Slovenskí učitelia budú môcť na etickej výchove vyučovať aj o ochrane zvierat
Učitelia budú môcť od budúceho školského roka vyučovať žiakov na etickej výchove o ochrane zvierat.
Na odporúčaní sa zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová dohodla s predmetovou komisiou Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ). Problematika ochrany zvierat je riešená na báze odporúčania pre školy cez Pedagogicko-organizačné pokyny na školský rok 2020/2021.
„V budúcom školskom roku táto problematika nebude zapracovaná do vzdelávacieho štandardu predmetu etická výchova v podobe povinného doplnenia obsahu a výkonu,“ vysvetlila Mária Lukáčová zo sekretariátu riaditeľa ŠPÚ.
[ad][/ad]Rozvíjanie tolerancie
„Našim cieľom je aj to, aby sa téma ochrany zvierat a empatie k nim dostala do Štátneho vzdelávacieho programu, ktorý sa otvára každých šesť rokov. Dohodli sme sa na doplnení súčasného existujúceho textu, ktorý v programe hovorí o empatii,“ uviedla zvieracia ombudsmanka. Dodala, že v tejto časti boli doteraz v Štátnom vzdelávacom programe zvieratá vynechané.
Zvieracia ombudsmanka pripomína, že etickú výchovu v súčasnosti navštevuje 30 percent žiakov, a preto navrhla tému ochrany zvierat zaradiť v rámci Pedagogicko-organizačných pokynov do Globálneho vzdelávania. Budú tam zadefinované pokyny pre vyučovanie a stanovené témy, ktoré by v danom školskom roku mali učitelia so žiakmi prebrať, povedala Stanová.
Upozornenie na necitlivý prístup
„Nevidím žiadnu prekážku, prečo by sme ešte v tomto roku nemohli začať spolupracovať aj so zvieracou ombudsmankou na návrhu výraznejšieho implementovania problematiky vzťahu k zvieratám ako živým bytostiam aj do pedagogických dokumentov,“ hovorí riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.
Stanová verí, že na hodinách etickej výchovy sa učiteľom a učiteľkám podarí citlivosť voči zvieratám v deťoch prebudiť. Jej snahou je aj upozorniť na necitlivý prístup k zvieratám.
Prvého septembra 2018 nadobúdla účinnosť novela zákona o veterinárnej starostlivosti. Rieši starostlivosť o zvieratá, ich ochranu, zlepšuje evidenciu a zasahuje aj proti nelegálnym množiteľom. Zavádza sa tiež povinné čipovanie psov. Zviera už nie je vec, ale živá, cítiaca bytosť.Zviera už nie je vec, ale živá cítiaca bytosť
Povinné čipovanie psov pomôže identifikovať stratené zviera, aj umožní účinne bojovať proti nelegálnemu množeniu.
„Slovensko sa zaradilo medzi kultúrne krajiny, ktoré nepovažujú zviera za vec, ale za živú cítiacu bytosť. Zvieratá po rokoch ignorácie potrebovali niekoho, kto by si ich zastal a pomohol im. Veľa sa diskutovalo nelegálnom množiteľstve, týraných zvieratách a ilegálnom vývoze zvierat do zahraničia, no chýbal systém, ako mu zabrániť,“ uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.
(zdroj: mpsr.sk)
Čítajte aj:
- Postrelený psík sa už zotavuje doma
- Gabriela Matečná udelila prvýkrát ocenenie nielen záchranárom, ale aj ich psom
- Psíka ktosi dobodal a hodil do jazera
- Utýraný pes s porezaným krkom čakal na smrť
- Sloboda zvierat chce, aby už majitelia nemohli držať psov na reťazi
Odporúčané články
Jahňacie ragú je jedlom, ktoré zaručene poteší chuťové poháriky každého gurmána. S jemne duseným mäsom, aromatickými bylinkami a bohatou omáčkou z červeného vína sa toto jedlo stáva ideálnou voľbou na slávnostný obed či večeru. Prinášame vám osvedčený recept, ktorý premení obyčajný deň na kulinársky zážitok.
Grilovaný baklažán v kombinácii so sviežou paradajkovou omáčkou a lahodným halloumi je ideálnym receptom na ľahké a výživné jedlo. Tento jednoduchý pokrm je vhodný ako hlavné jedlo alebo ako príloha na letné grilovanie.
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.