K jeseni patria gaštany
Z botanického hľadiska ide o dve čeľade stromov – gaštan jedlý a pagaštan konský. Obidva druhy stromov majú svoju domovinu v južnej Európe. Pri prechádzke košickými parkami i na verejnom cintoríne práve dozrievajú pagaštany. Alej jedlých sme zas našli pri ceste smerom na Izru.
Hrsť horúcich pečených gaštanov patrila vždy k jesennému koloritu. Sú to chutné, a dokonca aj romantické ohrievače rúk. Plody pagaštanu sú zas výbornou zábavou pri práci s deťmi. Vyrábajú sa z nich rôzne figúrky, ktoré podporujú šikovnosť a kreatívnosť detí. Nezanedbateľnú úlohu majú oba druhy v zdravotníctve a v domácom liečiteľstve. Viete ich však rozpoznať?
[ad][/ad]Gaštan jedlý
Plody tejto odrody rastú v obale s jemnými pichliačikmi. Ak si chcete doma pripraviť gaštanovú lahôdku, najskôr musíte narezať každý plod nožom do tvaru písmena X. Potom si ich môžete predvariť a upiecť. Ak to urobíte správne, nebudú suché a budú veľmi chutné.
Narezané gaštany vsypeme do vriacej vody a povaríme asi 8 minút. Potom ich scedíme a vložíme do rúry na ďalších 10 až 15 minút pri teplote 200 °C. Keď sa začne šupka gaštana krútiť, sú hotové. Gaštany šúpeme, kým sú horúce, začíname na reze. Po vychladnutí sa už šupka nedá ľahko lúpať. Najchutnejšie sú, samozrejme, horúce. Ako hovoria „gaštanológovia“, chuť jedného gaštana vás poženie ďalej.
Plody jedlých gaštanov obsahujú vitamíny skupiny B, E, majú v sebe karotén aj horčík, vápnik, železo a veľa ďalších prvkov. Vo výžive sa odporúčajú pacientom s reumatizmom, so srdcovými problémami, sú vhodné pre pacientov s chorými obličkami. Majú posilňujúci účinok na pečeň aj mozog. Sú vhodné pre ľudí s cukrovkou či celiakiou. Nezabúdajme, že prospievajú kráse, ich konzumácia sa odrazí na vlasoch, nechtoch aj pleti.
[ad2][/ad2]Pagaštan konský
Jeho obal má väčšie a ostrejšie ostne. Môžete ich umiestniť do skrine, kde ochránia oblečenie pred šatovými moľmi. Využitie nájdu gaštany tiež pri sušení mokrej obuvi. Ak máte premočené kožené čižmy či topánky, nakrájajte alebo podrvte nadrobno pagaštany a vložte ich do topánok. Rýchlejšie uschnú.
Jedlé i nejedlé gaštany zbierajú ľudia oddávna. Je to liečivo, hračka pre deti, ale aj krmivo pre zvieratá. Gaštan je veľmi príjemný na držanie v dlani. Keď si ich budete prekladať pomedzi prsty, zlepšíte si jemnú motoriku. Mnoho ľudí ich nosí vo vreckách, dáva si ich pod vankúš, do kabelky, hoci ani nevedia prečo.
Gaštany vedia odoberať energiu a liečiť tak choroby z prebytku energie, ako je napríklad artróza, reuma, choroby dolných končatín či chrbta. Gaštany treba pravidelne meniť, pretože po čase sa scvrknú a vo vnútri sčernajú. Preto ich treba zbierať v tomto čase.
Urobte si na upršané jesenné dni nepečenú gaštanovú roládu. Budete potrebovať: 140 g práškového cukru, 120 g masla, 2 lyžičky kakaového prášku, 500 g olúpaných a varených jedlých gaštanov, hrsť mletých orieškov. Na plnku 100 g masla a 100 g kvalitnej horkej čokolády. Na ozdobu šľahačku. Uvarené gaštany pomeľte alebo rozmixujte. Pridajte maslo, kakao, cukor a oriešky. Vytvorte hmotu, ktorú vyklopíte na čistú vlhkú utierku a dobre rozotrite. Vo vodnom kúpeli rozpustite maslo a čokoládu. Rozotrite na gaštanovú placku a zaviňte do rolády.