10 zaujímavostí, ktoré ste o Turecku možno nevedeli
Turecko je krajinou, kde vás čaká iná kultúra, zvyky, svet, ktorý je nám neznámy. Skúste tentokrát vymeniť overené dovolenky pri Jadrane za krajinu rozprestierajúcu sa na dvoch kontinentoch a zažite neopakovateľné dobrodružstvá aj prostredníctvom cestovnej kancelárie FERROTOUR. Spoznajte túto exotickú krajinu a prečítajte si zaujímavosti, o ktorých ste možno doposiaľ ani netušili.
1. TURECKO, RODISKO VELIKÁNOV
Krajina polmesiaca je rajom antickej kultúry. Práve v tejto oblasti sa narodili a žili aj významné svetové osobnosti, ako napríklad najstarší známy grécky básnik Homér či antický historik, ,,otec dejepisu“ Herodotos. Smyrna, známa aj ako Izmir, je tretím najväčším mestom hneď po Istanbule a Ankare. Práve v tomto meste sa básnik Homér nielen narodil, ale aj napísal hrdinské eposy Ilias a Odysea.
2. KÁVA ZAPÍSANÁ DO ZOZNAMU UNESCO
Keď sa povie turecká káva, mnohí si predstavia typickú slovenskú zalievanú. Pravda je však úplne iná. Turecká káva ,,türk kahvesi“ sa varí v tzv. džezve a pravdepodobne patrí k najstarším na svete. Džezva je medená a vo vnútri pocínovaná nádoba, v ktorej sa zmiešavajú všetky potrebné ingrediencie k jej príprave (mleté kávovníkové zrná, škorica, cukor a prípadne kardamon). Tradičná káva sa varí v horúcom piesku, kde sa nesmie sa prevariť. Od roku 2013 je dokonca zapísaná do zoznamu nehmotného svetového dedičstva UNESCO.
[ad][/ad]3. TURCI NEPOUŽÍVALI PRIEZVISKÁ
Mustafa Kemal Atatürk v roku 1923 vyhlásil Tureckú republiku a stal sa jej prvým prezidentom. Zrušil kalifát (islamská náboženská forma vlády, ktorá v jednej osobe spája nielen politického, ale aj náboženského vodcu), zakázal nosiť mužom fézy (turecké pokrývky hlavy) a nahradil ich klobúkmi podľa európskeho štýlu. Podobne aj ženám zakázal skrývať tvár a nosiť tradičné šatky v úradných priestoroch a štátnych inštitúciách. Zaujímavosťou je, že až do vyhlásenia republiky Turci nemali priezviská, ale iba krstné mená. Keď sa stal prezidentom, prikázal všetkým Turkom, aby si vybrali druhé meno podľa európskeho vzoru. On sám si zvolil priezvisko Atatürk, čo v preklade znamená otec Turkov, ktorým je podľa obyvateľov tejto krajiny dodnes.
4. KÚPELE AKO SPOLOČENSKÁ UDALOSŤ
Hammam sú turecké kúpele pochádzajúce z Istanbulu. Známe sú však po celom svete a nájdeme ich aj u nás na Slovensku. Mohli by sme ich označiť za orientálny wellness, ktorý očistí nielen vaše telo, ale aj dušu. V Turecku sú tieto kúpele považované za spoločenskú udalosť, ktorá by sa dala prirovnať k menším plesom či recepcii. Ak sa Turecko rozhodnete navštíviť, určite si doprajte túto očistu, ktorú nájdete aj vo viacerých dovolenkových rezortoch.
