Matka obete od havárie električkou necestuje
Na včerajší deň pripadlo v Košiciach smutné výročie. Uplynuli presne štyri desaťročia od najtragickejšej havárie v dejinách mesta.
Pri nehode električkovej súpravy linky číslo 6 zahynulo 30. októbra 1978 deväť ľudí a 90 ich bolo ťažšie či ľahšie zranených. Mestská časť Košice – Staré Mesto zorganizovala pietnu spomienku pri pamätníku na ulici Československej armády pri budove Sociálnej poisťovne. Je to neďaleko miesta havárie.
[ad][/ad]So stratou sa nevyrovnala
Medzi spomínajúcimi nechýbali matka a babka jednej z najmladších obetí, vtedy len 14-ročnej Janky Šestákovej. Ako povedala Terézia Šestáková, vtedy stratila jedinú dcéru.
„Dnes by mala 54 rokov. Bolo to múdre dievča, malo hlavu na matematiku, chodila aj na matematické olympiády. Na tú hrôzu sa nedá zabudnúť. Doteraz som sa s tým nevyrovnala. Odvtedy vôbec necestujem električkou. Neviem sa na to odhodlať nielen v Košiciach, ale ani v iných mestách,“ povedala so slzami v očiach.
Vždy, keď ide okolo pamätníka, zapáli sviečku a chvíľu ticho spomína. Mrzí ju, že doteraz za jej rodinou nikto zo zodpovedných nebol, aby sa ospravedlnil, alebo ponúkol odškodnenie.

Starajú sa o pamätník
Viac šťastia ako Janka mala Soňa Klemová. Aj keď v osudný deň v električke smrti cestovala, vyviazla bez zranenia. Traumatický zážitok ju však sprevádzal celý život. V tom čase učila na košickom konzervatóriu. Z ich školy boli v električke piati. Všetci prežili a dnes sa starajú o okolie pamätníka.
Ďalší z účastníkov pietnej spomienky Ladislav Grúz v električke číslo 6 v osudný deň necestoval. Viezli sa v nej jeho dvaja kamaráti a on bol práve na mieste udalosti. „Kamaráti prežili, ale obraz hrôzy, ktorý som na mieste videl, sa však nedá z hlavy celkom vymazať. Práve preto som tu dnes prišiel položiť kytičku,“ hovoril.
[ad2][/ad2]Keramický pamätník obetiam, ktorý je málo odolný vplyvom počasia a vandalom, čoskoro nahradí nový. Má byť z bieleho kovu zvaného silumín.

Smutné výročie si včera pripomenuli aj v Dopravnom podniku mesta Košice. Hovorkyňa Michaela Karaffová informovala, že v rámci spomienky vyvesili čiernu zástavu na budove sídla spoločnosti na Bardejovskej ulici. Okrem toho mali všetky vypravené električky na spätných zrkadlách pripevnené symbolické čierne stužky. „Ani po 40 rokoch nezabúdame na tragédiu z roku 1978, ktorá hlboko a navždy zasiahla rodiny obetí a jej účastníkov. V mene podniku im vyjadrujem úprimnú sústrasť. Verím, že nič podobné tomuto nešťastiu sa už nikdy nezopakuje,“ povedal riaditeľ podniku Richard Majza. Košickí dopravcovia po nehode prijali bezpečnostné nariadenie, podľa ktorého musia električky na Triede SNP pri jazde dole svahom pred amfiteátrom úplne zastaviť. (FER)
Odporúčané články

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Od stredajšieho dopoludnia do štvrtkového rána do 8:30 vzdalo úctu zosnulému pápežovi Františkovi v Bazilike svätého Petra vo Vatikáne takmer 49-tisíc ľudí. Pre veľký záujem zo strany verejnosti bol chrám otvorený celú noc.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od mimoriadnej situácie ohľadom SLAK po zmeny v doprave. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.