Kandidáti na primátora Košíc spoliehajú na osobný kontakt s voličmi
Kandidatúru na primátora Košíc už ohlásili piati kandidáti. Všetkých denník KOŠICE:DNES oslovil s troma otázkami. V odpovediach sa zhodujú v tom, že základom ich kampane budú priame stretnutia a rozhovory s obyvateľmi mesta.
1. Začali ste už zbierať podpisy na vašu podporu a aký máte cieľ (potrebných tisíc alebo čo najviac podpisov)?
2. Zatiaľ voličov oslovujete iba prostredníctvom bilbordov. Kedy chcete začať s inou kampaňou?
3. Akú kampaň budete preferovať, ako bude vedená?
Martin Petruško (Smer)
1. V súčasnosti prebiehajú rokovania o koaličnej podpore mojej kandidatúry. Podpismi ju už podporilo viac ako 2 000 Košičanov. V zbieraní podpisov a stretávaní sa s obyvateľmi budem pokračovať.
2. Moja kampaň prebieha už štyri roky, odo dňa, kedy som sa stal námestníkom primátora, a je založená na každodennej poctivej práci pre Košičanov. Po bilbordoch mám naplánovanú aj online kampaň, prezentáciu v médiách. Dôraz kladiem na stretnutia s ľuďmi.
3. Kto ma pozná, vie, že môj štýl je slušnosť a poctivá práca. Rešpektujem každého protikandidáta ako rovnocenného súpera. Košičania v novembri rozhodnú, či ich osloví slušná vízia, poctivá práca. Moja kampaň je a bude vedená až do konca slušne.
Miroslav Špak (nezávislý)
1. Za tri roky som si podal ruku s viac ako 10-tisíc Košičanmi. Potrebný počet už mám, to je však iba začiatok. Nechcem podporu politických strán, chcem podporu občanov, aby vedeli, že mám jasnú predstavu o tom, čo by sa malo zmeniť.
2. Moja kampaň prebieha už 25 rokov. Ak ľudí nepresvedčím svojimi výsledkami, povesťou a doterajšou činnosťou, skúsenosťami a schopnosťami, tak potom ničím. Politický marketing sú väčšinou len gestá a slogany a najmä ich stranícki nositelia ani netušia, čo znamenajú.
3. Jednoznačne kontaktná kampaň, tam som doma. Chcem ešte zvýšiť aktivitu aj na sociálnych sieťach, ale stretnutia naživo sú pre mňa najdôležitejšie. Vypočuť si problémy občanov, ich pripomienky a presvedčiť ich, že som schopný z Košíc urobiť modernú európsku metropolu.
Viliam Novotný (Šanca)
1. Začiatkom tohto roka sme so skupinou aktívnych ľudí vytvorili občiansku iniciatívu Som Košičan, ktorá si ma vybrala ako kandidáta na primátora. Zároveň som predsedom strany Šanca, takže podpisy zbierať nepotrebujem.
2. Spolu s iniciatívou Som Košičan sme od apríla urobili množstvo aktivít, na ktorých sa stretávame s Košičanmi a diskutujeme o problémoch mesta. Robíme brigády, organizujeme podujatia pre rodiny s deťmi a seniorov. O aktivitách informujeme prostredníctvom našich novín a sociálnych sietí.
3. Kampaň bude kombináciou outdoorových a online aktivít, printu a najdôležitejšej súčasti – kampane podaných rúk – teda osobných stretnutí s Košičanmi.
Milan Lesňák (nezávislý)
1. Podpisy na podporu kandidatúry nezávislého kandidáta zbieram v uliciach mesta Košice spolu s dobrovoľníkmi od 20. júla. Plánujeme vyzbierať 1 500 podpisov.
2. Okrem bilbordov a internetovej kampane prebieha súčasne aj telefonická kampaň, kde sú predstavované hlavné body volebného programu.
3. Preferujeme čestnú kampaň, prostredníctvom ktorej chceme obyvateľom predstaviť víziu rozvoja mesta Košice. Základom kampane budú osobné stretnutia s občanmi.
Jaroslav Polaček (nezávislý)
1. Podpisy zbieram prostredníctvom dobrovoľníkov a podporovateľov. Prioritne však zbieram podnety občanov a ich predstavy o „fungujúcich Košiciach“.
2. S kampaňou som začal už v momente ohlásenia mojej kandidatúry. Bilbordy nepovažujem za najdôležitejší prvok mojej kampane. Dôležité je stáť pri ľuďoch a počúvať ich.
