Vzácnu soforu japonskú v areáli UPJŠ ošetrili
Ochrancovia prírody zostali cez víkend zaskočení. Na Kostlivého ulici sa totiž objavili značky s nápisom „Výrub stromu“ aj muži s motorovými pílami.
V areáli Univerzity P. J. Šafárika (UPJŠ) rastie sofora japonská. Patrí medzi šesť chránených stromov na území mesta Košice.
Ochranári si ale nakoniec mohli vydýchnuť. Nešlo totiž o výrub vzácneho stromu, ale o jeho odborné ošetrenie. Na pomoc špecialistov na dreviny si zavolalo vedenie univerzity, keďže strom sa nachádza pri vstupe do areálu rektorátu školy.
„V júli sa z neho odlomil veľký kus konáru, ktorý už bol preschnutý. Po spísaní zápisnice pamiatkarmi a súhlasnom stanovisku Odboru životného prostredia Okresného úradu Košice a Štátnej ochrany prírody bolo možné situáciu ďalej riešiť,“ vysvetlila hovorkyňa UPJŠ Linda Babušík Adamčíková.
[ad][/ad]Firma z Prešova
Dodala, že keďže sofora je chráneným stromom, orez mohol vykonať len arborista s certifikátom. Zavolali si na to firmu OvoArb z Prešova. Ich odborník a jeho spolupracovníci za asistencie dvoch pracovníkov univerzity ošetrovali soforu z prenajatej vysokozdvižnej plošiny.
„Orez zahŕňal aj dynamickú väzbu konárov, ktorá zabráni pádu konárov, ak by došlo k ich rozštiepeniu. Nebudú tak ohrozovať ľudí a autá na ulici,“ uviedla hovorkyňa.
Náklady univerzity na ošetrenie chránenej dreviny predstavovali 1600 eur.

1. Ginko na Masarykovej ulici
2. Topoľ biely v Mestskom parku
3. Univerzitná sofora
4. Jaseň pri Parku Angelinum
5. Platany na Veterine
6. Šačianske tisy
[ad3][/ad3]
Odporúčané články
Veľkoplošná oprava vozovky na ceste I. triedy I/16 medzi Košicami a mestskou časťou Pereš v smere na Rožňavu sa začne od štvrtka (9. 4.) a potrvá zhruba mesiac. Oprava zahŕňa celý ľavý jazdný pás vrátane krajnice a bude prebiehať etapovito, čiže doprava bude vždy vedená v tom jazdnom pruhu, v ktorom sa aktuálne nebude pracovať. Informovala o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS).
Na košickom sídlisku Terasa sa cez víkend uskutočnila dobrovoľnícka akcia zameraná na čistenie verejných priestorov. Upratovanie prebiehalo v lokalite Luník VIII, kde sa podarilo odstrániť väčšie množstvo odpadu.
Do nových investícií v oblasti dopravy, kultúry alebo ochrany životného prostredia pôjde v najbližších mesiacoch v Košiciach a ich blízkom okolí takmer 21,5 milióna eur. Na košickom magistráte sa uplynulý piatok na druhom tohtoročnom zasadnutí Kooperačnej rady Udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice zišli zástupcovia vedenia mesta, mestských častí a ďalších 40 obcí z okresu Košice-okolie.