Gymnáziá z Košického kraja sa uchádzajú o milióny eur na vzdelávacie projekty
Spolu 14 gymnázií, ktorých zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK), sa uchádza o finančnú podporu cez eurofondy na projekty zamerané na zvýšenie kvality vzdelávania.
Celkové oprávnené výdavky na všetkých 14 projektov sú takmer 2,7 milióna eur. Zastupiteľstvo KSK v pondelok (25. 2.) schválilo ich päťpercentné spolufinancovanie v celkovej sume zhruba 135-tisíc eur.
Medzi žiadateľmi sú košické gymnáziá Sándora Máraiho, Opatovská cesta, Alejová, Šrobárova a Trebišovská, ďalej Gymnázium Pavla Horova v Michalovciach, Gymnázium Javorová v Spišskej Novej Vsi a gymnáziá v Gelnici, Veľkých Kapušanoch, Sobranciach, Moldave nad Bodvou, Sečovciach, Kráľovskom Chlmci a Trebišove.
[ad][/ad]Predpokladajú úspešnosť
Finančná podpora ide cez Operačný program Ľudské zdroje, prioritná os Vzdelávanie. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ako sprostredkovateľský orgán vypísalo v novembri 2018 výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok na zvýšenie inkluzívnosti a rovnakého prístupu ku kvalitnému vzdelávaniu, a zlepšenie výsledkov a kompetencií žiakov s názvom Čitateľská, matematická, finančná a prírodovedná gramotnosť na gymnáziu.
„Indikatívna výška finančných prostriedkov zo zdrojov Európskej únie na výzvu je stanovená pre celé územie Slovenska na 20 miliónov eur. Vzhľadom na kvalitnú odbornú prípravu projektov škôl predpokladáme vyššiu úspešnosť – schválenie všetkých predložených žiadostí,“ uviedol v správe pre poslancov Úrad KSK.
[ad2][/ad2]
(TASR, ROČ)
Odporúčané články
Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od obnovy úpravne vody v Stakčíne po výhru dvoch Košičaniek na svetovom šampionáte v kickboxe. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.
Na Slovensku pribudnú tri psychosociálne centrá, určené budú pre ľudí s úzkosťou, depresiou, traumou či vyhorením. Informovala o tom organizácia Tenenet o.z, ktorá tieto centrá otvorí. Napriek tomu, že na slovensku existujú psychosociálne služby, odborníci upozorňujú, že kapacity a regionálne pokrytie sú stále nedostatočné.
Ženy tvoria výnimočnú skupinu obdarovaných, pričom pri výbere darčeka často rozhoduje rovnováha medzi estetikou a zmysluplným využitím. Či už ide o vhodný dar pre partnerku, mamu alebo dcéru, ideálny darček by mal podčiarknuť ich osobitý štýl alebo uľahčiť každodennú rutinu. Prinášame preto overené tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu a dajú sa kúpiť priamo v Košiciach alebo objednať s rýchlym doručením.