Na košickom Jazere budú opäť likvidovať sinice
Mesto Košice bude v pondelok (1. 7.) pokračovať v odstraňovaní siníc z vôd košického Jazera v mestskej časti Nad jazerom.
Informuje o tom magistrát na svojej webovej stránke.
Rybárov žiada, aby počas ich likvidácie nevykonávali nahadzovanie na vodnej ploche jazera. Kúpajúcim sa odporúča, aby sa vtedy vo vode nezdržiavali.
[ad][/ad]Prípravok zlúčeniny železa a hliníka
Zabezpečenie a zvýšenie kvality vody bude realizované českou spoločnosťou pod dohľadom Blahoslava Maršálka z Masarykovej univerzity v Brne podobným spôsobom, ako v uplynulých štyroch rokoch.
„Vody košického jazera bude zajtra medzi 6.00 hod. až 16.00 hod. brázdiť špeciálne plavidlo podobajúce sa na tanker. Do vody z neho aplikujú koncentrovaný bakteriálny prípravok na báze zlúčeniny železa a hliníka, ktorý postupne odstraňuje z vody nebezpečné sinice,“ uvádza mesto.
Ako ďalej informuje, metóda spočíva v tom, že látka vytvorí vrstvu, ktorá zabráni prístupu kyslíka ku siniciam a tie bez neho následne uhynú. „Túto ekologickú metódu aplikujú vo viacerých krajinách. Okrem domovského Česka napríklad aj v Austrálii, Brazílii alebo Etiópii,“ dodáva s tým, že v Košiciach sa s takýmto čistením začalo v roku 2015 a odvtedy sa kvalita vody na jazere výrazne zlepšila.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Košiciach na svojej webovej stránke uvádza, že v predchádzajúcej sezóne nebol nariadený zákaz kúpania z dôvodov nevyhovujúcej kvality vody.
„Cyanobaktérie (sinice) so schopnosťou tvoriť vodný kvet obsahujú látky, ktoré môžu u ľudí vyvolávať alergické reakcie, ako sú dýchacie problémy, kožné vyrážky a zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí vody so sinicovými vodnými jedmi sa môžu prejaviť ich toxické účinky nevoľnosťou, bolesťami hlavy, kŕčmi svalstva,“ píše s tým, že pri konzumácii takejto vody by mohlo dôjsť k vážnemu poškodeniu zdravia kúpajúceho sa návštevníka.
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Koncom novembra zverejnil magistrát na svojej sociálnej sieti informáciu o celoslovenskom ocenení, ktoré dostalo dobrovoľnícke podujatie „Príbehy evanjelického cintorína – ožívajúca záhrada pamäte“ za úpravu zanedbaného parku nad sladovňou. Boli sme sa preto pozrieť na historický evanjelický cintorín na Žriedlovej ulici za Starou sladovňou aj my.
Zoologická záhrada v Košiciach po šiestich dňoch opäť privítala návštevníkov. Uzavretá bola pre rozsiahle škody, ktoré v areáli spôsobila kalamita ťažkého mokrého snehu. Ten priebežne vyvracal stromy v rôznych častiach zoo a znemožnil bezpečný pohyb verejnosti.
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.