických záchranárov. „V spomínanej spoločnosti zasahovala naša posádka 9. októbra okolo jedenástej dopoludnia. Veľmi ocenila, že už pred jej príchodom pracovníci firmy začali s oživovaním pacientky externým defibrilačným prístrojom. Ich postup bol správny. Bohužiaľ, ženu sa už nepodarilo oživiť, zomrela následkom zlyhania srdca,“ povedala nám hovorkyňa košických záchranárov Ľubica Bajerovská. Príčiny, ktoré k smrti ženy viedli, nekonkretizovala.
Zatiaľ sa nikto nesťažoval
Na košickom inšpektoráte práce udalosť z firmy Faurecia nenahlásili. Nevedia tam o tom, že by pracovné podmienky v podniku neboli v poriadku. „Od začiatku roku 2017 až do dnešného dňa neboli zo strany zamestnancov ani iných osôb podané na Inšpektorát práce v Košiciach žiadne sťažnosti na pracovné podmienky či prípadné nedodržiavanie Zákonníka práce vo firme Faurecia,“ informoval nás hovorca Ladislav Kerekeš.
Hrubé ohováranie
Priamo v spoločnosti Faurecia považujú informácie od nášho čitateľa za nemiestne a nepravdivé. „Jeho vyhlásenia sú hrubým ohováraním našej spoločnosti bez akýchkoľvek faktov. Je nám mimoriadne ľúto, že sme stratili našu kolegyňu. Nemáme žiadne dôvody nič skrývať a o to viac nás mrzí, ako je táto smutná udalosť využitá či dokonca zneužitá. Odmietame účelové a nekvalifikované špekulácie o príčine smrti našej kolegyne,“ reagoval Jaroslav Kouřil zo spomínanej firmy.
Podľa jeho slov Faurecia rešpektuje všetky princípy pracovno-právnej legislatívy vrátane opatrení na regeneráciu pracovnej sily zamestnancov. Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci je dennou prioritou firmy, zdôraznil J. Kouřil. Ako uviedol, zamestnancom vytvárajú priaznivé pracovné podmienky a neustále dbajú, aby nedochádzalo k poškodeniu ich zdravia v súvislosti s výkonom práce.
[ad2][/ad2]Aktívna spolupráca
„Polícia v súvislosti s úmrtím vylúčila priame cudzie zavinenie a vylúčila porušenie zásad bezpečnosti pri práci zo strany zamestnankyne alebo zamestnávateľa. Úmrtie teda nebolo kvalifikované ako pracovný úraz. Zosnulá zamestnankyňa spĺňala všetky fyzické, psychické a odborné požiadavky na výkon práce, ktoré u všetkých zamestnancov pravidelne overujeme. To platí aj o kritériách pre prácu vo viaczmennej prevádzke. Naša spoločnosť poskytla všetky podklady na to, aby bolo úmrtie na pracovisku riadne vyšetrené a aj naďalej aktívne spolupracujeme,“ tvrdí J. Kouřil.
Ako nás ďalej informoval, za posledné tri roky museli k zamestnancom, u ktorých došlo k náhlej zmene zdravotného stavu, volať zdravotníkov spolu päťkrát, čo je pri počte bezmála tisíc pracovníkov menej ako bežný priemer akýchkoľvek zamestnávateľov pôsobiacich v priemyselnej výrobe.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
Námestie pred nákupným centrom Aupark v Košiciach sa od soboty 23. novembra premení na sviatočnú zónu plnú chutí, vôní a tradičnej vianočnej atmosféry. Vianočné food trucky, ktoré sa vracajú po roku, budú otvorené každý deň až do 23. decembra.