Zdravá desiata pre školáka
O tom, či robiť dieťaťu desiatu do školy, alebo nerobiť, odborníci nepolemizujú. Bufetové stravovanie nie je pre školákov, aspoň na prvom stupni, vôbec vhodné. Preto zdravá desiata by nemala chýbať v žiadnej školskej taške.
Väčšina rodičov pritom desiatu svojim deťom pripraví, ale tie ju často nezjedia a vyhovárajú sa, že nie sú hladné alebo ju nestihli zjesť. Aj preto odborníci odporúčajú, aby sa deti na príprave svojho jedla podieľali.
Individuálny prístup
Existujú všeobecné odporúčania, ako by mal jedálny lístok detí v rôznom veku vyzerať, koľko energie by mali deti prostredníctvom stravy dodávať a koľko živín by malo jedlo obsahovať. Prax však stále vo väčšej miere ukazuje, že je potrebný viac individuálny prístup. Zdravá desiata pre školáka by mala tvoriť asi 10 percent z denného príjmu, teda zhruba 900 kJ.
Jedálny lístok
Aj keď to nie je v našich rodinách zvykom, je veľmi dobré pripraviť si počas víkendu jedálny lístok na celý týždeň. Rodičom sa tým uľahčia nákupy a deti sa budú môcť tešiť na jedlo a tiež budú môcť ovplyvniť, čo dostanú napríklad na desiatu. Tak isto sa zabráni aj tomu, aby dieťa nemalo sladkú desiatu aj sladký obed, ba dokonca aj večeru. Ak dieťa obeduje v školskej jedálni, tiež sa dá ku školskému jedálnemu lístku prispôsobiť domáce stravovanie.
Spolu to zvládnete
Preč sú tie časy, keď stačili dva kúsky chleba s maslom a so salámou zabalené v papierovom obrúsku. Na školskú desiatu kúpte dieťaťu dózičky na to určené. Ráno nikdy nie je dostatok času na prípravu jedla. Preto večer si spolu s ratolesťou urobte pätnásťminútovku na prípravu desiatej na druhý deň. Dieťa môže napríklad natierať pečivo či umývať ovocie, kým rodič krája zeleninku. Deľba práce je veľmi podstatná a dieťa má potom oveľa väčšiu chuť zjesť svoje vlastné dielko. Nádobu na desiatu poriadne uzavrite a vložte na noc do mrazničky. Ráno stačí pripravenú desiatu premiestniť do školskej tašky. Kým príde čas na jedenie, desiata bude mať presne teplotu na jedenie.
Sladké iba občas
Správna desiata by sa mala skladať z potravín dodávajúcich sacharidy (pečivo, ovocie, cereálie), ale aj bielkoviny (syry, šunku, vajce, mlieko a mliečne výrobky). Je vhodné ju doplniť porciou zeleniny. Na desiatu je vhodné dať dieťaťu napríklad kus pečiva so syrom, šunkou či pomazánkou. Doplniť by ju mala zelenina, jogurt či iný kyslomliečny výrobok a ovocie alebo müsli tyčinka bez polevy či zeleninový šalát s prírodným syrom. Sladké desiate by mali byť iba výnimočne. Ak sa tak rozhodnete a zabalíte dieťaťu buchtu, koláč, perník, sušienky a pod., doplňte ju mliekom, jogurtom alebo inou potravinou „bielkovinovej“ povahy.
Nezabudnite na pitný režim
Denná spotreba tekutín vychádza predovšetkým z veku a hmotnosti dieťaťa. Do pitného režimu sa počítajú aj tekutiny prijaté v potravinách, napr. v mlieku, polievkach, omáčkach, ale aj ovocí a zelenine. Všeobecne platí, že deti by mali prijať 1,5 až 2,5 litra tekutín. Viac by však mali piť školáci, ktorí intenzívne športujú.
Foto: Shutterstock