Viete kúpiť čerstvé mäso?
V niektorých rodinách iba vo sviatok, inde zas v nedeľu a u niekoho aj každý deň musí byť na tanieri mäso. Nuž a každý zákazník chce kúpiť v obchode to najkvalitnejšie a hlavne čerstvé.
Ale ako sa to dá laicky zistiť, keď stojíte pred chladiacim pultom? Boris Halaj z portálu mäsodomov ponúka 10 tipov, ktoré vám určite pomôžu.
1. Vzhľad
Všímajme si farbu mäsa. Čerstvá bravčovina je svetloružová, hovädzina tmavočervená. Postupom času obe farby tmavnú. Hydina je smotanovobielej farby s nádychom doružova. Táto farba sa pribúdajúcimi hodinami mení na hnedú, neskôr na tmavohnedú, a navyše sa na nej objavujú aj hnedé škvrny.
2. Vôňa alebo zápach
Toto je zrejme najspoľahlivejšia metóda. Čerstvé mäso má iba nevýraznú mliečnu vôňu. Pri staršom mäse v dôsledku činnosti mikroorganizmov vznikajú prchavé metabolity, ako sírovodík, amoniak, acetón, etanol, ktoré náš nos zacíti ako zápach. Takéto mäso je nepožívateľné a nedá sa nijako upotrebiť.
3. Hmat
Ak máte možnosť siahnuť si na mäso čistou suchou rukou, využite to. Úplne čerstvé mäso je na povrchu vlhké, akoby orosené či lesklé, postupom času sa táto povrchová voda stráca a mäso oschne, ešte stále je však čerstvé a konzumovateľné. Ďalej pokračuje výraznejšie vysychanie a na mäse sa vytvorí suchá „kôra”. Ešte ani vtedy sa nemusíte obávať o svoje zdravie, povrch mäsa je možné zrezať. V ďalšej fáze sa povrch mäsa stáva slizkým. Takéto mäso určite nekupujte ani nekonzumujte.
4. Chuť
Sotva bude niekto ochutnávať surové mäso, ale môže nastať situácia, keď dostanete na tanier už tepelne upravené mäso, o ktorého kondícii máte pochybnosti. Jednoznačne platí, že akákoľvek kyslá chuť znamená, že v mäse už bol naštartovaný proces množenia baktérií, ktorých vedľajším produktom je kyselina maslová. Takéto mäso určite nekonzumujte.
5. Teplota
Teplota skladovania je absolútne kľúčový parameter. Úplne ideálna teplota pre mäso je tesne nad nulou, prípustná teplota skladovania je do +7 °C. Všetko nad už výrazne urýchľuje procesy kazenia, ktoré pri izbovej teplote môžu prebehnúť aj za niekoľko hodín.
6. Balené či nebalené?
Nespornou výhodou balenia je efektívne označenie všetkých informácií priamo na obale, zároveň však obal poskytuje priestor pre určité skrytie menších či väčších prehreškov, inými slovami robí predávané mäso trochu krajším ako je v skutočnosti. Mäso v ochrannej atmosfére má trvanlivosť v radoch týždňov, avšak o jeho čerstvosti by sa dalo už polemizovať.
7. Spôsob predaja
Všímajte si kultúru a hygienu predaja. Čistota predajných pultov, teplota v pulte, klimatizovanie priestorov predajne, podtečené podnosy s mäsom, hygienické návyky personálu (používanie PVC rukavíc, umývanie rúk), zabezpečenie priestorov proti prístupu hmyzu…
8. Pôvod mäsa
Ak sa na obale dočítate v zásade o akomkoľvek inom ako slovenskom pôvode, musíte počítať s tým, že kupujete minimálne niekoľko dní staré mäso, ktorého trvanlivosť bola umelo predĺžená.
9. Pozor na akcie
Ak predajca spúšťa už aj tak z dosť nízkej obchodnej marže, musí mať na to dôvod. Poviete si – majú nižšiu cenu, pretože nakúpili veľké množstvo. Treba sa však zamyslieť nad tým, kde sa dá také veľké množstvo nakúpiť a ako vlastne vznikla niekde takáto prebytočná zásoba.
10. Dajte na prvý dojem
Ak už musíte mäso ovoniavať, obzerať a skúmať, znamená to, že máte pochybnosti. A ak máte pochybnosti, znamená to, že váš kulinársky zážitok už nebude dokonalý. Takže platí zásada číslo jeden: nekupujte nič, s čím nie ste úplne spokojní.