Trápia vás depresívne myšlienky?
Depresívne pocity v dnešnom uponáhľanom svete sa prejavujú čoraz častejšie. Môžu sa vyskytovať vo všetkých oblastiach života. Či už sú to pracovné, rodinné alebo partnerské vzťahy. Depresia je duševná choroba, ktorá môže postretnúť každého z nás. Preto nie je hanbou vyhľadať odbornú pomoc. My sme sa opýtali psychologičky Lucie Klasovej, čo depresia vlastne je, aké sú príznaky a ako prebieha jej liečba.
Mnohí si mýlia smútok s depresiou. Aký je medzi nimi rozdiel?
Smútok je prirodzená ľudská reakcia na stratu niečoho dôležitého v našom živote, napríklad osôb, majetku alebo zdravia. Dôležité je, ako sa v priebehu života naučíme emočne vysporiadať so svojimi stratami. Koľko smútku, zlosti a strachu pri tom v sebe zadržíme, prejavíme, uvedomíme si alebo vytesníme. Z psychologického hľadiska sa smútok podieľa na vzniku depresie. Dlhodobé prežívanie stresu vyvoláva metabolické zmeny v mozgových centrách zodpovedných za reguláciu našich emócií. Od bežného smútku alebo rozladenosti sa depresia líši najmä tým, že je intenzívnejšia a hlbšia ako smútok, trvá viac ako dva týždne. Človeku znemožňuje fungovanie v bežnom živote.
Aké sú jej najčastejšie príznaky? Prejavuje sa u každého rovnako, alebo sa to pri jednotlivcoch líši?
Ľudia, ktorým bola diagnostikovaná depresia, majú viacero spoločných čŕt. Najčastejším príznakom depresie je porucha spánku, časté budenie sa alebo neschopnosť zaspať. Nechutenstvo a následný úbytok na váhe, alebo práve naopak, veľký nárast váhy. Prejavom depresie je veľká únava. Ranné vstávanie z postele je pre nich nesmierne namáhavé. Depresívni ľudia strácajú záujem o každodenné veci a do všetkého sa musia nútiť. Aj malé rozhodnutia im spôsobujú problém. Typické je kolísanie nálady v priebehu dňa. Ráno a dopoludnia sa môžu depresívni pacienti cítiť najhoršie. K večeru sa ich smutná nálada alebo telesné príznaky depresie môžu zmierniť. Dôležité je pripomenúť, že depresia sa u každého prejavuje inak, niektoré príznaky nemusia byť prítomné. Taktiež záleží aj od hĺbky depresie.
Čo sa deje v hlave človeka, ktorého postihla táto choroba?
Pacienti často hovoria, že ich trápia „čierne myšlienky“. Strácajú zmysel života a nevidia perspektívu. Východisko zo svojho utrpenia niekedy vidia len vo vlastnej smrti. Okrem psychických problémov depresia môže mať aj fyzické prejavy, akými sú bolesť na hrudníku, búšenie srdca, žalúdočná nevoľnosť, závraty, bolesti chrbta, kĺbov a svalov.
Sú samovraždy výsledkom depresie? Kedy to môže vyústiť až do takého konca?
Pri depresii neplatí, že vždy vedie k samovražde. Musí ísť o taký stav, ktorý bol pre človeka neúnosný a jediné východisko z problémov videl vo vlastnej smrti. Väčšinou ide o prípady, keď depresia nebola dlho liečená alebo bola veľmi intenzívna. Každý z nás môže mať myšlienky o samovražde, ale nikdy nič neprejavuje a hlavne nevykonáva. Samovrah skutok plánuje a dokonale sa naň pripravuje (v tichosti) a nezriedka o ňom aj hovorí.
Prejavuje sa nemoc a spôsob samovrážd inak u žien a mužov? Môžeme to rozlišovať podľa vekových skupín?
Samovražda z depresie je celosvetovo častejšia u mužov než u žien. Ženy sa o ňu pokúšajú v mladšom veku, muži viac v staršom. Aj spôsob ukončenia života býva rozdielny. U žien vidíme častejšie otrávenie jedmi, liekmi. U mužov prevládajú bodné rany, zastrelenie, obesenie, skoky z výšky. Sledujeme aj nárast samovrážd v určitých ročných obdobiach, na jar a začiatkom leta. Výskyt depresie narastá po tridsiatom roku života, keď sa zvyšuje aj riziko tohto ochorenia.
Aký je postup pri liečení tohto postihnutia? Je možné, aby sa z toho človek dostal aj sám?
Depresia sa lieči podobne, ako ktorékoľvek telesné ochorenie, teda liekmi. V prípade depresie ide o antidepresíva. Pacient sa môže liečiť ambulantne v psychiatrickej ambulancii, keď dochádza pravidelne na kontroly. Môže sa však liečiť aj v nemocnici a psychiatrickom oddelení. Rozhodnutie o tom, či lekár bude liečiť pacienta ambulantne, alebo je lepšia hospitalizácia, závisí od mnohých okolností, napr. hĺbka depresie, riziko samovraždy a podobne. Je vhodné, ak sa liečba dopĺňa o psychoterapiu, keď má pacient možnosť hlbšie porozumieť sebe a svojmu životu. Prínosné sú aj podporné skupiny. Aj po tom, čo sa človek z „najhoršieho“ dostal, musí celoživotne užívať lieky, aby sa predišlo vzniku depresie. Samoliečba v prípade depresie nie je vhodná, keďže depresívny človek má problémy s vykonávaním bežných aktivít, a teda aj starostlivosti o seba. Neliečená depresia sťahuje človeka ešte viac ku dnu. V prípade podozrenia je nutné vyhľadať odbornú pomoc a nedúfať, že problémy po čase pominú.
Foto: shutterstock