3. Preferujem osobnú kampaň – teda stretávanie sa s Košičanmi. Moja kampaň je finančne nenáročná. Na rozdiel od mnohých kandidátov som sa tu neobjavil pred voľbami. Už viac ako osem rokov pracujem pre Košičanov, ktorí moju prácu poznajú. Nie som nepopísaný papier.
Zber podpisov brigádnikmi je nepochopenie komunálnej politiky
Keď chcel v roku 2014 za primátora kandidovať niekto nestranícky, musel zozbierať šesťsto podpisov. Teraz je to až tisíc.
Politológ Vladimír Bokša hovorí, že nové podmienky pre občianskych kandidátov sú náročnejšie, ale splniteľné. Podľa neho nezávislí majú napriek nárastu potrebného počtu podpisov dosť času na ich vyzbieranie.
[ad2][/ad2]„Počas petičnej akcie už prebieha istá forma kampane, pretože kandidát sa zúčastňuje stretnutí s občanmi,“ uviedol Bokša. Dodáva, že forma osobnej zaangažovanosti do zberu záleží na konkrétnom kandidátovi. Niektorí záujemcovia o verejnú funkciu si totiž zabezpečujú zber petičných hárkov pomocou aktivistov, dobrovoľníkov alebo brigádnikov a do procesu zberu podpisov sa vôbec nezapájajú.
„Je to síce pohodlnejšia forma, ale podľa môjho názoru nepochopením komunálnej politiky. Pri stretnutiach sú kandidáti vypočutí, ale aj konfrontovaní a kritizovaní voličmi,“ doplnil politológ.
Strany pri registrácii
Jednoduchšie to majú stranícki kandidáti, ktorí podpisy zbierať nemusia. Tento proces však absolvovali politické strany, ktoré kandidátov do volieb delegujú, pretože jednou z podmienok pre oficiálne zaregistrovanie strany je písomný súhlas minimálne 10-tisíc občanov.
Niektorí z kandidátov na poslancov, starostov i primátora považujú termín zbierania podpisov v lete za náročnejší, pretože ľudia sú na dovolenkách. Tvrdia, že lepší by bol iný termín volieb.
„Minulý rok v novembri sa konali voľby do vyšších územných celkov. Volebné obdobie sa dočasne predĺžilo zo 4 na 5 rokov. Dosiahol sa tým pozitívny politický kompromis spočívajúci v spojení komunálnych volieb s voľbami do VÚC, ktoré sa budú konať v roku 2022. Očakáva sa tým nielen ušetrenie financií, ale aj zvýšenie volebnej účasti. Preto ďalšie legislatívne úpravy týkajúce sa zmeny termínu volieb neočakávam,“ dodal Bokša.
(HKL)
Kandidátov na primátora môže byť ešte viac. Sú medzi nimi aj známe mená.
Medzi možnými adeptami je Ján Dečo, ktorý za primátora kandidoval aj pred štyrmi rokmi. Napokon odstúpil v prospech Aleny Bašistovej, ktorá sa napokon tesne pred voľbami vzdala v prospech Rudolfa Bauera. Dečo v súčasnosti pôsobí ako nezávislý mestský poslanec. „Neohlásil som ešte nič, zatiaľ nie som rozhodnutý. Oslovujú ma mnohí ľudia. V tejto chvíli nič nevylučujem,“ uviedol.
Bilbordy po Košiciach už má Richard Havrilla, podnikateľ a predseda Východoslovenského futbalového zväzu. „Zbieram už podpisy. Na budúci týždeň to plánujem oficiálne oznámiť,“ potvrdil Havrilla. O post primátora sa plánuje znova uchádzať už spomínaná Bašistová, ktorá je v súčasnosti poslankyňa parlamentu. Kandidovala do neho za stranu Sieť, teraz je nezaradená. „Zbieram podpisy pre moju podporu. Ak bude vôľa zo strany ľudí, rada sa budem o ich priazeň vo voľbách uchádzať. Termín oficiálneho oznámenia kandidatúry ešte nie je stanovený,“ uviedla Bašistová.
Do súboja sa chce zapojiť aj Vladislav Stanko, ktorý vlani kandidoval aj za predsedu Košického samosprávneho kraja, napokon odstúpil v prospech kandidáta strany Most-Híd Karola Patakyho. „Zbieram podpisy. Kandidatúru plánujem ohlásiť 1. septembra,“ uviedol Stanko.
(HKL)