Aká dlhá má byť dovolenka?
Stres, enormné pracovné nasadenie, stereotyp, permanentné riešenie úloh, ktoré musíte splniť. To všetko spôsobuje psychické, ale i fyzické komplikácie, ktoré neraz môžu vyústiť do zdravotných problémov. Človek z času na čas by mal vypnúť a dopriať si zaslúžený relax. Dovolenka je totiž nevyhnutnosť.
Turistika na horách, kúpanie v mori či objavovanie historických zákutí. Každý si predstavuje relax úplne inak. Dôležité však je, aby ste nadobudli pocit, že skutočne oddychujete, pretože rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom môžete docieliť len prostredníctvom relaxu na mieste a pri činnostiach, ktoré sú vám blízke a máte ich radi. Lenže pozor! Ak odídete na dovolenku k moru, ale v skutočnosti by ste sa radšej venovali turistike v horách, môžete sa domov vrátiť ešte viac unavený.
[ad][/ad]Rovnováha medzi prácou a súkromím
Dovolenka znižuje mieru stresu z práce. Problémy vďaka nej človek vidí racionálnejšie, jasne a možno si uvedomí, akú úlohu práca plní v jeho živote.
„Oddych pomáha udržiavať rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom a v konečnom dôsledku znižuje riziko vyhorenia, depresie a infarktu. Po dovolenke sme pripravení viac čeliť pracovným výzvam. Na kompletné oddýchnutie je nutné, aby sme počas dovolenky zmenili prostredie. Ak sme doma, máme tendenciu odpovedať na emaily alebo riešiť menšie pracovné povinnosti. V tomto smere by sme si mali jasne stanoviť hranice a povedať nie, ak sme požiadaní, aby sme vyriešili čo i len jednu pracovnú vec,“ hovorí Lucia Klasová z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie na Karpatskej ulici v Košiciach. Dodáva, že šťastný a oddýchnutý pracovník to zamestnávateľovi vráti v podobe lepšej práceschopnosti.

Zákaz vyrušovania
Zamestnávatelia by podľa odborníčky mali akceptovať potrebu dovolenky na oddych a voľného času u svojich zamestnancov. Ten by mal mať pocit, že čas trávený v práci nie je na úkor rodiny. „Ak zamestnancovi je tento pocit dopriaty, vedie to k lepšej pracovnej výkonnosti, tímovej práci a posilneniu morálky. Zamestnávateľ by mal rešpektovať čas dovolenky svojho pracovníka a nevyrušovať ho v tom čase pracovnými povinnosťami,“ dodáva.
[ad2][/ad2]Psychologička odporúča si vybrať dovolenku aspoň na tri týždne, a to nepretržite. Počas toho si človek vie psychicky oddýchnuť a načerpať novú energiu. „Spôsob trávenia času na dovolenke by mal vychádzať z toho, čo máme radi, aké sú naše záujmy a pod. Dôležité je, aby sme mali pocit, že naozaj oddychujeme.“
Letnú dovolenku je potrebné vnímať ako odmenu za prácu počas celého roka a nebrať ju ako luxus, ktorý si nemôžete dovoliť. „Treba si tiež uvedomiť, že oddychovať by sme mali počas celého roka priebežne. Aj keď nie tak dlho a intenzívne. Ak sa nenaučíme oddychovať a stanoviť si jasné hranice počas kratšieho voľna, nebudeme toho schopní ani počas letných.“
Odporúčané články

Kedysi luxusná vila, dnes strašiak sídliska. Dom fotografa Rozmana už takmer desať rokov chátra a priťahuje neželaných návštevníkov. Obyvatelia okolitých panelákov sa denne stretávajú s hlukom, asociálmi a rušením verejného poriadku. Napriek zásahom polície sa situácia nemení. Kto nesie zodpovednosť a ako sa situácia vyrieši?

Mestské lesy Košice a.s. upozorňujú verejnosť na dočasné obmedzenia turistiky v lesoparku v dôsledku nepriaznivého počasia. V uplynulých dňoch došlo k pádu stromu na turistickú útulňu na Kráľovej studni, ktorá je až do odvolania uzatvorená.

Žiaci z 34 základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Košice si dnes prevzali koncoročné vysvedčenia. V tomto školskom roku navštevovalo základné školy v meste 17 188 žiakov, z čoho bolo 335 odídencov z Ukrajiny. Naposledy dnes svojich spolužiakov v školských laviciach videlo 1 586 deviatakov, ktorí v septembri nastúpia na stredné školy. V materských školách sa do výchovno-vzdelávacieho procesu najmä hravou formou zapojilo 5 630 detí. Päť základných umeleckých škôl (ZUŠ) rozvíjalo talent 4171 žiakov a jazykové školy učili 1 057 poslucháčov.