Čo robiť v zime, keď nelyžujete? Máme pre vás tipy
V zimnom období sa väčšina voľnočasoavých aktivít Slovákov koncentruje na lyžiarske svahy. Čo však robiť v prípade, ak vás zjazdovky nelákajú, no aj tak máte chuť vyraziť na čerstvý vzduch?
Slovensko je na európske pomery až nadštandardne vybavené turistickými chodníkmi. Ich hustá sieť poskytuje širokú škálu možností na pešiu turistiku rôznej dĺžky a náročnosti. Turisticky najatraktívnejším územím na Slovensku sú bezpochyby Vysoké Tatry.
[ad][/ad]Nenáročná zimná turistika
Z Podbanského sa turisti môžu vydať do ústí Tichej a Kôprovej doliny, prípadne Tatranskou magistrálou cez Štrbské Pleso na Popradské pleso. V čase bez snehovej pokrývky môžu pokračovať až k Sliezskemu domu. Tatranská magistrála je prístupná z Velickej doliny cez Hrebienok a Skalnaté pleso až po Huncovskú vyhliadku. Zo Štrbského Plesa sa počas uzávery dá dostať do Mlynickej doliny, zeleno značeným chodníkom na Podbanské, ale aj na turistami vyhľadávanú prechádzku okolo Štrbského plesa.
Štart v Starom Smokovci
Jednou z turisticky najvyhľadávanejších lokalít je Starý Smokovec, odkiaľ sa peši alebo pozemnou lanovkou dá dostať na Hrebienok, potom môžu turisti pokračovať na kratšie túry v okolí vodopádov Studeného potoka, do Tatranskej Lomnice alebo Tatranskej Lesnej. Otvorené sú Malá a Veľká Studená dolina až po vysokohorské chaty s celoročnou prevádzkou, teda Téryho a Zbojnícka chata. Treba však povedať, že ide o náročnejšie túry a človek bez kondičky by mal zvážiť tieto výlety. Vždy je takisto potrebné sledovať počasie a mať dobrú zimnú turistickú výbavu.
Z Tatranskej Lomnice sa dá dostať na Štart a odtiaľ cez Malú Svišťovku na Skalnaté pleso, prípadne do doliny Kežmarskej Bielej vody. Rovnako sa turisti môžu vydať na Tatranské Matliare, ktoré sú so zastávkou Biela voda nástupným miestom pre vyhľadávanú túru na Chatu pri Zelenom plese.
[ad2][/ad2]Horolezectvo nikdy nepodceňujte
Vysoké Tatry sú rajom nielen pre turistov, ale i horolezcov. Viaceré vysokohorské chaty v Tatrách slúžia ako ideálne východisko horolezeckých túr.
Ďalšie vrchy či štíty, najmä vo vrcholových skalnatých častiach, poskytujú vhodné podmienky na skalolezenie. Takmer po celom Slovensku sú roztrúsené početné cvičné skaly na skalolezecký tréning či preteky. Ak sa rozhodnete liezť, určite nikdy nechoďte sami. Nuž, a mali by ste mať za sebou poriadny tréning a so sebou výbavu. Horolezectvo nikdy nepodceňujte.
(TASR, ML)
Sezónna uzávera vybraných turistických chodníkov v Tatranskom národnom parku (TANAP-u) trvá od 1. novembra do 14. júna. V tomto období je tatranská príroda najzraniteľnejšia. Je to obdobie kamzíčej ruje, zvýšeného rizika ohrozenia kamzíkov vyrušovaním v exponovaných lavínových terénoch, zahrabané sú aj svište. (TASR)
[ad3][/ad3]