Košický samosprávny kraj rozhýbal študentov
Študenti dvoch gymnázií obsadili dnes popoludní s transparentami v rukách priestor pred budovou Košického samosprávneho kraja (KSK). Spolu s učiteľmi a rodičmi žiadali vysvetlenie, prečo na budúci školský rok nemôžu otvoriť prvácke triedy na štvorročnom odbore.
Protest, na ktorom sa zúčastnilo viac ako päťsto študentov, zorganizovalo Gymnázium Park mládeže spolu s Gymnáziom L. Novomeského. Prvé chcelo na štvorročné štúdium prijať v dvoch triedach 60 žiakov. V druhom prípade plánovali otvoriť jednu prvácku triedu s tridsiatimi žiakmi. Po rozhodnutí KSK nemôžu prijať žiadneho žiaka. V oboch školách otvoria len 5-ročnú bilingválnu sekciu.
[ad][/ad]Kvalitné výsledky
Riaditeľka Gymnázia Park mládeže Alena Bobáková poznamenala, že vzdelávacia inštitúcia má kvalitné výsledky a je o ňu záujem. „Dlhodobo je veľký záujem o štúdium na našej škole. Už teraz má o štvorročné štúdium, ktoré sa má zrušiť, záujem 160 žiakov,“ uviedla riaditeľka a dodala: „Chceme poznať kritériá, na základe ktorých nám znížili počet žiakov. Do budúcnosti to môže znamenať aj prepúšťanie pedagógov.“ A. Bobáková verí, že odvolací orgán, ktorým je ministerstvo školstva, ešte situáciu zvráti.
Odovzdali otvorené listy
Známy turistický sprievodca Milan Kolcun učil na gymnáziu pätnásť rokov. „Vnímam rozhodnutie kraja ako chybný a nepremyslený krok,“ poznamenal Kolcun. Pred protestujúcimi vystúpil aj zástupca rodičov a študenti. Predsedovi Rastislavovi Trnkovi, ktorý pozval zástupcov oboch škôl na rokovanie, odovzdali otvorené listy za obe gymnázia.
[ad2][/ad2]Župan je otvorený stretnutiu
Vypočuť zástupcov si prišiel predseda KSK Rastislav Trnka, ktorý ponúkol dialóg s vedením škôl i zástupcami rodičov a pe- dagógov nie na ulici, ale za ro- kovacím stolom. Premrznutým študentom ponúkol aj tridsať litrov čaju, ktorý župa navarila. „Nechceme čaj, chceme triedy,“ skandovali študenti. Zástupcovia škôl, pedagógovia i rodičia napokon stretnutie odmietli, pretože ho majú naplánované na zajtra.
„Som rád, že študenti využívajú občianske práva a protest prebehol kultivovane. Mrzí nás, že pred protestom sa neprišli porozprávať, mnohým nedorozumeniam a fámam by sa dalo vyhnúť vopred. Rád sa s nimi stretnem a verím, že sa porozprávame o dôvodoch, ktoré k rozhodnutiu viedli,“ uviedol Trnka. Zdôraznil, že KSK prerozdeľoval žiakov podľa kvót, ktoré stanovilo ministerstvo školstva. Kraj pri bilingválnych gymnáziách, ktoré majú otvorené aj klasické 4-ročné, prípadne 5-ročné štúdium, uprednostnil bilingválne vzdelávanie.
KSK po zverejnení limitov prijatia žiakov na stredné školy uviedol, že chce pripraviť kritériá na určovanie počtu žiakov v jednotlivých školách pre školský rok 2020/2021. Prioritou bude vypracovanie metodík, ktoré umožnia lepšie vyhodnocovať potreby trhu práce, kvalitu a opodstatnenosť škôl a ich študijných odborov.
Nespokojnosť s určovaním počtu žiakov prvého ročníka stredných škôl vyjadrujú nespokojní učitelia i rodičia aj formou petícií. Za zachovanie 4-ročného študijného odboru na Gymnáziu Park mládeže sa do dnes podpísalo viac ako 2 100 ľudí, podobnú petíciu Gymnázia M. R. Štefánika podporilo takmer 800. Vznikla aj celoslovenská petičná akcia, ktorú aktuálne podporilo vyše 2 300 ľudí.
Žiaci prídu na zastupiteľstvo
Prvotný šok vystriedal boj o zachovanie školy. Obchodná akadémia Polárna je jedinou v Košickom kraji, ktorá na budúci školský rok nemôže rátať s otvorením žiadneho prvého ročníka.
Zriaďovateľom je Košický samosprávny kraj (KSK).
Musia čakať do januára
Ešte 22. novembra zriaďovateľ určil škole maximálny počet prijatých žiakov na päťdesiat. O osem dní neskôr už kraj nepočítal s otvorením žiadneho prvého ročníka v budúcom školskom roku.
„Škola pripravuje ďalšie kroky a požiada ministerstvo školstva o preskúmanie určenia počtu žiakov v školskom roku 2018/19,“ uvádza sa vo vyhlásení školy na jej internetovej stránke. Ministerstvo má, ako aj v prípade iných škôl, čas na rozhodnutie do 31. januára 2019.
Riaditeľ školy Peter Ivan na zajtrajšie popoludnie zvolal mimoriadnu schôdzu rodičovského združenia. So žiakmi aj pedagógmi sa stretli aj zástupcovia odboru školstva KSK. „Nedočkali sme sa odpovedí na naše otázky,“ konštatoval Ivan.
Boj za Polárku
Škola ako jediná v Košiciach má zriadené Ekonomické lýceum a spolupracuje s firmami ako T-Systems alebo IT Valley.
Na sociálnej sieti vznikla udalosť „Boj za našu Polárku“. Podľa organizátorov ide o iniciatívu žiakov, rodičov a pedagógov, ktorým nie je ľahostajný osud ich školy. Doteraz sa na udalosť prihlásila vyše stovka ľudí.
Podľa informácií denníka KOŠICE:DNES na rokovanie zastupiteľstva 17. decembra plánuje prísť viacero zástupcov nespokojných škôl z Košického kraja.
foto: Veronika Janušková
[ad3][/ad3]