Pribudli ďalšie defibrilátory
V Košiciach sú najnovšie už štyri prístroje, ktorými môžete zachrániť život.
Automatizovaný externý defibrilátor uviedli minulý týždeň do prevádzky v košickej mestskej časti Sever. Osadený je na stene budovy obchodného centra Merkúr.
V rovnakom čase, a to v deň Európskeho dňa života, Záchranná služba Košice na vonkajšej časti svojej budovy v areáli univerzitnej nemocnice na Rastislavovej ulici sprístupnila pre potreby verejnosti rovnaký prístroj.
„Tieto AED prístroje sprístupňujeme verejnosti pre efektívnejšiu podporu záchrany toho najcennejšieho – ľudského života,“ uviedol pre KOŠICE:DNES Juraj Sýkora, technicko-prevádzkový námestník a hlavný zdravotnícky záchranár Košickej záchranky.
[ad][/ad]Denne pätnásť úmrtí
Doplnil, že v dôsledku náhlej poruchy elektrickej činnosti srdca, teda fibrilácie komôr srdca, na podklade akútneho infarktu myokardu či poruchy srdcového rytmu, zomrie ročne na Slovensku približne päťtisíc ľudí. To je asi pätnásť úmrtí denne.
„Komorová fibrilácia je stav náhleho zastavenia obehu, ktorý bez jedinej účinnej liečby – včasnej elektrickej defibrilácie pomocou prístroja a poskytovania neodkladnej resuscitácie, vedie vždy k náhlemu úmrtiu,“ povedal Sýkora.
Košická záchranka aj z týchto dôvodov organizuje verejnú zbierku. Financuje z nej program verejnej dostupnosti automatizovaných externých defibrilátorov a ich umiestnenie na strategických priestranstvách v Košiciach s väčším výskytom osôb.
[ad2][/ad2]Ďalší bude pri knižnici
V Košiciach sú už verejné defibrilátory aj na Hlavnej ulici pri Urbanovej veži a pri bankomate na obchodnom dome Mier. Podľa informácie Košickej záchranky do konca októbra by mal byť namontovaný piaty AED pri Vedeckej knižnici.
V Košickom kraji je na rôznych miestach nainštalovaných 60 externých defibrilátorov. V súkromných firmách, školách, na letisku či obchodných centrách je ich celkovo 54.
Ako poskytnúť prvú pomoc aj s AED prístrojom
- Zakloňte postihnutému hlavu, zdvihnite bradu a skontrolujte dýchanie.
- Ak osoba dýcha normálne, ale nereaguje, uložte ju do stabilizovanej polohy na bok a volajte linku tiesňového volania: číslo 155 alebo 112.
- Ak osoba nedýcha, začnite s oživovaním a volajte tiesňovú linku.
- Podajte informácie o tom, čo sa stalo a kde sa nachádzate, telefón neskladajte, zapnite si hovor na hlasný odposluch a pokračujte podľa pokynov operátora.
- Požiadajte ľudí v okolí, aby priniesli verejne dostupný AED. – Prístroj je zakódovaný, na jeho odblokovanie volajte linku tiesňového volania.
- Čo najviac obnažte hrudník osoby.
- Kľaknite si z boku k jej hrudníku, položte zápästnú časť vašej ruky na stred hrudníka, dlaň druhej ruky položte na prvú, prepleťte a zamknite si navzájom prsty.
- Oboma rukami kolmo stláčajte neprerušovane hrudník 100 až 120-krát za minútu do hĺbky 5 centimetrov.
- Nebojte sa silného stláčania.
- Pridajte dva vdychy vždy po 30 stlačeniach hrudníka.
- Striedajte sa s inými ľuďmi v oživovaní po dvoch minútach.
- Neprestávajte do príchodu záchrannej zdravotnej služby, alebo do prinesenia prístroja AED.
- AED zapnite a postupujte podľa hlasových pokynov prístroja.
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Predseda vlády Robert Fico na dnešnej tlačovej konferencii spoločne s ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou uviedol, že podá v súvislosti s kontrolou vo Volve pri Valalikoch trestné oznámenie. Podľa jeho slov mal štát prísť až o 50 miliónov eur.
Centrum pre rodičov s deťmi Terasáčik, ktoré sa nachádza na Laboreckej ulici, zostáva od 26. do 29. novembra 2024 zatvorené pre návštevníkov.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.