Aby zakvitol v pravý čas
Vianočný kaktus patrí k najznámejším rastlinám, ktoré počas sviatkov zdobia svojimi kvetmi naše domovy. Aby vykvitol včas, nepotrebujete na rozdiel od väčšiny ostatných druhov žiadnu komplikovanú starostlivosť.
Táto rastlina je určite zaujímavá aj v čase, keď nekvitne. Majú na tom zásluhu bohato sa vetviace ploché článkové stonky so zubatými okrajmi, na koncoch ktorých sa pri troške správnej starostlivosti na prelome jesene a zimy objavia kvety. Tie nemusia byť iba tradičné – červenofialové. Môžu byť ružové, červené, fialové, ale aj biele či žlté.
Pôvod v Brazílii
Existuje asi päť pôvodných druhov a všetky rastú v tropických pralesoch Južnej Ameriky, predovšetkým v Brazílii. To predurčuje aj ich nároky na pestovanie. V pralesoch svieti slnko pomerne krátko, a tak sa vianočný kaktus radí medzi krátkodenné rastliny. Tie potrebujú k životu menej ako 12 hodín svetla a prebúdzajú sa ku kvitnutiu až v druhej polovici roka, keď sa dni začínajú krátiť.
[ad][/ad]Dajte ho do chladu
Je preto vhodné preložiť rastlinu do chladnejšej miestnosti, kde sa teplota bude pohybovať najlepšie v rozmedzí 12 – 15 °C. Ak ju necháte v teplejšej izbe, bude síce výborne rásť, ale kvetov sa nedočkáte.
Ak takúto miestnosť v byte nemáte, preložte kaktus napríklad na schodisko k oknu. Dávajte však pozor, aby naň nedopadali priame slnečné lúče. Keď začnú rašiť kvety, nepresúvajte ho hneď do tepla, pretože by rýchlo vykvitol a zvädol. Radšej vydržte a dovnútra ho dajte tesne pred sviatkami. Pozor na mráz, ktorý rastlinke môže ublížiť.
So zálievkou nepreháňajte
Ako pralesná rastlina má aj vianočný kaktus radšej vlhkejší vzduch. V suchom prostredí kvety opadávajú. Okrem teploty a svetelných podmienok je tretím najdôležitejším faktorom úspechu zálievka. V čase rastu, ktorý má vianočný kaktus od marca do júla, potrebuje pravidelnú strednú zálievku. Od polovice augusta je potrebné zálievku obmedziť až do viditeľného nasadenia kvetov. Kaktusy sú veľmi citlivé na vodu. Práve pri nízkych teplotách sa preliatie stáva častou príčinou uhynutia koreňov, a tým aj celej rastliny.
[ad2][/ad2]Nepotrebuje hnojivo
Po odkvitnutí, v čase vegetačného rastu, potrebuje vianočný kaktus teplotu okolo 22 °C. Veľmi mu prospeje aj letný dovolenkový pobyt na balkóne či terase, na mieste chránenom pred priamym slnkom a dažďom.
Zaujímavosťou je, že rastlina nevyžaduje hnojenie, ak sa pravidelne presádza. Vyvarujte sa vápnika, ten neznáša ani v zemine ani v hnojive. Ak už ale chcete hnojiť, tak iba dobre zakorenené druhy, teda nie nové vianočné prírastky. Používajte slabý roztok plného hnojiva raz za 14 dní, a to iba v čase vegetačného rastu. Vianočný kaktus presádzajte raz za dva až štyri roky podľa potreby – keď je mu kvetináč malý. Túto činnosť si naplánujte na začiatok marca.
Foto: shutterstock