Z auly UPJŠ chcú národnú kultúrnu pamiatku
Univerzita P. J. Šafárika chystá zateplenie auly svojej lekárskej fakulty. Proti je časť košickej umeleckej obce, podľa ktorej rekonštrukcia naruší jedinečný výraz tejto budovy.
Výtvarníci Tomáš Makara a Peter Beňo, architektka Katarína Onderková a študenti fakulty umení Maroš Juhás a Samuel Velebný založili „Iniciatívu za zachovanie architektonicko – historickej a pamiatkovej hodnoty budovy auly LF UPJŠ“. Ich snahou je nielen záchrana plastického reliéfu českého sochára a maliara Adolfa Havelku, ale aj celého pôvodného vzhľadu fasády.
Koncom mája preto podali Pamiatkovému úradu Slovenskej republiky podnet na vyhlásenie budovy auly za národnú kultúrnu pamiatku. Uvádzajú v ňom, že projekt budovy bol vypracovaný v 60. rokoch 20. storočia, v období rozmachu povojnovej modernej architektúry.
Súčasťou podnetu je aj výzva so 46 signatármi a ďalšími 600 podporovateľmi. V tomto otvorenom liste sa píše, že budova je charakteristická „výrazným hmotovým členením“, čím patrí medzi tri najvýznamnejšie auly na Slovensku (spolu s aulou Technickej univerzity vo Zvolene a aulou Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre). Podľa dokumentu patrí medzi stavby neskorej architektonickej moderny s odkazom k prvkom bruselského štýlu.
„Sme znepokojení zámerom obnovy. Vedenie univerzity pri ňom nedostatočne prehodnotilo význam a kvalitu architektúry, ktorá patrí medzi charakteristické a najvýznamnejšie stavby svojej doby a svojho typu nielen v Košiciach, ale aj na území Slovenska,“ uvádza sa v iniciatíve.
[ad][/ad]Umelci: Reliéf zapustia
So zachovaním reliéfu ráta aj projekt UPJŠ. Vyplýva to aj z vizualizácie na jej webovej stránke. Umelecká obec má však výhrady ku komplexným zásahom do celkového exteriéru budovy.
„Kamenný obklad je nahradený dierkovaným obkladom, pravdepodobne sú to cementové kompozitné dosky, ktoré vystupujú, čím ostáva reliéf zapustený. My však chceme upozorniť, že to nie je iba o jednom zachovanom reliéfe. Všetky prvky budovy navzájom súvisia a reliéf je kompaktnou súčasťou fasády aj s obložením,“ opisuje spoluautor iniciatívy
P. Beňo.
Ďalšími problematickými zásahmi sú podľa neho odstránenie striešky nad juhozápadným portálom či odstránenie hliníkových pásov pri členení okien. „Súhrou týchto zásahov sa stráca tvár budovy s jej charakteristickými prvkami,“ dodáva Beňo.
Navrhujú zvolať odborníkov z architektonickej a umeleckej obce a košickej stavebnej fakulty a fakulty umení, ktorí sa venujú technike zateplenia budov a hľadali by iné riešenie. „Existujú na to spôsoby, ktoré sú šetrné a dokážu budovu tepelne izolovať tak, že nezbadáte nejakú zmenu,“ dodáva Beňo.
Rekonštrukcia za dva milióny
UPJŠ vyhlásila verejné obstarávanie na dodávateľa prác koncom roka 2018. Predmetom zákazky je zateplenie časti objektu teoretických ústavov lekárskej fakulty „za účelom zvýšenia energetickej hospodárnosti budovy“.
Do súťaže sa prihlásilo päť záujemcov, zvíťazila prešovská firma DAG SLOVAKIA. Súčasťou diela je aj „odborné vyčistenie a zafixovanie existujúceho umeleckého diela – plastického reliéfu,“ z roku 1973. Podľa zmluvy zhotoviteľ musí rešpektovať požiadavky a pokyny pamiatkového úradu a jej povinný s ním komunikovať.
Celkové náklady na stavbu predstavujú 2,17 milióna eur s DPH. V cene sú zahrnuté aj búracie práce, izolácia strechy, klampiarske práce, elektromontáž, maľby, nátery a iné.
[ad2][/ad2]Pamiatkari bez výhrad
Univerzita v stanovisku na svojej webovej stránke tvrdí, že zvážila všetky pripomienky a názory od petičného výboru, verejnosti a akademickej obce.
„Vzhľadom na to, že UPJŠ nechcela podceniť hlas verejnosti a ctí si jej názory a komunikáciu, vedenie univerzity okamžite reagovalo na jednotlivé podnety a znova overilo postupy súvisiace so zateplením auly a výmeny hliníkových konštrukcií,“ uvádza. UPJŠ pokračuje, že nad rámec zákonných povinností odkomunikovala technickú realizáciu aj
s pamiatkovým úradom.
„Keďže nie sú z jej strany žiadne výhrady, ktoré by bránili realizovať opravu, odovzdala stavenisko podľa zmluvy dodávateľovi, ktorý začne s prácami v dohľadnom čase,“ uviedla hovorkyňa UPJŠ Linda Babušík Adamčíková.
Zároveň vraví, že rokujú o termíne stretnutia, na ktorom chcú diskutovať o situácii s predstaviteľmi iniciatívy aj ďalšími prizvanými účastníkmi, a to osobne a nie sprostredkovane cez médiá.
Aký je úradný postup
- Podnet na vyhlásenie veci za národnú kultúrnu pamiatku môže podať ktorákoľvek fyzická alebo právnická osoba.
- Zasiela sa písomne na Pamiatkový úrad SR alebo na príslušný krajský pamiatkový úrad.
- Musí obsahovať identifikačné údaje nehnuteľnosti a zdôvodnenie, prečo sa podnet podáva.
- Pamiatkový úrad ho posúdi a výsledok oznámi podávateľovi, ak sa podnet vyhodnotí ako opodstatnený, začne sa správne konanie o vyhlásení veci za pamiatku.
- Vyhlásenie nie je podmienené súhlasom vlastníka.
Opis Auly Lekárskej fakulty UPJŠ vo výzve iniciatívy
- autori projektu: Otakar Steinbach, Vlasta Grguričová, Eman Hanzlík a Pavel Procházka,
- rok vypracovania projektu: 1966, rok dokončenia výstavby: 1984,
- československá architektúra tohto obdobia spoluvytvárala tendencie vo svetovej architektúre, charakteristické kompozičnou veľkorysosťou a monumentalitou,
- kultúrno-spoločenská hodnota spočíva v prepojení Košíc s českou architektonickou školou pred a po druhej svetovej vojne,
- obsahuje priemyselne a remeselne spracované architektonické prvky a detaily v pôvodnom zachovalom stave, typické pre danú dobu, ktoré by v súčasnosti nebolo možné realizovať,
- južnej fasáde budovy dominuje reliéf od sochára Havelku – interiér tvoria zachovalé prvky a objekty v charakteristickom dizajne a niekoľko unikátnych umeleckých diel vytvorených pre tento konkrétny priestor,je súčasťou rozsiahleho, architektonicky významného areálu univerzitnej nemocnice, ktorému dominuje po štýlovej a materiálovej stránke a je jeho najhodnotnejšou časťou.
[ad3][/ad3]