Svetový deň sprievodcov
Aj v Košiciach sa bude v sobotu (23. 2.) oslavovať povolanie, ktoré po celom svete pomáha miestnym, ale aj turistom spoznávať krásy neznámych i známejších destinácií.
O 10.00 a 14.00 hodine pred košickým divadlom ponúknu sprievodcovia svoje vedomosti o Košiciach na šestnástom ročníku podujatia Svetový deň sprievodcov.
Slovensky, maďarsky i anglicky
Piati sprievodcovia si aj tento rok pripravili zaujímavé témy. O 10. hodine priblíži Jana Teššerová históriu židovskej komunity v Košiciach. V rovnakom čase porozpráva o živote košického rodáka, spisovateľa Sándora Máraiho, Zoltán Balassa, a to v slovenskom aj v maďarskom jazyku. O 10. aj 14. hodine sa budú môcť Košičania dozvedieť o erboch v Košiciach od Aleny Hričišinovej.
Druhou alternatívou v oboch časoch budú zaujímavosti Dominikánskeho námestia s Alžbetou Czimovou. O 14. hodine priblíži Mária Vajová v slovenskom i anglickom jazyku históriu svätých Košických mučeníkov a stopu, ktorú za uplynulých 400 rokov zanechali v našom meste.
Dejiny aj súčasnosť
„Svetový deň sprievodcov každoročne umožňuje miestnym i turistom spoznať Košice slovami odborníkov, ktorí žijú nielen v prítomnosti, ale aj dejinami mesta. Sme radi, že sa opäť stretneme a prostredníctvom bezplatných prehliadok mesta prinesieme všetkým záujemcom štipku histórie, ktorá dýcha z každého rohu centra Košíc,“ hovorí Miloslav Klíma, výkonný riaditeľ organizácie Visit Košice.
[ad][/ad]Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.