5. NA SLANINKE SI NEPOCHUTNAJÚ
Turecká kuchyňa je považovaná za jednu z najzdravších na svete. Medzi jej základné suroviny patrí zelenina, ovocie, ryža, pšenica, strukoviny a baranina. Moslimovia majú zakázané jesť bravčové mäso. Prečo to tak vlastne je? Príčin je niekoľko. V minulosti moslimovia chladničky nepoznali, a preto nevedeli, ako mäso ochladzovať. Nechávali ho teda voľne ležať na teplom vzduchu. Keďže tento druh mäsa patrí k tým, ktoré sa najrýchlejšie kazia, bola jeho konzumácia zakázaná. Dôvodom, prečo si moslimovia na slaninke nepochutnajú, môže byť aj to, že prasa považujú za nečisté zviera, ktoré zožerie všetko, čo mu príde do cesty. V Turecku panuje aj legenda, ktorá vraví, že prasa raz pomohlo Mohamedovi, a preto ho z úcty k nemu prestali konzumovať.
[ad2][/ad2]6 KRAJINA TULIPÁNOV
Ak sa povie tulipán určite vám napadne Holandsko a jeho nádherné záhrady. Vedeli ste však, že tento kvet do Európy doniesli tureckí obchodníci až v 16. storočí? Sultán Selim II. miloval tieto kvety natoľko, že ich vo svojej záhrade pestoval až v počte 50 000 a jedného zo svojich synov pomenoval dokonca Tulipánový sultán. Teda nielen Holandsko, ale aj Turecko sa nazýva krajinou tulipánov.
7. NOEMOVA ARCHA NA ARARATE
Ararat je najvyššou horou Turecka v rovnomennom pohorí. Podľa perzských legiend je to kolíska ľudského rodu. Traduje sa, že v okolí tejto hory sa vylodil Noe so svojou biblickou loďou a založil na nej prvé vinice. Aj napriek tomu, že nevieme, či je to pravda alebo lož, Turci považujú Ararat za symbol Noemovej archy.
8. MESTO DVOCH KONTINENTOV
Istanbul je prezývaný aj bránou orientu. Okrem toho, že je najväčším obchodným centrom Turecka, leží ako jediné na svete na dvoch kontinentoch. Európu s Áziou spája Bosporská úžina, cez ktorú sa denne preplavia desiatky lodí so stovkami turistov. V minulosti bol Istanbul známy aj ako Konštantínopol, Byzantion či Carihrad. Svojím počtom obyvateľov (13 miliónov) je najväčším mestom Turecka a tretím v Európe. Do roku 1923 bol hlavným mestom, až pokým prvý prezident Tureckej republiky Mustafa Kemal Atatürk za hlavné mesto nevyhlásil Ankaru.
9. TISÍCE OBCHODOV NA JEDNOM MIESTE
Najznámejším bazárom v Turecku je jednoznačne istanbulský Grand Baazar. Vznikol v 15. storočí a domácim obyvateľom, ako aj turistom, slúži dodnes. Bazár má vyše 4000 obchodov, 18 vstupov a približne 65 ulíc. Nájdete v ňom mnoho ,,značkového“ oblečenia, vodných fajok, tureckých kobercov či korenín. Pozor, v bazári sa môžete veľmi ľahko stratiť.
10. DOVOLENKA SO VŠETKÝM
Antalya a Alanya patria medzi obľúbené turistické destinácie, ktoré vám ponúkajú nádherné piesočnaté pláže, tyrkysové more, zjednávanie cien či reštaurácie s chutnými tureckými lahôdkami. Práve v týchto prímorských oblastiach nájdete oddych, ako aj rušný nočný život. Kvalita služieb, vybavenie hotelov, pestrosť stravy a úslužnosť personálu sú na vysokej úrovni, prevyšujúcej i mnohé európske krajiny. Cenovo patrí tohtoročná sezóna k najvýhodnejším na cestovanie.
Zažite neopakovateľné dobrodružstvá aj prostredníctvom cestovnej kancelárie Ferrotour
(ML)
foto: shutterstock
Odporúčané články
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.
Bryndza, slovenský národný poklad, sa stáva čoraz obľúbenejšou súčasťou modernej kuchyne. Recept na plnené šampiňóny s bryndzovým krémom a pažítkou predstavuje chutné spojenie tradičných chutí a jednoduchého, no elegantného občerstvenia, ktoré sa hodí na každú príležitosť.