Dať si doviezť obed bude po novom pre dôchodcov ľahšie
Príspevok od mesta na obed s donáškou z ktorejkoľvek reštaurácie či iného stravovacieho zariadenia dostane v Košiciach vybraná skupina dôchodcov.
Takúto pomoc v čase epidémie koronavírusu pre najviac ohrozenú vekovú kategóriu obyvateľstva schválili mestskí poslanci.
Mesto prispieva dôchodcom s najnižšími starobnými dôchodkami jedným eurom na jedno hlavné jedlo denne aj v súčasnosti. Poskytuje im ho cez mestské časti, ktoré majú na tento účel uzavreté zmluvy s vybranými stravovacími zariadeniami.
Jedálne sú však v súčasnosti zatvorené a nosiť obedy všetkým seniorom nestíhajú. „Bude úplne jedno, kde si seniori budú objednávať stravu. V krízovej situácii sme sa rozhodli takto liberalizovať trh s donáškami obedov,“ povedal primátor J. Polaček.
[ad][/ad]Euro aj na dopravu
Okrem eura na jedlo pre dôchodcu mesto dá rovnakú sumu na jeho dovoz. Obidva príspevky sa viažu na jedno jedlo denne, sedem dni v týždni. Nárok na ne bude mať viac seniorov ako doteraz. Kým v súčasnosti ho mohli využiť, len ak poberali starobný alebo invalidný dôchodok do výšky 415 eur, po novom bude limit 451 eur.
Mesto odhaduje, že náklady na toto opatrenie v priebehu troch mesiacov dosiahnu pol milióna eur a budú sa týkať približne 15-tisíc dôchodcov.
Primátor dôchodcom, ktorí spĺňajú podmienky, odporučil, aby si zatiaľ odkladali pokladničné bločky za donesenú stravu. Keď epidémia pominie, majú s nimi aj s potvrdením o výške dôchodku prísť na úrad svojej mestskej časti.
Seniorom, ťažko zdravotne postihnutým, bezdomovcom a ďalším ohrozeným skupinám sa mesto chystá rozdávať potravinové a hygienické balíčky či nakupovať lieky. Na túto pomoc a ďalšie sociálne služby počas koronakrízy vyčlenilo 1,4 milióna eur.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Dobrovoľníci čistia počas apríla rieku Hornád a jej prítoky na Spiši. Cieľom dobrovoľníckej akcie, ktorú organizuje Správa Národného parku (NP) Slovenský raj s viacerými vodáckymi skupinami, turistickými organizáciami, samosprávami i súkromným sektorom, je vyčistiť vodné toky od nahromadeného odpadu.
Mestský podnik Tepelné hospodárstvo Košice (TEHO) začal minútu po polnoci 26. septembra 2025 s postupný nábehom dodávky ústredného kúrenia pre domácnosti, školy, podniky a ďalších svojich odberateľov. Včera o ôsmej hodine ráno sa po 221 dňoch vykurovacia sezóna prerušila, keďže v TEHO vzhľadom na predpoveď počasia pristúpili k prerušeniu dodávok ústredného kúrenia.
V Košiciach sa začne ďalšia etapa modernizácie zastávok verejnej dopravy. Od pondelka 4. mája 2026 od 8:00 sa rozbehli práce na zastávke Palackého v smere do centra.